“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanı; Mustafa İlhan
Tarih: 24.8.2017 11:50:35 / 546okunma / 0yorum

 

Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanı;

Mustafa İlhan

1970 yılında Erzincan´da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Erzincan´da tamamladı. 1980-1991 yılları arasında Erzincansporda futbol oynadı. 1991 senesinde vatani görevini yapmak üzere askere gitti. Askerlik dönüşü ticari hayatına devam etti. 25 senedir ticaret ile uğraşmaktadır. Halen devam etmekte olan Antalya´da Hacıoğulları Demir Çimento Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu başkanı ve ayrıca Adıyaman´da Org. San. Bölgesinde üretim yapılan bölgede Dr. Coffe markanın ortağı. 2008 - 2010 yılları arasında iki dönem ve 2016 yılında tekrar Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanlığına seçilerek halen görevine devam etmekteyiz. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ne zaman kuruldu ve kuruluş amacından bahseder misiniz?

Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 1989 yılında kuruldu.

Derneğin kuruluş amacı 1939 ve 1992 yıllarında Erzincan´da meydana gelen depremlerde o teknolojinin olmadığı o dönemde, cenaze olsa insanlara ulaşılamıyor ve zorluk çekiyorlardı. Bu cenaze ile başlıyor ve 24 Erzincanlı hemşerilerimiz bir araya gelerek bir dernek oluşturuyorlar. Bunun temel noktası yine hizmet. Yani insanlara nasıl hizmet edebiliriz. Daha sonra bu düşünce insanın sosyal kültürel yaşantılarında düğün, hastalık, acı ve mutlu günlerinde bir araya getirebilmek. Tabii şimdi teknoloji gelişince iletişim daha çok kolaylaştı.

 

Kaç yılda bir dernek başkanı ve yönetim kurul seçimi yapılıyor?

İki yılda bir kurulumuz oluyor. Erzincanlı hemşerilerimiz demokrasi haklarını kullanarak Başkan adayını ve yönetim Kuruluna kimi uygun görüyorlarsa bu görevi tebliğ ediyorlar. Şu anda bayrak yarışı bizde. Şehir derneklerinde böyle bir süre yok Ama Gönlümüz bizim o süreyi koymak. Özellikle gençlere Derneğin başkanlığını vermek. Ama hemşeri dernekleri o yönde sıkıntılı.

 

Antalya´da kaç Erzincanlı yaşıyor?

Normalde Nüfusa kayıtlı olan ve seçmen noktasında 6 yıl önce yapmış olduğumuz araştırmamızda yaklaşık 17-18 bin Erzincanlı hemşerilerimiz bulunmaktaydı ama şimdi tahminim 25000 civarında olduğunu düşünüyoruz. Tabii bu daha fazla da olabilir Çünkü Erzincan 1939 depreminde Erzincan´dan ayrılıp belli illere giden çok hemşirelerimiz oldu. Erzincan´ı hiç görmemiş ve bizi tanıdıktan sonra Erzincanlı olan derneğimize üye olanlar da var.

 

Erzincan “deprem şehri” olarak anılıyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Erzincan da 1939 ve 1992 yılındaki depremler yüzünden böyle anılıyor. Biz bu isimden kurtulmak istiyoruz Erzincan´ın ‘deprem şehri´ algısının zihinlerden silinmesi için pozitif yönde değiştirmek için kente yatırımlar yapıyoruz. Antalya ile gönül köprüsü oluşturmak İnşallah tabuları yıkacağız.

Bu kötü izleri ve acıları unutmak hem de kentin vizyonuna katkıda bulunmak üzere çok çaba sarf ediyoruz.

 

Derneğinizin kaç üyesi var ve hepsi aktif çalışabiliyorlar mı? Üye olabilmek için aradığınız kriterler var mı kimler üye olabilir?

600 tane üyemiz var. Bunların 400 tanesi aktif çalışıyorlar. Kadın kollarımız mevcut.

18 yaşını doldurmuş herkes üye olabilir. Temel nokta; vatanını milletini seven, ikincisi Erzincan Sevdalısı ve Antalya sevdalısı olmak.

Erzincanlıların derneğe bakış açısı nasıl? Erzincanlılardan destek görüyor musunuz?

Çok fazla destek alıyoruz dersek hayalci oluruz. Tabii destek oluyor tabi destek olmazsa bu dernekler ayakta kalamaz. Ama istediğimiz kadar desteği göremiyoruz. Özellikle büyük şehirlerde 25 bin kişiye ulaşmak çok zor. Türkiye´nin ekonomik şartlarından dolayı herkesin değişik sorunları var. Erzincan´a gitmemiş görmeyen genç nesil var. Bunları bir araya getirmek kolay değil. Amacımız 25 bin Erzincanlıyı bir araya getirmek. Bununla ilgili aktivitelerimiz oluyor.  

 

Erzincan´ın tanıtımı ve gelişimi için ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Her sene 13 Şubat´ta Erzincan´ın kurtuluşu var. Belediye başkanımızla, işadamlarımızla, rektör, Valimiz ile Erzincan´a gidiyoruz. Oranın kültürel yapısı ile buranın kültürel yapısı, turizm ve ekonomisini bir araya getirmek ve özel görüşmelerimiz oluyor.

Erzincan´ımız şu anda turizm şehri hatta kış sporlarının yapılacağı bir merkez olacak. Erzincan´ın yakında dünyanın en uzun kayak pistine sahip olacak, tesisin kent merkezine yakın oluşu ve kış sporların için ideal yapısı nedeniyle marka olacağını iddia ediyorum. Dünya Kayak Şampiyonası inşallah orada olacak. Bölgeye bir otel yapılacak. Konaklama imkânı da oluşacak. Ergan dağı kayak pistinden iner inmez şehir merkezi ile buluşuyorsunuz. Bundan daha güzel ne olabilir ki.

Erzincan´daki gelişimin ve değişimin tanıtımı açısından Antalya´daki Belediye Başkanları ile  Erzincan´a gezi düzenlemeyi hedefliyoruz. Erzincan Belediye Başkanımız Kurtuluş günü etkinliklerinde bunun sözünü verdi. Erzincan´a ulaşım hususunda direkt uçuşların hayata geçirilmesi ile ilgili görüşmelerimiz var. İşin özü Antalya ile Erzincan arasında Gönül köprüsü kurarak Türk turizmine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Erzincan´ın 1939 ve 1992 depremlerinden kaynaklı olarak deprem kenti yakıştırması ile anılmak istemiyoruz. Antalya depremlerle anılmasın, turizm kenti olsun istiyoruz. Bakın bugün Diyarbakır´da 27 şehit sahabe türbesi var. Bu kent terörün değil sahabelerin şehri olarak anılmalıdır. Şanlıurfa, peygamberler şehri diye anılır. Konya da Mevlana şehri olarak bilinir. Şehirlerimiz değerleri ile hatırlanmalıdır.

Yıl içinde düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle hem Erzincan kültürü hem de Antalya kültürü ile yetişen nesiller yetiştirme gayreti içindeyiz.

Zaten sosyal projelerimiz olmazsa derneğin bir anlamı yok. Antalya ile Erzincan´ın kardeş şehri yapma projemiz halen devam ediyor. Antalya´dan Erzincan´a bir köy projesi. Hediye projesi yapmıştık Ara sıra onu devam ettiriyoruz. Dernek olarak yaptığımız özellikle gençlere okul başlamadan önceki ilkokul ve Ortaokul lise çocuklarına hızlı okuma ve anlama  programı. Kadın Kolları kendi aralarında özellikle kadınlara yönelik sosyal projeler yapıyorlar.

Burs veriyor musunuz?

Burs maalesef veremiyoruz. İstanbul´da Ekev kuruluşu var. Türkiye genelinde Burs veriliyor.

Öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz Antalya´da yaşayan işadamlarını bir araya getirip en az 15 kişiye burs vermek ve Erzincan´a konulacak direkt uçak seferleri ile birlikte, Erzincan´daki gelişimin ve değişimin tanıtımı açısından Antalya´daki Belediye Başkanları ile Erzincan´a gezi düzenlemeyi hedefliyoruz.

 

Derneğinizin yakın dönemde hayata geçirmeyi planladığı projeler var mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi Erzincan´a yapılan Ergan dağı kayak pistinin dünyanın en uzun kayak pisti. Ergan dağında kayağını yaptıktan sonra 10 dakika sonra şehir merkezindesin. Antalya ile Erzincan arasında gönül köprüsü ile de turizmde etkileşimi sağlamak istiyoruz. Emeği geçen c.baskanımız hemşrimiz olan b.yıldırıma veErzincan Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy´un büyük gayretini söylemeden geçemeyiz.  büyüklerimize teşekkür ediyoruz.

Erzincan dışında yaşayan Erzincanlıların yaşadığı zorluklar neler?

Türkiye artık ekonomi ve kültürel noktada ileri seviyeye geldi. Bildiğin bir ilden bilmediğin bir ile göç ediyorsun. Havasına, suyuna, insanlarına alışmak, hangi ilde olursa olsun zorluklarla karşılaşmıştır. Şu an 15 sene öncesine baktığımızda Türkiye´nin her yeri elit güzel yerler. Her yerde Havalimanı ve duble yollar var. Herkesin elinde bir cep telefonu istediğiniz kişiye ulaşabiliyorsunuz.

 

Erzincan doğa ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yemekleri de meşhur. Öncelikle Erzincan da bulunan bu güzelliklerinden kısaca bahseder misiniz? Yemeklerde favoriniz nedir?

Erzincan´ın zenginlikleri saymakla bitmez. Fırat çayı üzerinde rafting, Erzincan doğal maden suyumuz, Mesire alanlarımız var. Yöre halkının konukseverliği ve kentin mimarisinin ilginçliğinin yanında yörede yer alan Karanlık Boğaz´da ki rafting parkurunda keyifli zaman geçirilebilir.

Antalya´dan Erzincan´a kışın kayak yapmaya gidebilir siniz, ekonomi noktasında Erzincan´ın bakırları meşhurdur. Yiyecek noktasında yöre mutfağımız yemek türleri açısından son derece zengin. Tulum peyniri, Erzincan döneri, Kete, Kesme çorba, Yaprak sarma, Kaseve tatlısı, Su böreğimiz lezzetiyle meşhurdur. Favori yemeğiniz ne derseniz Un veya Kesme çorbası ve Dönerimiz diyebilirim. Dönerimizde kıyma yoktur kuyruk yağı vardır.

 

Erzincan dışında yaşayan ve Erzincanlıları temsil eden bir derneğin başkanı olarak Erzincan´daki siyasi ve yerel yetkililere neler iletmek istersiniz?

Öncelikle Erzincan ile Antalya´yı kardeş il yapmak. Antalya´da yaşayan Erzincanlıların Erzincan´a gittiği zaman orada rahat kalabilecekleri bir ortam, onların da Antalya´ya geldiklerinde kalabilecekleri bir ortam olsun istiyoruz. Antalya da olup Erzincanlılar evi gibi. Bu noktada bize destek olmalarını, hem maddi hem manevi sahip çıksınlar. Burayı kendi evleri olarak kabul etsinler. Ayrıca siyasetçilerden iş istiyoruz, derneğimize yer isteriz. Erzincan´a gittiğimiz zaman kalabileceğimiz bir yer istiyoruz.

 

Erzincanlılara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bütün dernekleri aynı çatı altında toplayarak güzel konferans salonu ile beraber sosyal bir tesis. Bütün illerdeki hemşirelerin bir araya gelip kaynaşabileceği güzel bir yer yapılabilir. Sayın Menderes Türel bunu yapabilir. Bütün belediyeler birleşip bunu yapabilir.

 

Sayın Başkanım çok teşekkür ediyoruz, sormak istediklerimiz şimdilik bu kadar, başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Antalya Hayat Dergisi olarak Rabbim size kolaylıklar versin. Bize bu söyleşi imkanı sağladığınız için derneğim ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ederiz bize vakit ayırdığınız için. Rabbim sizi de bizi de utandırmasın..Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Rabia DUMAN
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS)
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
“Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.”
Mutluluk bir seçim midir?
Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
Op. Dr. Funda Yazıcı Erol yanıtladı.
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
22 / 10 °C
Parçalı bulutlu
Pazartesi
19 / 8 °C
Parçalı bulutlu
Salı
20 / 11 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi