Gün boyu sürekli masa başında çalışanlar nasıl beslenmeli?
Gonca Yaşar
Tarih: 4.5.2018 14:14:11

Zamanın çoğunu masa başında çalışarak geçirenlerdenseniz ve sağlıklı beslenmek, kilonuzu korumak istiyorsanız işte Sağlıklı Beslenme ve Danışmanlık dalında kendini kanıtlamış Diyetisyen Gonca Yaşar´dan siz sevgili okuyucularımıza ipuçları…

 

Gonca Yaşar kimdir?

1975 yılında Antalya´da doğdum. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümünü okul 3. sü olarak bitirdim. 1997 yılında Gonca Yaşar Sağlıklı Beslenme ve Danışmanlık merkezini kurdum. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkileri bitirdim. 2007 yılında Kişisel Gelişim ile ilgili eğitim aldım. Sporcu beslenmesi, Çocuklarda beslenme, Bariatrik cerrahide beslenme, Diyabette beslenme tedavisi, Mikrobiata, sayısız obezite ve sayısız yeterli ve dengeli beslenme eğitimleri.

 

Sağlıklı beslenmek için gün boyunca neler yemeli, nelere dikkat edilmeli?

Beslenme karın doyurmak açlığı bastırmak olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı beslenme kişinin boyuna, yaşına, cinsiyetine, aktivitesine ve varsa hastalıklarına göre alması gereken tüm besin öğelerini vücuda yeterli ve dengeli bir şekilde sağlamaktır. Kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Peynir, yumurta, yeşillik, ceviz, tam buğday ekmeği kahvaltı için uygun bir menüdür. Öğle ve akşam öğünleri için protein veya sebze yemekleri yoğurt salata yanında çorba bulgur veya tam buğday ekmeği seçenekli olarak kullanılmalıdır. Ara öğünlerde meyve, çiğ fındık badem probiotik yoğurt süt kefir seçenek olarak kullanılabilir. Su tüketimi ihmal edilmemeli ve egzersiz hayatımızdan çıkmamalıdır.

 

Sağlıklı ve hafif beslenmek adına öğle tatillerinde salata yemek ne kadar doğru?

 Hiçbir öğün için sadece salata ile geçiştirmek uygun değildir. Çünkü çok az kaloride bir öğün geçirirsek diğer öğüne kan şekerimiz düşeceği için daha fazla kalori alırız. Ayrıca kalan 2 ana öğünde almamız gereken besin öğelerini sağlayamayız.

 

Gittikçe yaygınlaşan organik gıda, sağlıklı beslenme gibi trendler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Organik gıdalar sağlığı tehdit edebilecek yabancı maddeleri örneğin hormonlar, böcek ilaçları, antibiyotikleri içermedikleri için tercih edilmelidir. Sağlıklı beslenme ile ilgilide televizyon radyo ve özellikle de internet ile ilgili birçok bilgi kirliliği vardır. Sadece insanları sebze ve meyveye yöneltmeler ya da tam tersi meyveyi beslenmeden çıkarmalar, glüteni ( arpa yulaf çavdar buğday vs.) tamamen listeden çıkarmalar, protein ağırlıklı beslenmeye yönlendirmeler vs. bu nedenle sağlıklı beslenmeyi öğreneceğiniz kişilerin bu konuda ehliyetli olan Diyetisyenler olmasına dikkat etmeliyiz.

Fast food zincirleri nedeniyle Türk prototipi değişiyor, yeni nesil daha şişman. Bu nasıl engellenebilir?

Kesinlikle son yıllarda çocuklarda obezite oranı çok arttı. Bunun sebebi yeme davranışı bozukluğu, hareketsiz yaşam. Yüksek teknolojinin getirdiği yeni hayat modelinde çocuklar daha az hareket ediyor. Çocuk uyanıyor servis evinin kapısından alıyor derste oturuyor eve gelip ödev yapıyor veya özel ders alıyor. Boş kalan vaktini bilgisayar tablet telefonla geçiriyor. Kadınların iş hayatına atılmasıyla tencere yemeği ve salataların azalması dışardan beslenme oranının artması enerji dengesinin bozulmasına ve çocuklarda kilo probleminin artmasına neden olmuştur.

 

Hasta portföyünüzü genel olarak kimler oluşturuyor?

% 50 kadın %30 erkek % 20 çocuk

 

Genelde bahar ve yaz aylarında özellikle kadınlar diyet yapmaya başlar. Bu ne kadar doğru?

Diyetin yazı kışı baharı yoktur. Aslında diyet kelimesi yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenecek olursak bu beslenme tarzını alışkanlık haline getirirsek her yıl bu telaşa girmeyiz.

 

Rejime başlamadan önce belli testler yaptırmak gerekir mi? Ne gibi hazırlıklar yapılmalı?

Kesinlikle gerekli. Öncelikle bir dahiliye uzmanı ilke görüşüp zayıflamaya karar verdiğinizi söylemeliyiz. Dahiliye uzmanı tarafından kandaki şeker kolesterol trigliserit hemogram karaciğer enzimleri hormonlar vs. bakılarak genel bir kontrol yapılacaktır. Çünkü sağlıklı bir beslenme programı için bu parametrelerin bilinmesi gereklidir.

 

Yalnızca fiziki özelliklere göre mi rejim listesi hazırlanır? Rejim programı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Dahiliye uzmanı tarafından yapılan tetkikler, beslenme alışkanlığı, yaşam şekli, kilosu, boyu, yaşı, cinsiyeti, yağ oranı, sevip sevmediği gıdalar, zaafı olan yiyecekler, aktivite, iş yerinde geçirdiği süre vs. gibi birçok parametreye göre beslenme programı hazırlıyoruz.

 

Masa başında çalışan biriyle bir ev hanımının rejimi arasında ne gibi farklar olmalı?

Programlar hazırlanırken kişinin cinsiyeti yaşı boyu kilosu yağ oranı Hastalıkları da önemli olduğu için kişiye göre ayarlanır. Ev hanımları ev ortamında daha rahat programa uyabileceği için seçenekler çok daha fazla sunulabilir. İş hayatında bir kişiye beslenme programı hazırlarken taşıma, ısıtma, muhafaza gibi etkenler düşünülürken evde yapılan programlarda tercih daha fazla sunulabilir.

 

Sürekli masa başında çalışan bir insanın sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmesi gerekir?

Yeterli ve dengeli beslenme kuralları her kişiye her meslekte uygulanabilir. Masa başı çalışanlarda enerji harcaması gün içinde çok düşük olduğu için genelde şeker pilav makarna ekmek vs. gibi karbonhidrat grubunda kısıtlama yaparız. Ayrıca kahve çay tüketiminin yoğunluğunu azaltmak için suya ve bitki çaylarına dikkat çekeriz.

 

Bir insanın kilo vermek için sevdiği tüm yiyeceklerden kaçınmasına gerek var mı?

Hayır, tabi ki. Önemli olan bu tarz yiyeceklerin kalori ve besin öğelerine bakarak miktar belirleyerek belirli aralıklarla beslenme programına yerleştirebiliriz.

 

Bir işadamı ne şekilde beslenmeli? Daha çok hangi gıdaları almalı?

İş adamlarının seyahat programları çok yoğun olabiliyor. Yine yeterli ve dengeli beslenme kurallarına sadık kalarak beslenme planı ayarlayabiliriz. Genelde ofis ortamlarında oldukları için  güneşten yararlanamadıklarından D vitaminine dikkat ediyoruz. Akşamları iş yemekleri dışarda olduğu için öğle saatlerinde sebze yemeklerini tüketmelerini sağlıyoruz. Ayrıca stres yoğun olduğu için omega 3, probiotik takviyesi öneriyoruz. Masa başında kahve tüketimini azaltıp su ve bitki çaylarına yönlendiriyoruz.

 

Bir toplantı ya da önemli bir anlaşma için ikna edici bir konuşma yapılması gerekiyorsa özel gıdalar olumlu etki yapar mı?

Konsantrasyon için kan şekerinin dengede olması çok önemlidir. Bunun içinde öğün atlamamak, glisemik indexi yüksek yiyecekleri tüketmemek vitamin ve mineralleri düzgün içeren bir beslenme programı sağlamak yeterlidir.

 

Haftada 3-4 gün birkaç saat spor yapan birinin o günler yediği şeylere daha çok dikkat etmesi gerekir mi?

Spordan yaklaşık 1 saat önce komplex karbonhidrat içeren bir öğün spordan yaklaşık 1 saat sonrada protein içerikli bir öğün verilmesine dikkat ediyoruz. Ayrıca su tüketiminin önemini vurguluyoruz.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak beslenme alışkanlığınızı değiştirmek sabır, zaman ve emek gerektirir. Beslenme programları kişiye özeldir. Bu programı hayatınıza adapte edebilmeniz için bu konuda uzman kişilere başvurmanız sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Kendinize yapacağınız en büyük yatırım sağlıklı bir beslenme ve aktivite programınızı hayatınıza uyarlayarak kilo denetiminizi sağlamak olacaktır. O zaman ilk adımınızı atmak için geç kalmayın. Kolay gelsin.

 Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi