Kalekapısı´nda Antalyalı iki Bakanla tarihi gün
Kapalı Yol, Güllük ve 100. Yıl Şarampol gibi olacak
Tarih: 25.3.2019 16:16:08

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kalekapısı´nda esnafla kahvaltıda buluştu. İki Antalyalı bakanla Kalekapısı´nda esnafla gerçekleştirdikleri bu kahvaltının tarihte bir ilk olduğunu ifade eden Türel, “Menderes Türel projelerini yapacak mı diyenler gelsinler bugün Kalekapısı´ndaki bu fotoğrafı görsünler. Bu fotoğraf birliğimizin beraberliğimizim fotoğrafıdır” dedi.

Kalekapısı´nda gerçekleşen kahvaltılı buluşmaya esnafın ilgisi yoğun oldu. Buluşmada esnafa seslenen Başkan Türel, yeni dönem için açıkladıkları 359 proje içinde Antalya´nın turizmine tarımına katkı sağlayacak birçok husus bulunduğunu belirterek, 70 bin kişinin projeler içinde iş sahibi olacağını söyledi. Kent merkezinde Vakıf İşhanı, Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Hızır Reis Ortaokulu´nu yıkarak halka açık meydan ve park yaptıklarını hatırlatan Türel, “Hayal denilen şeylerin hepsi gerçekleşti.  Milletimiz bize hizmet verme imkânını tanımasaydı hala Vakıf İşhanı ucube gibi duruyordu. Hala eski özel idare binası virane şekilde tinerci yuvası haline gelmiş bir vaziyette duruyordu” dedi. 

Birlik ve beraberliğin fotoğrafı
İki Antalyalı bakanla Kalekapısı´nda esnafla gerçekleştirdikleri bu kahvaltının tarihte bir ilk olduğunu ifade eden Türel, “Menderes Türel acaba Antalya´ya metro getirecek mi, Menderes Türel acaba Antalya´da kurvaziyer liman, yat limanları, sinema stüdyoları yapacak mı, Menderes Türel acaba tarımda girdileri yüzde 20-50 civarında düşürecek mi, 70 bin kişiye iş, 30 bin kişiye sosyal yardım kartı 30 bin öğrenciye burs bunları başaracak mı diye soranlar gelsinler bugün Kalekapısı´ndaki bu fotoğrafı görsünler. Bu fotoğraf birliğimizin beraberliğimizim fotoğrafıdır. Burada Antalya´nın bir tarihi belgesine burada bulunmak suretiyle imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.


20 milyar yatırım birçok ülkenin bütçesinden fazla
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya´nın yüzölçümü olarak birçok ülkeden daha büyük olduğunu dile getirerek, “ Önümüzdeki 5 yıl için Menderes Türel´in ortaya koyduğu projelerin değeri 20 milyar lira. Bugün 3.5-4 milyar dolar arasında bir bütçe demek. Bu esasen dünyadaki birçok ülkenin yıllık milli gelirinden daha fazla bir bütçe. Bunlar hayal mi hayır hayal değil. 5 yılda tüm vaatlerini yerine getiren Menderes Türel, önümüzdeki 5 yılda da bizlerin ve Cumhurbaşkanımızın destekleri ile tüm projelerini hayata geçirecektir. Bunun için vizyonu var, aşkı var, heyecanı var, potansiyeli var” diye konuştu.


Raylı sistem otellerle buluşacak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Antalya´da turizmi 12 aya yaymak istediklerini söyleyerek, şunları aktardı: “Belediyelerimizle birlikte şehirlerimizin hayat standardını yukarı çekmeli, kültürel, sanatsal, gastronomi özelliklerini tarihi, arkeolojik değerlerini  ön plana çıkararak şehrin cazibe noktalarını artırmalıyız. Burada belediyelerin bakanlıklarla koordineli şekilde çalışması çok önemli. Menderes Başkanın projelerini inceledim. En çok dikkatimi çeken proje raylı sistemin otel bölgeleriyle buluşturulması. Toplu taşımacılıkla bireysel turist hareketini başarabilirsek, esnaf olarak siz de bağımsız hareket eden turiste ulaşmış olacaksınız. Bunu biz de destekliyoruz. Turizm Geliştirme Fonu´nu Haziran yanına kadar tamamlayıp sunacağız. Şehirlerimizin kültürel, sanatsal, gastronomi, tarihsel ve arkeolojik değerlerinin tanıtılmasını sağlayacağız. Turisti şehir merkezine çekecek organizasyonlar, aktiviteler yapacağız.”


Kapalı Yol, Güllük ve 100. Yıl Şarampol gibi olacak
Bakan Çavuşoğlu, Bakan Ersoy ve Başkan Türel esnafın sorularını yanıtladı. Türel, bir dahaki dönemde Kapalı Yol, Güllük ve 100. Yıl Caddesi´ni Şarampol´de olduğu gibi yeniden düzenleyeceklerini ve güzelleştireceklerini söyledi. “Biz ne zaman iyi bir şeyler yapmaya kalksak birileri yalan dolan iftira ile yapacaklarımızı itibarsızlaştırmaya çalışıyor” diyen Türel, “Biz buralarda bir düzenleme yapacağız diyoruz. Aklımdan geçmeyen şeyler kulağıma geliyor. Neymiş ben burada dükkân yıkacakmışım. Yalan. Dervişin fikri neyse zikri odur. Herhâlde bu yalanları atanlar bunları yapmaya niyetli. Biz yapacağımız her şeyi kızsanızda kızmasanız da söyleriz. Kapalıyol baştan aşağıya yenilenecek ve çok güzel bir hale gelecek” şeklinde konuştu. 


Film Platosu Projesi şehre turist çekecek
Bir soru üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy nitelikli turisti şehir merkezine çekmek için Başkan Menderes Türel´in Film Platosu projesinin çok önemli olduğunu söyledi. Ersoy, şöyle konuştu: “Sırf bu projenin desteklenmesi için biz Sinema Destekleme Yasası diye bir yasayı geçen ay meclisten geçirdik. Projenin Antalya´nın tanıtılması için hayati bir önemi vardır. Bugün sinema yoluyla dünya genelinde tanıttığımız ürünler bölgeler, reklam harcaması yaparak tanıttığınız bölgelerden en az 10 kat daha değerlidir ve kalıcıdır. Bu proje gerçekleştiği zaman Türkiye´de çekilen filmlerde, Türkiye´mizin tanıtım potansiyelini taşıyorsa yüzde 30 ‘a kadar olan harcamaları biz devlet olarak geri ödüyoruz. O çekilen filmler şehir içinde çekildiği zaman Antalya´yı bütün dünya film olarak gördüğü zaman herkesin aklında kalacak. İşte o zaman nitelikli turisti daha kalıcı bir şekilde ülkemize, şehrimize çekmeyi başaracağız.14 milyonluk Antalya´nın turizm kapasitesi nasıl iki katına çıkarırız? Bunun çıkarmanın tek yolu mevcut sistemle olmaz. Biz Antalya´nın merkezini esnafını oyunun içine sokmak zorundayız. O zaman Antalya Türkiye´nin kalıcı turizm başkenti olacaktır.”

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kalekapısı Antalyalı Bakanla tarihi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez Belediyesi, gaz dağıtım şirketiyle 2020´de ilçede yapacağı yatırımlarla ilgili yaptığı toplantıda 3 mahalleye doğal gaz müjdesi çıktı.
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez Belediyesi, iş makineleriyle vadiyi doldurarak ve büyük kaya parçalarını kırarak açtığı yeni yolla Barış Mahallesi´nin iki yakasını bir araya getirdi.
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Vali Münir Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ile birlikte Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı´nın kampını ziyaret etti.
YÖRSİAD´DA KONU  ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
YÖRSİAD´DA KONU ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
“Tecrübe Sohbetleri” adında her ay düzenlemeyi düşündüğümüz etkinliğimiz de hayata geçecek” dedi.
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
“Engelleri birlikte aşacağız”
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri´ne katıldı.
3. Etap Raylı Sistem´de  raylar döşenmeye başladı
3. Etap Raylı Sistem´de raylar döşenmeye başladı
Akdeniz Üniversitesi Meltem kapısında katlı kavşak çalışması
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Unutmamalıyız ki, adımlarımızın biçiminin herhangi bir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçerek birbirimize her zaman, her yerde destek olmaktır.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi