İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
Tarih: 20.11.2017 12:57:46

Her zaman dediğimiz gibi İyi beslen, Tarz ol, Fit ol… Sadece tarz olmanız için değil, fit olmanız, sağlıklı olmanız için de çalışıyor. Sağlıklı ve doğru beslenmeye dair Diyetisyen FATMA ALTINTAŞ KAPLAN´a sizler için birkaç soru sorduk.

 

Öncelikle sizi okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Antalya doğumluyum ve Antalya aşığıyım. O sebeple ki Kayseri Erciyes Üniversitesinde eğitimimi tamamladıktan hemen sonra başka bir şehir alternatifi dahi düşünmeden döndüm Antalya´ya. Bir kızım var Bengü, hayat enerjimin kaynağı; eşim Durmuş, aynı zamanda meslektaşım, attığım her adımda en büyük desteğim, Diyet Antalya Beslenme ve Diyet Danışmanlığı´nın kuruluşunda en büyük motivasyonum oldu. Yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştıktan sonra karar verdim kendi merkezimi açmaya. Mesleğe başladıktan sonra bir şekilde hayatına dokunduğum danışanlarımdan gelen güzel tepkiler de ne kadar doğru bir karar aldığımı bir kez daha bana göstermiş oldu.

Diyetin yanlış uygulamalarının sonuçlarını maalesef günümüzde sıkça görmekteyiz. Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyet uygulamalarının sonuçları olarak sağlık problemleri artmaktadır. Sağlıklı diyetin artık her Pazartesi başladığımız diyet olmadığını öğrendik. Peki, sağlıklı diyet nedir?

Maalesef, yanlış diyet uygulamaları yüzünden sağlığını kaybeden kişileri sıkça duyuyoruz, görüyoruz. Bu aşamada kişilere öncelikle şunu anlatıyorum; diyet aslında yasaklar içeren bir program değildir. Sizin beslenme tarzınızın bütünü, sizin diyetinizdir. Önemli olan burada kişiye özel, sağlıklı seçimler içeren alternatifler sunabilmektir. Bu noktada da bize yani diyetisyenlere çok büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü bizim insanımız her zaman kısa ve kolay olan yolu tercih eder. Hâlbuki doğru olan; zamana yayılmış, alışkanlıkların ve yaşam tarzının değişimini kapsayan bir süreçtir. Sağlıklı bir diyette; sizin için sakıncalı olabilecek besinler, dikkatli tüketilmesi gerekenler ve tüketim sıklığı hakkında danışan bilinçlendirilir, porsiyon kontrolü ve yeterli fiziksel aktivite ile ilgili önerilerde bulunulur.

Doğal beslenmenin öncelikli şartı nedir?

Önceliğimiz besinlerde her zaman en doğalını tercih etmek olmalı. Yani genetiği değiştirilmiş besinler dediğimiz GDO´lu besinlerin doğal beslenmede yeri yoktur. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak mevsimine uygun besin seçimi yapmak lazım. Artık her mevsim aynı sebze-meyveyi yer olduk. Aslına bakarsanız mevsimine uygun, doğal beslendiğinizde hastalıklara yakalanma riskiniz de daha az olur. Mesela hastalıkların daha sık görüldüğü kış aylarında tercih edeceğiniz sebze ve meyveler -portakal, mandalina gibi - bağışıklığı güçlendirip enfeksiyöz ajanlara karşı kalkan olurken; sıcak yaz aylarında tercih edilen sebze ve meyveler-kavun, karpuz gibi- vücudun artan su ihtiyacını karşılar. Yani doğada bir denge vardır ve doğal olan da buna müdahale etmemektir.

 

Kilo verirken en çok yapılan hatalar nelerdir? Okuyucularımıza nelerden uzak durmalarını önerirsiniz?

En sık yapılan hata başkasıyla kendini kıyaslamaktır. Her beden farklıdır unutmamak gerekir. Ama genel olarak; çok düşük kalorili diyetler, şok diyetler, devamlı yapılan detokslar, tek yönlü beslenme, kilo verdirici olarak vaat edilen satılan çaylar diyebiliriz. Bu saydıklarım uzun vadede kalıcı bir sonuç göstermeyeceği gibi bazı sağlık sorunlarına da yol açabilir. Özelikle mucize olarak lanse edilen her şeye temkinli yaklaşmalarını öneririm.

Sağlıklı beslenme için öğünlerde besin öğelerini karıştırmak doğru mudur? Birçok diyet programı tek besin öğesi üzerine hazırlanmaktadır. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Vücudumuzun en az 50 çeşit besin öğesine ihtiyacı olduğunu düşünürsek tek yönlü bir beslenmeyle biz ancak metabolizmayı altüst etmiş oluruz. Vücudun ayarlarıyla oynamayın, karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar içeren dengeli öğünler yapın, yeteri kadar hareket edin. Gerisi zaten metabolizmanın işi.

Kilo vermek için diyete başlayıp ancak sonrasında sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek için verebileceğiniz ipuçları var mıdır? Bu alışkanlık nasıl kazanılır?

Sürdürülebilir bir diyet programı olması çok önemli. Besinler arasında da bir denge vardır. Danışanlarıma her zaman bunu anlatırım; bir besini tamamen hayatımızdan çıkarma gibi bir durum mümkün değil, hele ki sevdiğiniz bir besin ise; bunun için nasıl dengeleyebileceğinizi ne sıklıkla tüketebileceğinizi bilmeniz önemli. Bu bilinci kazanan kişilerde diyetin sürdürülebilirliğini her zaman görebiliyoruz.

Kilo verirken sağlıklı bir beslenme programının yanında neler yapmamız lazım? Hep sağlıklı ve fit kalabilmek için hayatımıza neleri dahil etmeliyiz?

Yeteri kadar fiziksel aktivite yapmamız lazım. Her gün 10 bin adım Sağlık Bakanlığı´nın da tavsiyesi. Yürüyüş ve yüzme hemen hemen her yaş grubunda yapılabilecek aktivitelerdir. Ama sporu keyifli hale getirebilecek dans, takım sporları da tercih edilebilir. Sağlığın devamlılığı için ‘SU´ tüketimi de çok önemli. Kişilerin aldığı enerjiye, aktivite düzeyine, cinsiyetine göre değişmekle birlikte günlük ortalama 2 litre SU tüketilmesi gerekir; çay, kahve tüketimi arttıkça su ihtiyacı da artmakta.

Hayatımızdan çıkartmamız gereken 5 besini sıralamanızı istersek?

Genetiği değiştirilmiş tüm besinler, nitrit ve nitrat içeren et ürünleri, fazla beyaz un, fazla şeker, fazla tuz, un, şeker, tuz için güvenli limitler aşılmadığı sürece, perhiz gerektiren bir hastalık da yok ise yasak koymuyoruz.

Metabolizmamızı hızlandırmak için neler yapmalıyız?

Yeterli ve dengeli beslenin, Bol Su için, Hareket edin. Metabolizmanın hızlanmasında en önemlisi fiziksel aktivitedir. Kas kitlesinin güçlenmesi, yağ oranının azalması ile metabolizmanız hızlanır.

Suyun günlük yaşantımızdaki önemi nedir? Az su içmek zayıflamayı engelliyor peki fazla su içersek?

Kanın %90 ını, idrarın %97 sini, kasların %75 ini, kemiklerin %25 ini, adipoz dokunun %10 -30 unu oluşturduğunu düşünürsek; SU bizim için elzemdir. Vücuttaki bütün tepkimelerde SU gereklidir. Besinlerin sindirimi, taşınması, atımı su ile olur, vücut ısısını korur, toksinleri uzaklaştırır. Fazla su tüketimi ise daha fazla idrara çıkmaya daha fazla terlemeye ve dolayısıyla vücuttan fazla mineral kaybına sebep olabilir, sıvı-elektrolit dengesi bozulabilir. Özellikle kalp - damar problemi yaşayanların, tansiyon ve böbrek hastalarının, ödem problemi olanların su tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

 

Röportaj: Aynur Eryılmaz 

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: beslen Tarz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi