Dünya şehri Antalya
Türel: “Dünya şehri Antalya için ilk günkü aşkla çalışıyoruz”
Tarih: 10.1.2019 11:49:59

Alt yapısıyla, üst yapısıyla, kültürüyle, sanatıyla, sosyal yaşamıyla Antalya´nın bugün bir dünya şehri olduğunu belirten Başkan Türel, “Antalya bugün çöpünden elektrik üretiyor. Güneşten enerji üretiyor. Bunların birçoğu dünyanın gelişmiş şehirlerinde yok. Antalya bu noktaya geldi” dedi. Türel, dünya şehri tanımının içini dolduracak vizyon projeleri Antalyalıya kazandırmanın heyecanıyla ilk günkü aşkla çalıştıklarını söyledi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ekotürk TV ekranlarında yayınlanan Cengiz Özdemir´in sunduğu İmza programının konuğu oldu. Türel, Antalya gündeminin ele alındığı toplantıda, hizmetlerini ve yapacağı projeleri anlattı.  Antalya´nın dünyada en çok konaklamalı turist ağırlayan üçüncü kent olduğunu belirten Başkan Türel, şöyle konuştu: “Antalya muhteşem bir destan yazdı. Bu seneki rezervasyon rakamlarına baktığımızda biz bunu çok daha yukarılara inşallah taşıyacağız. Antalya´nın bunu yakalaması tesadüf değil. Turizmin en büyük sermayesi çevredir. Denizimizdir. Altyapıdır. Bugün biz Antalya´nın denizini gözümüz gibi koruyamayıp denizimizin kirlenmesine müsaade etseydik bugün bu turisti burada bulmamız mümkün değildi. 2004´te 2 tane arıtması bulunan Antalya´nın bugün 32 arıtma tesisi var.640 kilometrelik sahilimizde bir milimetreküp kirli suyu denize göndermiyoruz. Antalya mavi bayrak sayısında 200´ün üzerinde dünya ikincisi. Türkiye birincisi.”


Alt ve üst yapısıyla sorunsuz Antalya
Antalya´nın bugün arıtmasıyla, kanalizasyonuyla, yağmursuyu drenaj kanalıyla alt yapısını sorun olmaktan kurtarmış bir kent haline geldiğini vurgulayan Türel, “Birkaç hafta önce Antalya´ya, Türkiye´ye yağan son yüzyılın en büyük yağmuru düştü. Hiç sorunsuz atlattı. Turist buraya geldiğinde altyapısı bitmiş bir şehirle karşılaşıyor” dedi. 
Üst yapıda da cazibe merkezleri oluşturduklarını anlatan Türel, “İşte Konyaaltı Sahil Projemiz. Avrupa Konseyi tarafından çevre dalında dünya birinciliği ödülü verilen bir proje. Hafta sonlarında 100-200 bin kişi Konyaaltı´nın tadını çıkartıyor. Kent merkezinde tarihi nekropol´den, Kent Müzesi´ne, Balbey´den Cumhuriyet Meydanı´na turiste yeni cazibe merkezleri sunuyoruz. Turiste alışık olduğu raylı sistemle ulaşım imkânı sunuyoruz. Antalya´nın, güzelliklerini alt ve üst yapılarla taçlandırdığınızda birkaç sene sonra 20 milyon turistle dünya şampiyonluğuna giden bir noktaya geleceğine eminim” diye konuştu.


Film stüdyoları ile 12 ay turizm cazibesi oluşacak
Yeni vizyon projelerle turizmi şehre çekebilecek adımlar attıklarını kaydeden Başkan Türel şunları aktardı: “Antalya´da uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız sinema stüdyoları ile ilgili bir gayretimiz var. Boğaçayı Projemizin 3. Etabı olarak düşünüyoruz. Projemiz ihaleye hazır ama bir dahaki dönem inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Hollywood stüdyolarından daha iyisini Antalya´da yapacağız. İçerisine sinema akademisi de koyacağız. Antalya´da avantajımız şu olacak, ucuz işçilik ama yetişmiş insan. İşte bunu film akademisini de içine kurarak sağlamış olacağız. Böylelikle Antalya´yı film endüstrisinin bir merkezi haline getireceğiz. Temalı parklarıyla, eğlence parklarıyla, içinde konaklama tesisleriyle orada  turizm cazibesi oluşacak. Film stüdyolarıyla, hedefimiz turizmi 12 aya yaymak olduğu için 365 gün Antalya´da bir ekonomik dinamizm sağlayacağız. Ve Antalyalının refahına, ülkenin uluslararası tanıtımına, PR´ına katkı sağlayacak.”


Vizyon projelerde 70 bin istihdam
Bu projelerin Antalya´ya istihdam sağlayacağını ifade eden Türel, şunları kaydetti: “Boğaçayı Projesi dediğimizde içerisinde 10 bin vatandaşımız iş sahibi olacak. Antalya´da kruvaziyer Liman, Yat Limanları, Millet Bahçesi projelerimiz var. Bunları alt alta koyduğumuzda Antalya´da 70 bin kişiye iş sağlayacak bir vizyon proje dizisinden bahsediyoruz. Konyaaltı Sahil Antalya Yaşam Parkı´nda bin kardeşimiz iş sahibi oldu. Biz o projeyi yapmasaydık böyle bir imkân söz konusu olmayacaktı. Şu anda 3. Etap Raylı Sistem Projesi´ni yapıyoruz. İnşaatında 1500 tane kardeşimiz çalışıyor.  Ben bu yatırımı yapmasaydım şu anda o arkadaşlarımız da belki işsiz geziyor olacaklardı. Dolayısıyla yatırım eşittir istihdam. Yatırım eşittir refahın artması, ekonominin gelişmesi, şehrin ve şehirlinin zenginleşmesi demektir. Biz bu yatırımlarla Antalya´yı, Antalyalılarla birlikte dünya şampiyonu yapacak bir noktaya taşıyacak bir vizyonu ortaya koyuyoruz.”


İller Bankası fizibıl projelere kredi verir
Dünya Bankası kuruluşu IFC´nin 3. Etap Raylı Sistem Projesi için Türkiye´de ilk kez Hazine garantisi istemeden kredi verdiğine dikkati çeken Başkan Türel, “Neden diye sorduğumda ‘Biz geri dönüşü olan, fizibıl krediyi kullandırmak isteriz. Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin mali yapısına bakıyoruz bu kredinin geri dönüşü raylı sistemin bilet gelirleriyle, Büyükşehirin gelirleriyle gayet mümkün” dediler. Finans yönetimini doğru yaparsanız, proje de üretirseniz bunun finansmanı her zaman bulunabilir. Bazen de bulmuş olduğumuz bu başarılı kredilerle ilgili eleştiriliyoruz muhalefet tarafından. İller Bankası´na en borçlu 5 belediyesinden bir tanesi Antalya Büyükşehir Belediyesi diyorlar. Adeta borç yükü altında ezilen bir belediyeymiş gibi göstermeye çalışıyor. 2009´daki gibi borç edebiyatı kampanyası yürütüyorlar çünkü kazandıktan sonra da zaten borç yükü aldık deyip 5 sene yatıyorlar. 2009- 2014 arasında enkaz edebiyatını Antalya´da yaşadık. Büyükşehir Belediyesi´nin İller Bankası´ndan en fazla borçlu 5´nci belediye olması bir borç yükü altından kalması değil aksine bir başarının sonucudur. İller Bankası proje getirene kredi verir. Kimsenin eline esnafa, personele borcunu öde diye para saymaz. Proje götürürsünüz ekonomik ve sosyal açıdan değerlendirir verimli görürse krediyi verir. O krediyi de belediyenin kasasına vermez yüklenici firmanın hak edişlerini inceler ve parayı yükleniciye verir. İller Bankasının kredileri en uzun vadeli en düşük faizli kredidir. Biz fizibıl projelerimizle Türkiye´nin en uzun vadeli, en ucuz faizli kredilerini alma başarısını gösteriyoruz.”


Dünya şehri Antalya
Alt yapısıyla, üst yapısıyla, kültürüyle, sanatıyla, sosyal yaşamıyla Antalya´nın bugün bir dünya şehri olduğunu belirten Başkan Türel, “Altyapısıyla dünyanın birçok metropolünden daha fazlası olan bir şehir. Antalya bugün çöpten elektrik üretiyor. Şu anda yaklaşık 60 bin konutun elektriğini çöpümüzden elde ediyoruz. Güneşten enerji üretip, çiftçimize sulama suyunda enerji desteği veriyoruz. Şimdi Alanya´da da çöpten elektrik üretiyoruz. Bunların birçoğu Avrupa´nın gelişmiş, çağdaş şehirlerinde yok. Antalya bu noktaya geldi” diye konuştu.


İlk günkü aşkla çalışıyoruz
2019´da sonra Antalya´ya metro geleceğini söyleyen Türel, “Antalya yaklaşık 25 km´lik büyük Liman´dan Lara´ya kadar tamamen yeraltından giden bir metro ile daha da modern daha da çağdaş bir toplu ulaşım sistemine kavuşacak. Antalya´nın artık çok daha çağdaş sistemlere, dünyadaki rakiplerinin birçoğunun önüne geçtiği ve en önüne geçebileceği projeleri kazanmaya hakkı var. İşte bu vizyon için Antalya´da çalışıyoruz. Antalya´yı bir dünya şehri diye tanımlıyorsak bunun içini de en güçlü şekilde dolduracak vizyon projeleri Antalyalıya kazandırmanın heyecanıyla ilk günkü aşkla çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


Spordaki başarı tesadüf değil
Antalya´nın bir spor kenti olması için önemli yatırımlara imza attıklarını belirten Başkan Türel, “Bugün Antalya´nın Süper Lig´de 2 tane takımının olması bir tesadüf değil. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Antalyaspor Tesisleri Avrupa´nın en güzel tesislerinden bir tanesi. Muhteşem oldu. Şimdi aynısını Alanyaspor´a yapıyoruz. Antalyaspor artık Süper Lig´de üst sıraları zorlayan bir takım haline geldi. Transfer mi yaptı? Hayır, aksine futbolcuların en önemlilerini sattı. İyi bir teknik heyete, iyi bir yönetime ve iyi bir taraftara sahip. İşte bu tesisleşmenin birkaç senede getirdiği bir başarı” dedi. 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Dünya şehri Antalya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
Batı İnsanı Arayış İçinde
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´in okul bahçelerine renkli çalışma
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
Antalya Organize Sanayi Bölgesi Firmalar Arası 5´inci Halı Saha Futbol Turnuvası, Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen kura çekimi töreni ile başladı.
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez Belediyesi, gaz dağıtım şirketiyle 2020´de ilçede yapacağı yatırımlarla ilgili yaptığı toplantıda 3 mahalleye doğal gaz müjdesi çıktı.
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez Belediyesi, iş makineleriyle vadiyi doldurarak ve büyük kaya parçalarını kırarak açtığı yeni yolla Barış Mahallesi´nin iki yakasını bir araya getirdi.
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Vali Münir Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ile birlikte Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı´nın kampını ziyaret etti.
YÖRSİAD´DA KONU  ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
YÖRSİAD´DA KONU ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
“Tecrübe Sohbetleri” adında her ay düzenlemeyi düşündüğümüz etkinliğimiz de hayata geçecek” dedi.
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
“Engelleri birlikte aşacağız”
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri´ne katıldı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi