GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
“Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.”
Tarih: 6.2.2018 14:52:27 / 1838okunma / 0yorum

Halil Akbıyık öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Antalya´nın Korkuteli ilçesine bağlı Büyükköy´de 20 Şubat 1962 yılında dünyaya gelmişim. İlkokulu Büyük köy, Ortaokulu Korkuteli Bozova da bitirdim. 1975 yılı Eylül ayında Akşehir Öğretmen Lisesinde yatılı olarak okudum ve 1979 yılında mezun oldum. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi İngiliz Filolojisini kazandım. Fakat maddi imkânsızlıklar nedeniyle üniversiteye gidemedim. 9 Eylül 1980 yılında Gaziemir Hava Teknik Okullarına başladım ve 1981 yılı Ekim ayında Hava Kuvvetlerinde göreve başladım. Akhisar Hava Meydan komutanlığında 6 yıl görev yaptım. 1987 - 1992 yılları arasında. Mardin Hava Radar Mevzi Komutanlığında, 1992 - 2004 yılları arasında da Ankara´da Hava Kuvvetleri Karargâhında görev yaptım. Ankara´da AÖF Kamu Yönetimi Lisans okudum. 2004 yılında Hava Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra çok sevdiğim Antalya´ya yerleştim. 2004 yılında Antalya Halk Eğitim Merkezinde Emlak Danışmanlığı eğitimi sertifikası aldım. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Halil Akbıyık Emlak´ı bize biraz tanıtır mısınız?

Akhisar - Mardin ve Ankara da görev yaptığım zamanlar da ticari hayata hep ilgi duymuşumdur. Özellikle yurt içindeki ve yurt dışındaki yakın çevrem tanıdıklarımın bana olan güvenleri ile istekleri ile kendimin emlak sektöründe insanlara yararlı olacağımı hissettim ve emekli olduktan sonraki ticari hayatımda emlak danışmanlığı daha çok öne çıktı. Fakat emlak danışmanlığını sadece Antalya ve çevresinde etkili olacak şekilde değil tüm Türkiye´de, Kıbrıs´ta ve hatta yurt dışı bağlantılı olmasını planlayarak ciddi titiz bir çalışma programı yaptım. Dürüstlük başta olmak üzere güvenirlik esasına dayalı olarak insanların bize olan güveninin her geçen gün biraz daha artarak devam etmesi neticesinde, Antalya Emlak Bankası oluşmuştur. Kendime; “dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz´´ deyimini ilke edindim. Daha sonra Antalya dışındaki illerdeki tanıdığım dürüst ve güvenli iş arkadaşları edindim. Antalya dışındaki iller de ve Kıbrıs´ta ki çalışma arkadaşlarımızla da “birlikten güç doğar, birlikte çalışalım kazanalım” prensibi ile çalışmalarımız devam etmektedir. Bu işi yaparken müşteri ve yatırımcı olarak birçok insanla tanışarak insanları her yönüyle tanıma, anlama fırsatı oldu ve bu benim için çok büyük birikime sahip olmamı sağlamıştır. Bir çok da müteahhit firma sahibi ile tanışma imkânım olmuştur. Kısacası insanların bize olan güveni sayesinde Antalya Emlak Bankası meydana gelmiştir.

Gayrimenkul danışmanı olmak nereden aklınıza geldi?

Yakın çevremden ve yurt içi ve yurt dışındaki insanların bize olan güveni ve onlardan aldığım iyi izlenimlerle emlak danışmanlığını çok severek yapacağımı hissettiğim için bu işi yapmaya karar verdim.

Halil Akbıyık Emlak diğerlerinden ayıran hizmetleriniz nelerdir?

Dürüst, güvenli ve hızlı çalışarak zamanı en iyi şekilde değerlendirmek, müşteri ve yatırımcılarımızın isteklerini göz önüne alarak sağlam kazançlı yatırımlar ile her zaman kazançlı olmalarını sağlamaktır. Bizim prensibimiz “iyiler mutlaka kazanır” dır.

Antalya´da gayrimenkul piyasasının genel fotoğrafı nasıl?

Antalya´da emlak piyasası genelde yurt içi ve yurt dışı alıcı isteklerine göre oluşmaktadır. Antalya turizm şehri olması dolayısıyla Antalya´ya yurt içinden ve yurt dışından tatil için gelen insanların bu güzel şehri ve bölgeyi tanımalarıneticesinde; bir günbu şehirde ve çevresinde sürekli yaşama istekleri ile Antalya´da emlak piyasası oluşmaktadır.

Hangi bölgelerde hareket gözüküyor, hangi bölgeler parlak?

Antalya içinde ve çevresinde denize yakın olan yerleşim yerleri öncelikle tercih edilmektedir.

En yaşanılası bölgeler neresi, fiyatlar nasıl?

Antalya şehir merkezinde denize yakın olan semtler ve mahalleler öncelikle tercih edilmektedir. Fiyatlar 150.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişmektedir.

Gayrimenkulde hangi faktörler fiyatı etkilemektedir?

Arsa, işçi maliyetleri, üretim, ulaşım, imalat, hammadde ve girdi öncelikle etkilemektedir.

Hangi bölgeden ev almak avantajlı?

Antalya´da şehir merkezinde denize yakın olan semt ve mahallelerden daire ev almak avantajlıdır.

Gayrimenkul firmalarına ve danışmanlarına güven problemi yaşanıyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

En çok mağdur olduğumuz konu budur. Bu konuda ciddi anlamda bir yasa boşluğu vardır, bu yasa boşluğundan dolayı sektörde bu konuda hiç bir eğitim almamış, eğitim seviyesi ve bilgi donanımı çok az olan yetersiz olan birçok insan çalışabilmektedir. Bundan dolayı güvensizlik yaşanmakta ve görülmektedir. Belirli bir eğitim standardı ve yeterlilik olmuş olsaydı işin kalitesi, verilen hizmetin kalitesi daha iyi olacak güven sorunu da yaşanmayacaktır.

Genel bakacak olursak Antalya´da gayrimenkul sektörünün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya´da gayrimenkul sektörü ile inşaat sektörünü birlikte düşünmek gerekir. Antalya´da ki üretilen daire ve konutların % 85 i Antalya dışından gelen insanlara satıldığı gerçeğinden hareketle Antalya yaz aylarında çok canlı bir sezon yaşamaktadır. Kış aylarında bu canlılık yaşanmamaktadır. Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.

Türkiye´de gayrimenkul fiyatları orta sınıfın gelirine göre yüksek kalıyor ve enflasyonun çok üstünde artıyor. Bu noktada, orta sınıfın ev sahibi olabilmesi için en iyi yöntem nedir?

Türkiye´de ki en alt gelir grubu insanları dikkate alarak çok iyi bir master çalışması yapılarak insanların yaşadıkları bölge ve yerdeki gelirine göre yaşam standartlarına göre konutlar üretilip her bütçeye uygun çözümler sağlanmalıdır.

Aile ve Sosyal işler Bakanı olsanız neler yaparsınız?

Türkiye´de ki en zor ulaşılan yerlerde yaşayan en az geliri olan aileleri ve çocuklarını üretim ekonomisinin içine katarak gelirlerini yükseltip, eğitimlerini yükselterek hiç bir kimsenin gelecek korkusu olmadan çocuklarını yetiştirmesini sağlardım. Herkesin kendi yaşadıkları yerden ayrılmadan eğitilmesi, ekonomiye katılmalarını, üreterek çalışarak kendilerine olan güvenlerini artırmak gerekir. Nüfusun yoğunluğuna göre kolay ulaşılabilecek üretim köyleri kurularak insanların öncelikle ekonomik güvenliğine kavuşturtularak, insanların yaşadıkları bölgedeki tarım hayvancılık ticari gelişmeyi sağlamak gerekir. Ekonomik gelişmelerle birlikte insanların eğitimine yatırım yapılıp daha bilinçli üreticiler yaratarak endüstri alanında taban dan tavana gelişmişlik sağlanmalıdır. Türkiye´de ki büyüme yatay bir seyirden çıkabilmesi için en dar gelirli ailelerin ekonomik yönden güçlendirilmesi gelişmesi sağlanmalıdır.

Gayrimenkule yatırımı diğer yatırımlarla kıyaslayacak olursak hangisi daha çok kazandırır?

Gayrimenkul en sağlam yatırım aracıdır

Diyelim ki biraz param var ve yüksek gelir getirecek bir yatırım yapmak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Gayrimenkul almanızı öneririm

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Hayatın her alanında çalışarak alıntı teri ile helal kazanç sağlamak makbulümdür.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Rabia DUMAN
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS)
Mutluluk bir seçim midir?
Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
Op. Dr. Funda Yazıcı Erol yanıtladı.
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
Prenses Kuaför
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.0273
EURO
4.9841
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
24 / 12 °C
Güneşli
Cumartesi
23 / 12 °C
Güneşli
Pazar
26 / 9 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi