İŞTE YATIRIM REFORM PAKETİ
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile ´Yatırım Reformu Paketi´ hakkında açıklamalarda bulundu.
Tarih: 13.6.2016 17:26:34

Hükümet milyonlarca çalışandan ihracatçıya, yatırımcıdan reel sektöre kadar geniş bir kesimi ilgilendiren ve ekonomide devrim yaratacak yeni yol haritasını netleştirdi.

Buna göre, Türkiye´den ev alan yabancıya önce oturum sonra vatandaşlık verilecek. Kıdemde "sıfır mağduriyet" politikası benimsenirken, 30 gün esası korunacak. Turizm de ihracat sayılacak, kritik sektörlere "kişiye özel teşvik" verilecek. Stratejik sektörlerde "ilelebet vergi tatili"nden teknolojik yatırımlarda mühendislerin yükünü devletin üstlenmesine kadar bir dizi destekleyici adımlar atılacak. Eximbank yurtdışındaki yatırımcıyı kredilendirecek.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile ´Yatırım Reformu Paketi´ hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte Canikli´nin konuşmasından notlar;

-Nitratlı gübreye yasak getirildi. Şu an stoklarda 280 bin ton nitratlı gübre bloke edilmiştir. Bu konu ile ilgili altyapı çalışması da devam ediyor. 2017 Şubat ayına kadar yasak devam edecek bundan sonra kullanımı takipli olarak serbest bırakılacak.

- 280 bin ton satışı yasaklanan gübre ancak bir mağduriyet olması mümkün değil, düşünülemez. O muhafaza ediliyor. Zaten satışların en düşük olduğu dönem. 1,5 milyon ton satıştan 280 bin ton kalmış. Herhangi bir mağduriyet söz konusu değil. İzin verilseydi şubata kadar zaten belki satılamayacaktı.

"ALIMLAR DEVAM EDECEK"

- Kırmızı et üretimi yıllık 1 milyon 150 bin ton. Yaz aylarında tüketim artışı oluyor. 15 bin 500 ton kırmızı et ihlali için çalışma sürüyor. Fiyatların bu ayalrda artmaması için çalışmalar yürütülüyor. İlk defa mart ayında süt üreticilierinin mağdur edilmemesi için alımlar yapıldı. Bu alımlar devam edecek.

-Yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok önemli bir paketi önümüzdeki günlerde meclis gündemine getireceğiz.

-Yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak. Damga ve harç masrafları ile ilgili düzenleme yapılacak. 52 yıldan sonra yapılacak bir düzenleme. 1 nüshadan damga vergisi alınacak. İleri teknolojik şirketlerin alımında damga vergisi ve harç muafiyeti getirilecektir.

"DAMGA VERGİSİ İPTAL EDİLECEK"

-Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen damga vergisi iptal edilecek. Türkiye´de iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla süreç merkez bankası tarafından takip ediliyor. Türkiye´nin bu anlamda yükselmesini sağlamak için şirket kuruluşunda bürokratik engeller kaldırılacak. Teşvik potansiyelini daha da ileri götüreceğiz. Birikimli hayat sigortalarından toplu çekme değil, aylık ödeme şeklinde yapılması için ilave teşvik kavramını getiriyoruz.

- AR-GE teşvik potansiyeli artıyor. Birikimli hayat sigortalarından aylık ödeme şeklinde uygulamayı teşvik etmek amacıyla ilave teşvikler gelecek. Uluslararası şirketlerin Türkiye´deki merkezlerine yönelik verdi istisnası getirilecek. İslam ülkelerinden sermaye akışını sağlamak için faizsiz finans anlamında tüm engelleri kaldırıyoruz. Kira sertifikasına ilişkin kurumlar yeniden düzenleniyor. Farklı kira sertifikası düzenlemesinde kapsam genişletiliyor. Bölgesel yönetim merkezlerine teşvik getiriyoruz.

"YABANCI YATIRIMCIYA TURKUAZ KART UYGULAMASI"

-Özellikle Suriyelilere yönelik daha kolay çalışma izninin yolu açılacak. Yabancı bilim adamı için kolaylık sağlanacak. Yabancı öğrencilere kısmi çalışma hakkı geliyor. Şirket ortaklarına bağımsız çalışma izni geliyor. Kısa süreli çalışacak yabancı çalışanlara belli şartlarla çalışma izni verilecek. Nitelikli yabancı yatırımcıya ilişkin bir kolaylık yokken bilimsel teknolojik gelişmelere yardım sağlayacak nitelikli yabancılara turkuaz kart verilecek. Yabancıların çalışmalarına ilişkin şartlar değiştirilecek ve genişletilecek.

-İşletmelerde tasarruf sağlayacak ve kayıtdışılığı azaltacak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye´de iş piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlarda daha kolay çalışma izni vermesi kararı verildi.

-Yabancılara çalışma izni hiçbir şekilde Türkiye´deki vatandaşlarımızın iş imkanını kısıtlamayacaktır. AR-GE çalışmalarına destek verecek, türkiye´de üst düzeyde destek sağlayacak şekilde biz destek sağlayacak. İhtiyaç olmadığı takdirde böyle bir şey yapılmasının manası yok. Biz geç bile kaldık.

ALMANYA AÇIKLAMASI:

- İlgili tüm kuruluşlarımız Almanya´yla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Hassas bir konu kamuoyunun çok göz önünde olmaması gerekiyor. Ne gibi adımlar atılabilir ilgili kurumlar çalışmalar yapılıyor.

"TAŞERON DÜZENLEMESİNDE TEKNİK SORUNLAR VAR"

-Taşeron çalışmaları devam ediyor. Son derece önemli bir düzenleme. Çok büyük bir problemi çözecek olan düzenleme. Herbiri ayrı ayrı problem olan teknik sorunlar var. Onların ortadan kaldırılması gerekiyor. Çok uzun zaman alacağını tahmin etmiyoruz. Verilen sözlere uygun bir şekilde düzenleme yapılacaktır.

EKONOMİDE DEVRİM YARATACAK 10 ADIM

-Türkiye´den ev alan yabancıya önce oturum sonra vatandaşlık.

-Kıdemde sıfır mağduriyet, 30 gün korunuyor.

-Turizm de ihracat sayılacak.

-Kritik sektörlerde "kişiye özel teşvik" verilecek.

-Bölgesel değil noktasal destekler geliyor.

-Stratejik sektörlere ilelebet vergi tatili.

-Teknolojik yatırımda mühendisin yükü devletin.

-Devlet birçok sektördeki rolünü özel sektöre devredecek.

-Eximbank yurtdışındaki yatırımcıyı da kredilendirecek.

-Gümrük Birliği´nde revizyon 2017´de tamamlanacak.

 

MYNET


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: İŞTE YATIRIM REFORM PAKETİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN MAYISLAR; “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
BAŞKAN MAYISLAR; “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Döşemealtı İlçe Başkanı Yusuf Mayıslar ve ekibi çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.
MHP´Lİ AKSOY; "KONGREDE ADAYIM"
MHP´Lİ AKSOY; "KONGREDE ADAYIM"
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy yazılı bir basın açıklaması yaptı
TÜTÜNCÜ; "GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ"
TÜTÜNCÜ; "GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ"
Gazipaşa´da öğrencilerle bir araya gelen Başkan Hakan Tütüncü, geleceği inşa etmek için eğitime, çocuklara ve gençlere büyük önem verdiğini söyledi.
DEMRE, "EVET" DİYOR
DEMRE, "EVET" DİYOR
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik halk oylaması çalışmaları kapsamında Demre´de vatandaşlarla biraraya geldi.
BAŞKAN UYSAL VE EKİBİ 4. YILINDA
BAŞKAN UYSAL VE EKİBİ 4. YILINDA
Muratpaşa Belediye, 2016 yılı faaliyet raporu belediye meclisi tarafından kabul edildi
BAŞKAN TÜTÜNCÜ; "KEPEZ´DE DESTAN YAZDIK
BAŞKAN TÜTÜNCÜ; "KEPEZ´DE DESTAN YAZDIK
Görev sürelerinin her bir dakikasını milletine hizmet aşkıyla geçiren bir kadronun görev başında olduğunu söyleyen Başkan Hakan Tütüncü, “Görev yıllarımız içerisinde destanlar yazan meclis ve belediye olduk.” dedi.
TOROSLARDA EVET COŞKUSU
TOROSLARDA EVET COŞKUSU
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Alanya İlçesi´nin mahallelerini tek tek ziyaret ediyor.
BAŞKAN TÜREL; "EVET İLE GÜZEL ŞEYLER OLACAK"
BAŞKAN TÜREL; "EVET İLE GÜZEL ŞEYLER OLACAK"
Kaş´ta bir dizi temel atma ve açılış törenleri gerçekleştiren Başkan Türel, “ Biz ne zaman iyi bir şey yapmaya kalksak, ne zaman bir reform paketi getirsek hep hayır ithamlarına maruz kalıyoruz. Evet dediğinizde bilin ki Türkiye´de güzel şeyler olacaktır” dedi.
KÖSE DERNEK YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU
KÖSE DERNEK YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU
Antalya´ya elektronik sınav sistemini kazandıran Köse “Antalya aşığı birisi olarak 24 saat hizmetinizdeyiz dedi”.
DİRİLİŞE, YÜKSELİŞE YÜREKTEN EVET
DİRİLİŞE, YÜKSELİŞE YÜREKTEN EVET
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, 16 Nisan´da yapılacak Anayasa değişikliği referandumu çalışmalarını sahada yürüttü.
MURATPAŞA´DA COŞKULU TOPLANTI
MURATPAŞA´DA COŞKULU TOPLANTI
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, birim müdürleriyle bir araya geldi.
SÜMER; "İSTİKRAR İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ"
SÜMER; "İSTİKRAR İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ"
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´den referandum öncesi son çağrı ; “İstikrar için sandığa gitmek en önemli vazifemizdir" dedi.
BAŞKAN UYSAL HAŞİM İŞÇAN´DA
BAŞKAN UYSAL HAŞİM İŞÇAN´DA
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Haşim İşçan mahallesini gezdi.
´BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ´
´BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ´
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, il kadın kolları teşkilatı ve 19 ilçenin kadın kolları başkanları ile bir araya geldi.
FETÖ´YE ORTAK TEPKİ
FETÖ´YE ORTAK TEPKİ
Kepez Belediye Meclisi, 15 Temmuz kanlı darbe girişimini ortak bildiri ile kınadı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi