‘I.W.A.B Kadınlar Çiçek Açıyor´
TURİZM HAFTASI ÇİÇEK AÇIYOR
Tarih: 18.4.2019 17:17:52

I.W.A.B 5. Uluslararası Antalya Turizm Festivali

“Turizmde Sıfır Atık & Geleceğe Dönüşüm” 

I.W.A.B Kadınlar Çiçek Açıyor Platformu Antalya Valiliği himayelerinde ilgili İl müdürlükleri desteği ile Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ve TÜRSAD ortaklığında hazırladıkları I.W.A.B 5. Uluslararası Antalya Turizm Festivali için kolları sıvadı.

Turizm haftası resmi kutlamaları içinde yapılacak festival için tarih 18-21 Nisan 2019 belirlenmiş olup, Turizmin kalbi Antalya´da otel gıda atıklarının dönüştürülerek çevre ve ekonomiye katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bir festival coşkusu içinde turizm şehrine yakışır aktivitelerle süslenen festivalin aynı zamanda 2019 Turizm Sezonu´nu pozitif bir enerji ile karşılaması amacıyla yapılmaktadır.

I.W.A.B Proje Başkanı ve Festival Koordinatörü Hatice Bozkurt “Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için şimdiden duyarlı olup atık oluşumunun önüne geçmenin önemine inanıyoruz, bu sebeple amacımız atık oluşturmamak. Festivalimizde gıda atıklarının değerlendirilmesinin yanı sıra, tek kullanımlık atıklara dikkat çekmek için de “Mataram Yanımda” kampanyası yaptık. Tek kullanımlık atıkların yalnızca doğaya zarar vermekle kalmayıp, canlı yaşamını da tehdit ettiği günümüzde, festivalimizin önemli ölçüde çevreye katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

FESTİVAL İÇERİĞİ

4 gün sürecek olan I.W.A.B 5. Uluslararası Antalya Turizm Festivali´nin ilk günü olan 18 Nisan´da bilimsel çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı tarafından hazırlanan “Turizmde Sıfır Atık & Geleceğe Dönüşüm” konularının işleneceği paneller ve seminerler için ayrıldı.

19-20-21 Nisan tarihlerinde her gün saat: 11:00 – 22:00 arası Konyaaltı Kent Meydanı´na kurulacak I.W.A.B Festival Alanı´nda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen dansçılar, sıfır atık ile ilgili turizmcilerin hazırladığı panel ve konuşmacılar, atık ile ilgili defileler ve yarışmalar ve konserler yapılacaktır.

Tüm gösteriler halka açık ve ücretsizdir.

 

SOSYAL PROJE KAMPANYASI “MATARAM YANIMDA”

Çevre bilincini çeşitli kampanyalarla ile arttırmak amacıyla I.W.A.B Proje kapsamında hazırlanan “Mataram Yanımda” kampanyası için konuşan Festival Komite Üyesi Nazan Şen “Özellikle tek kullanımlık plastik atıklara karşıyım ve bu etkinlik “Turizmde Sıfır Atık” olduğu için burada plastik su şişelerinin kullanımı bana hiç etik gelmedi, festivalde su istasyonları kuracağız herkesi matarası ile gelmeye davet ediyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

 

TURİZMCİLERDEN FESTİVALE TAM DESTEK

Turizm camiası yanı sıra hedef kitlesi Antalya halkı olan festivalde, Konyaaltı Kent Meydanı´nda kurulan sahnede şehrin turizm dinamikleri Panel katılımcısı olarak “STK´ların Turizme Etkileri” ve “Turizmde Sıfır Atık” konularını işleyecekler. Festival Komite üyesi ve Turizm Panelleri Moderatörü  Şule Billur; “Her 

köşesi turizm için önemli olan Antalya´mızda otellerimizde yaptığımız uygulamaları halka taşımak ve özellikle kadın ve çocuklarda farkındalık yaratabilmek geleceğimiz turizmi, şehir için önemli olacaktır.” dedi.

TÜRSAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bilgiç “TÜRSAD üyeleri olarak biz Otel Satın Alma Yöneticileri konaklama sektörü Satın alma sürecinde çevremizi ve doğamızı koruma adına satın almasını yapacağımız ürünlerin fiyat ve performans değerlendirmesi yanı sıra çevreci ürünler olmasına dikkat ediyoruz. Turizmin en önemli ayağı olan konaklama tesislerinde oluşan atıkları personellerimizi eğiterek kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüme hazır olması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu festivalin de Temasının bu hassas konu içeriğini içermesinden dolayı katkıda bulunmaktan mutluyuz. Organizasyona katkıda bulunan tüm kurum kuruluş sivil toplum örgütlerine ve sektör temsilcilerine şahsım ve TÜRSAD adına içten teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 

Katkı sağlayan turizm kurumları; TUROFED, AKTOB, TURÇEV, SKAL, POYD, TÜRSAD, TCYD, OTED

 

I.W.A.B FESTİVAL ALANI 19-21 Nisan 2019 / Konyaaltı Kent Meydanı

 

Şehir yaşamını anlatmak için festival konseptinde yer alan “I.W.A.B Hand Made Bazaar” ile Türk kültürüne uygun elişi ürünlerinin yer aldığı etkinlikte, “Anne & Kız Çiçek Açıyor” bölümü ile de katılım yapan çocuklarının anneleri ile ürettikleri ürünleri satarak iş hayatı ile ilgili bir vizyon oluşturmaları düşünülmüştür.

Çocuklar arasında düzenlenecek olan Geri Dönüşüm Tasarım Yarışması ile; EN ŞIK ATIK, EN DUYGUSAL ATIK, EN SANATSAL ATIK kategorilerinde ödüller verilirken bu konulara bir farkındalık sağlanması ve çocukların çevreye daha duyarlı olarak yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Atık Yönetimi ile ilgili kurumların, firmaların, sivil toplum örgütlerinin katılacağı festivalde halkın bilinçlenmesi amacıyla Festival ana konusu ile ilgili çeşitli konuşmacılar da yer alacaktır.

“Uluslar Çiçek Açıyor” bölümünde ise Antalya´da yaşayan yabancı dernekler konuk edilerek kültürel paylaşımlar yapılırken Antalya´da Çiçek sektörünün önemli kaynaklardan biri olan “Çiçek Sokağı” ile de bu sektöre de dikkat çekilecektir. Festivalde yine “Kadın ve Çiçek” temasını kullanarak barışçıl kadınların rahat yaşadığı şehir Antalya imajı güçlendirilecek ve dünyaya sevgi ve barış mesajları verilecektir.

 

FESTİVALE YILDIZ YAĞDI

I.W.A.B Festival Komitesi üyesi Turizmci İşkadını Nurten Ünsev, müzik camiasına Hibrit Müzik kavramını getiren Nurten Ünsev Del Luce Show konseri ile fark yaratacak. Görsel şölenlerle süslü şov 20 Nisan 2019´da saat:18:45´de Konyaaltı Kent Meydanı´nda hayranları ile buluşuyor!

Festivalin sürpriz şarkıcısı ise Emre Aydın oldu! Aynı gün Konyaaltı Belediyesi´nin Bahar Konseri ile buluşan festival çok renkli görüntülere sahip olacak!

I.W.A.B Açılımı

Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Projesi İngilizce kısaltmasından oluşan I.W.A.B (International Women Are Blossoming) markası ile kendi içinde dinamiklere sahip orijinal projeler üreterek onları hayata geçirir. Antalya tanıtımına katkı sağlamayı hedefleyen sosyal turizm projesidir.

 

FESTİVAL TASLAK PROGRAMI

18 Nisan 2019 10:00 – 12:30  / Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans Salonu  

Turizmde Sıfır Atık ile ilgili Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi´nin hazırladığı bilimsel sunumlar

19-20-21 Nisan 2019 11:00 – 22:00  / Konyaaltı Kent Meydanı

I.W.A.B Hand Made Bazaar, Erol BÖREKÇİ “Kelimelerin Dansı”, Nurten ÜNSEV Konser, uluslararası halk dansçılarının gösterileri, Rus Sirki, Atık Tasarım Defilesi, Atık Yarışmaları, Çevre bilinci ve Atık ile ilgili söyleşiler, Showlar


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kadınlar Çiçek Açıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FABRİKALARA 50 BİN MASKE DAĞITILDI
FABRİKALARA 50 BİN MASKE DAĞITILDI
Antalya OSB Yönetimi, Bölge firmalarına 50 bin adet maske dağıttı.
İletişim Başkanlığı “KOVİD-19 Tecrübeleri Ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği”            video-konferansı düzenledi
İletişim Başkanlığı “KOVİD-19 Tecrübeleri Ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği” video-konferansı düzenledi
“Sağlık sistemimiz çağ atladı”
ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu´nca, koronavirüs (Covid-19)
ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu´nca, koronavirüs (Covid-19)
Antalyalılar bu kararı okumadan alış verişe çıkmayın
CEHALET, KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİDİR
CEHALET, KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİDİR
BİLİMİN ÖNEMİ
VALİ KARALOĞLU´NDAN HAYIRSEVERLERE VEFA ÇAĞRISI
VALİ KARALOĞLU´NDAN HAYIRSEVERLERE VEFA ÇAĞRISI
38 Milyon TL Yardım
Büyükşehir´den duraklara el dezenfektanı
Büyükşehir´den duraklara el dezenfektanı
Toplu taşıma araçlarında detaylı temizlik
Kepez´de maskeler kapıya geliyor
Kepez´de maskeler kapıya geliyor
Tütüncü kapı kapı dolaşarak maske dağıtıyor
“KORONAVİRÜS SONRASI BATI ANTALYA BÖLGEMİZ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI”
“KORONAVİRÜS SONRASI BATI ANTALYA BÖLGEMİZ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI”
Zor ama gelecek adına umutlu bir dönem yaşıyoruz!
KORONA İÇİN ANTALYA´DA YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI
KORONA İÇİN ANTALYA´DA YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI
Uymayanlara ağır cezalar uygulanacak
1179 ARAÇTA 2809 KİŞİ ANTALYA SINIRINDAN GERİ GÖNDERİLDİ
1179 ARAÇTA 2809 KİŞİ ANTALYA SINIRINDAN GERİ GÖNDERİLDİ
1 Nisanda Türkiye´de ilk defa Antalya´da başlatıldı
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti
Paylaşmayı bilen bir milletiz
İlçelerde koronavirüs önlemleri
İlçelerde koronavirüs önlemleri
korona virüs salgınını önleme çalışmalarını merkez dahil 19 ilçede sürdürüyor.
ANTALYA´DA ÜRETİM SORUNSUZ DEVAM EDİYOR
ANTALYA´DA ÜRETİM SORUNSUZ DEVAM EDİYOR
Antalya´da Üretim Devam Edecek
Tarım Bakanı´na Tarıma Cansuyu Olacak 13 Maddelik Rapor
Tarım Bakanı´na Tarıma Cansuyu Olacak 13 Maddelik Rapor
Tarımda “Üretime Devam Kredisi”nin acilen hayata geçirilmesi
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
7/24 görev başında
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi