ELMALI & TEKKE KÖYÜ
ANADOLU ÜNLÜ ERENLERİNDEN ABDAL MUSA
Tarih: 8.11.2019 20:32:08

 

Bu hafta sonu Pusula Plus Yürüyüş Grubu Aşkın Nur önderliğinde, Elmalı bölgesine gidiyoruz. Antalya iline 128 km, Elmalı ilçesine 18 km uzaklıkta olan Değirmen ve Tekke Köyünü keşfedeceğiz. Efsaneye göre Alaiye Beyi Kaygusuz Abdal bir av sırasında geyiğin peşine düşerek Tekke mahallesine gelir. Orada Abdal Musa ile karşılaşır ve derğahda kalarak, “Tekke” ye ömür boyunca hizmet eder. Köyün ismi derğahdan dolayı ‘´Tekke´´ kalır. 

İlk durağımız Değirmen Köyündeki ‘´ Solak Değirmeni´´oluyor. Halen günümüzde işlev gören değirmenin Abdal Musa Sultan za­manından kaldığı çeşitli kayıtlarda anlatılmaktadır. Bu değirmenin taş­larından bir tanesi sağa bir tanesi de sola doğru dönmektedir.  Abdal Musa zamanında değirmeni uzun yıllar kira ile işleten Rum değirmenci, kendisine ait olduğunu iddia eder.Olay yargıya taşınır. Kadı mahkemede Abdal Musa´ya söz verir. Musa ‘´Bu adam değirmenin kendi­sinin olduğunu söylüyor ama kendisine bir soru sormak istiyorum”der.  “Değirmenin taşları ne tarafa döner biliyor musun?” diye sorunca Rum değirmenci ‘´ikisi de sağa döner ‘´diye cevap verir. Abdal Musa, ‘´hayır biri sağa birisi de sola dönmektedir´´ deyince Rum değirmenci taşları kontrol edip şaşırır. Değirmenin sahibi olduğu iddiasından vaz geçmek zorunda kalır.

Köy sonundaki kısa molada yakındaki domates serasına giriyorum. Ailece üç kişi çalışıyorlar. Çiftçi dertli, bu sene ürün elimizde kaldı diyor. Yeşil ve kırmızının güzelliği içerisindeyim. Mis gibi domates kokusunda fotoğraflarını çekiyorum. Yurdum insanı, zorla domates veriyorlar.

Tekke Köyündeyiz. Yöre halkı geçmişte sürekli baskıya maruz kaldıkları için bölgenin yüksek kesimlerinde bulunan yerleşim yerlerinde varlıklarını sürdürmüşler. Atalarımız bölgedeki dağları yurt edinen Yörüklerle iç içe yaşamış.  Abdal Musa´nın geçmişte buraya yerleşmesi, derğahını Tekke köyüne kurması sayesinde köy önemli bir merkez haline gelmiş. Nüfusu pek değişmeyen ve dışarıya pek göç vermeyen köyde insanların ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün 1070 nüfusu bulunmaktadır. Köyün yerlisi Ali Bey´i alıp Abdal Musa Türbesine gidiyoruz.

Anadolu´nun ünlü erenlerinden ve ermişlerinden olan Abdal Musa Sultan, aynı zamanda ünlü bir ozan ve düşünürdür. Azerbaycan´ın Hoy kasabasına gelmiştir. Hacı Bektaşi Veli´nin amcası Haydar Ata´nın oğludur.  Abdal Musa Sultan, Horasan Erenlerinden ve Hz. Peygamber soyundandır. Elmalı, Tekke köyündeki derğahı, ilk Bektaşilerin dört büyük "Asitanei Bektaşiyan" biridir. Birçok yazar ve araştırmacıya göre, Abdal Musa Sultan; Bursa´nın fethine katıldıktan sonra Manisa, Aydın ve Denizli yöresinde bulunmuş, daha sonra da Türkmen ve Yörüklerin yoğun bulunduğu Elmalı yöresinde tekkesini kurmuştur. Abdal Musa Sultan, Elmalı yöresinde kurduğu tekkesinde sayısız kişiler irşad etmiş (uyarmış) ve bunlar arasında büyük ozanlar yetişmiştir. Bunların en ünlüsü de, Alevi-Bektaşi edebiyatın abidelerinden sayılan Kaygusuz Abdal´dır.

 Antalya, Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyündeki türbesi, 14. yy. Selçuklu mimarisi örneğinde yapılmıştır. Tekke hakkında önemli bilgileri 17 yy. da burayı ziyaret eden ünlü gezgin Evliya Çelebi, seyahatnamesinde yer almıştır. Değişik dönemlerde onarım gören Tekke, zaman içinde yıkılmış, günümüzde ise sadece Abdal Musa Sultan türbesi kalmıştır. Türbede, Abdal Musa, annesi, babası, kız kardeşi ile Kaygusuz Abdal´ın kabirleri bulunmaktadır.

Bir grup arkadaş dağlara doğru yürüyüşe giderken, geride kalanlar Ali Bey´in annesi Ayfer Hanımın evine misafir oluyoruz. Lezzetli aşuresini tadacak, organik elmalarını dalından toplayacağız. Köy sessiz ve sakin, ev arkasındaki küçük bahçelerde kadınlar çalışıyorlar. Biberler balkonlara dizilmiş, kırmızı renkleriyle köye ayrı bir renk katıyor. Köyün köpekleri gölge yerlere yatmış uzaktan bizi izliyorlar. En hareketli yer her köydeki gibi köyün kahvesi oluyor.

Akşamüzeri Ali Bey´in traktörüne doluşup, elma bahçelerine gidiyoruz. Elmaları kendi elimizle topluyoruz. Niyetim doğal elma sirkesi yapmak oluyor. Balkonda dizilen salcalar göz dolduruyor. Ev yapımı  domates salçası da alıyorum. Traktörle gezimiz bütün köy boyunca sürüyor. Dağdan inen arkadaşları da traktöre alıp, üst üste doluşup, balık istifi Ayfer Hanımın bahçesinde aşure yemeye gidiyoruz.

Köyde kaldığım sürece Ayfer Hanımın iki torunu bana konu mankenliği yaptı. Ev yapımı yoğurtları çok güzeldi. Aile bireyleri, güler yüzleri ve içtenlikleriyle bizi mutlu etti. Hava kararırken yoldayız. Keçi yoğurdu, ev yapımı şehriye alıp çay molası veriyoruz. Geç saat´de olsa Antalya´dayız.

Elmalı ilçesine bağlı 50 köy 2 tanede belde bulunmaktadır. Bereketli Elmalı Ovası´nda meyve bahçeleri halkın geçim kaynağıdır. Bölgenin en eski yerleşimlerinden birisi olan Elmalı´da tarihde Likyalılar, Persler ve birçok Antik çağ medeniyeti yaşamıştır. Yakın tarihimizde ise Selçuklu ve Osmanlıya ev sahipliği yapan yerleşimde 100 yıl öncesine kadar birçok Rum ve Ermeni ailesi yaşamıştır.

Elmalı bölgesi tarihi, meyve bahçelerinin zenginliği ve köylülerimizin sıcaklığı ile çok güzel bir belde olup, coğrafyamızda önemli bir yere sahip bulunmaktadır.

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: ELMALI TEKKE KÖYÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi