Gün boyu sürekli masa başında çalışanlar nasıl beslenmeli?
Gonca Yaşar
Tarih: 4.5.2018 14:14:11

Zamanın çoğunu masa başında çalışarak geçirenlerdenseniz ve sağlıklı beslenmek, kilonuzu korumak istiyorsanız işte Sağlıklı Beslenme ve Danışmanlık dalında kendini kanıtlamış Diyetisyen Gonca Yaşar´dan siz sevgili okuyucularımıza ipuçları…

 

Gonca Yaşar kimdir?

1975 yılında Antalya´da doğdum. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümünü okul 3. sü olarak bitirdim. 1997 yılında Gonca Yaşar Sağlıklı Beslenme ve Danışmanlık merkezini kurdum. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkileri bitirdim. 2007 yılında Kişisel Gelişim ile ilgili eğitim aldım. Sporcu beslenmesi, Çocuklarda beslenme, Bariatrik cerrahide beslenme, Diyabette beslenme tedavisi, Mikrobiata, sayısız obezite ve sayısız yeterli ve dengeli beslenme eğitimleri.

 

Sağlıklı beslenmek için gün boyunca neler yemeli, nelere dikkat edilmeli?

Beslenme karın doyurmak açlığı bastırmak olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı beslenme kişinin boyuna, yaşına, cinsiyetine, aktivitesine ve varsa hastalıklarına göre alması gereken tüm besin öğelerini vücuda yeterli ve dengeli bir şekilde sağlamaktır. Kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Peynir, yumurta, yeşillik, ceviz, tam buğday ekmeği kahvaltı için uygun bir menüdür. Öğle ve akşam öğünleri için protein veya sebze yemekleri yoğurt salata yanında çorba bulgur veya tam buğday ekmeği seçenekli olarak kullanılmalıdır. Ara öğünlerde meyve, çiğ fındık badem probiotik yoğurt süt kefir seçenek olarak kullanılabilir. Su tüketimi ihmal edilmemeli ve egzersiz hayatımızdan çıkmamalıdır.

 

Sağlıklı ve hafif beslenmek adına öğle tatillerinde salata yemek ne kadar doğru?

 Hiçbir öğün için sadece salata ile geçiştirmek uygun değildir. Çünkü çok az kaloride bir öğün geçirirsek diğer öğüne kan şekerimiz düşeceği için daha fazla kalori alırız. Ayrıca kalan 2 ana öğünde almamız gereken besin öğelerini sağlayamayız.

 

Gittikçe yaygınlaşan organik gıda, sağlıklı beslenme gibi trendler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Organik gıdalar sağlığı tehdit edebilecek yabancı maddeleri örneğin hormonlar, böcek ilaçları, antibiyotikleri içermedikleri için tercih edilmelidir. Sağlıklı beslenme ile ilgilide televizyon radyo ve özellikle de internet ile ilgili birçok bilgi kirliliği vardır. Sadece insanları sebze ve meyveye yöneltmeler ya da tam tersi meyveyi beslenmeden çıkarmalar, glüteni ( arpa yulaf çavdar buğday vs.) tamamen listeden çıkarmalar, protein ağırlıklı beslenmeye yönlendirmeler vs. bu nedenle sağlıklı beslenmeyi öğreneceğiniz kişilerin bu konuda ehliyetli olan Diyetisyenler olmasına dikkat etmeliyiz.

Fast food zincirleri nedeniyle Türk prototipi değişiyor, yeni nesil daha şişman. Bu nasıl engellenebilir?

Kesinlikle son yıllarda çocuklarda obezite oranı çok arttı. Bunun sebebi yeme davranışı bozukluğu, hareketsiz yaşam. Yüksek teknolojinin getirdiği yeni hayat modelinde çocuklar daha az hareket ediyor. Çocuk uyanıyor servis evinin kapısından alıyor derste oturuyor eve gelip ödev yapıyor veya özel ders alıyor. Boş kalan vaktini bilgisayar tablet telefonla geçiriyor. Kadınların iş hayatına atılmasıyla tencere yemeği ve salataların azalması dışardan beslenme oranının artması enerji dengesinin bozulmasına ve çocuklarda kilo probleminin artmasına neden olmuştur.

 

Hasta portföyünüzü genel olarak kimler oluşturuyor?

% 50 kadın %30 erkek % 20 çocuk

 

Genelde bahar ve yaz aylarında özellikle kadınlar diyet yapmaya başlar. Bu ne kadar doğru?

Diyetin yazı kışı baharı yoktur. Aslında diyet kelimesi yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenecek olursak bu beslenme tarzını alışkanlık haline getirirsek her yıl bu telaşa girmeyiz.

 

Rejime başlamadan önce belli testler yaptırmak gerekir mi? Ne gibi hazırlıklar yapılmalı?

Kesinlikle gerekli. Öncelikle bir dahiliye uzmanı ilke görüşüp zayıflamaya karar verdiğinizi söylemeliyiz. Dahiliye uzmanı tarafından kandaki şeker kolesterol trigliserit hemogram karaciğer enzimleri hormonlar vs. bakılarak genel bir kontrol yapılacaktır. Çünkü sağlıklı bir beslenme programı için bu parametrelerin bilinmesi gereklidir.

 

Yalnızca fiziki özelliklere göre mi rejim listesi hazırlanır? Rejim programı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Dahiliye uzmanı tarafından yapılan tetkikler, beslenme alışkanlığı, yaşam şekli, kilosu, boyu, yaşı, cinsiyeti, yağ oranı, sevip sevmediği gıdalar, zaafı olan yiyecekler, aktivite, iş yerinde geçirdiği süre vs. gibi birçok parametreye göre beslenme programı hazırlıyoruz.

 

Masa başında çalışan biriyle bir ev hanımının rejimi arasında ne gibi farklar olmalı?

Programlar hazırlanırken kişinin cinsiyeti yaşı boyu kilosu yağ oranı Hastalıkları da önemli olduğu için kişiye göre ayarlanır. Ev hanımları ev ortamında daha rahat programa uyabileceği için seçenekler çok daha fazla sunulabilir. İş hayatında bir kişiye beslenme programı hazırlarken taşıma, ısıtma, muhafaza gibi etkenler düşünülürken evde yapılan programlarda tercih daha fazla sunulabilir.

 

Sürekli masa başında çalışan bir insanın sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmesi gerekir?

Yeterli ve dengeli beslenme kuralları her kişiye her meslekte uygulanabilir. Masa başı çalışanlarda enerji harcaması gün içinde çok düşük olduğu için genelde şeker pilav makarna ekmek vs. gibi karbonhidrat grubunda kısıtlama yaparız. Ayrıca kahve çay tüketiminin yoğunluğunu azaltmak için suya ve bitki çaylarına dikkat çekeriz.

 

Bir insanın kilo vermek için sevdiği tüm yiyeceklerden kaçınmasına gerek var mı?

Hayır, tabi ki. Önemli olan bu tarz yiyeceklerin kalori ve besin öğelerine bakarak miktar belirleyerek belirli aralıklarla beslenme programına yerleştirebiliriz.

 

Bir işadamı ne şekilde beslenmeli? Daha çok hangi gıdaları almalı?

İş adamlarının seyahat programları çok yoğun olabiliyor. Yine yeterli ve dengeli beslenme kurallarına sadık kalarak beslenme planı ayarlayabiliriz. Genelde ofis ortamlarında oldukları için  güneşten yararlanamadıklarından D vitaminine dikkat ediyoruz. Akşamları iş yemekleri dışarda olduğu için öğle saatlerinde sebze yemeklerini tüketmelerini sağlıyoruz. Ayrıca stres yoğun olduğu için omega 3, probiotik takviyesi öneriyoruz. Masa başında kahve tüketimini azaltıp su ve bitki çaylarına yönlendiriyoruz.

 

Bir toplantı ya da önemli bir anlaşma için ikna edici bir konuşma yapılması gerekiyorsa özel gıdalar olumlu etki yapar mı?

Konsantrasyon için kan şekerinin dengede olması çok önemlidir. Bunun içinde öğün atlamamak, glisemik indexi yüksek yiyecekleri tüketmemek vitamin ve mineralleri düzgün içeren bir beslenme programı sağlamak yeterlidir.

 

Haftada 3-4 gün birkaç saat spor yapan birinin o günler yediği şeylere daha çok dikkat etmesi gerekir mi?

Spordan yaklaşık 1 saat önce komplex karbonhidrat içeren bir öğün spordan yaklaşık 1 saat sonrada protein içerikli bir öğün verilmesine dikkat ediyoruz. Ayrıca su tüketiminin önemini vurguluyoruz.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak beslenme alışkanlığınızı değiştirmek sabır, zaman ve emek gerektirir. Beslenme programları kişiye özeldir. Bu programı hayatınıza adapte edebilmeniz için bu konuda uzman kişilere başvurmanız sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Kendinize yapacağınız en büyük yatırım sağlıklı bir beslenme ve aktivite programınızı hayatınıza uyarlayarak kilo denetiminizi sağlamak olacaktır. O zaman ilk adımınızı atmak için geç kalmayın. Kolay gelsin.

 Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
ALANYA Paşali Kilit Sistemleri Ali Mesut İnal röportaj
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Rabia DUMAN
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS)
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
“Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.”
Mutluluk bir seçim midir?
Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
Op. Dr. Funda Yazıcı Erol yanıtladı.
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.8464
EURO
5.6817
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
32 / 18 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Perşembe
35 / 18 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Cuma
29 / 17 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi