Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Rabia DUMAN
Tarih: 12.3.2018 19:58:32

Herkesin bir korkusu vardır.En çok korkulan şeylerden birisi de diş hekimi koltuğuna oturmaktır. Ama bu korkuyu yenmek mümkün. “Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia)” konusunda ve Türkiye´nin ağız ve diş salığı ile ilgili Diş Hekimi Rabia DUMAN hanım ile görüştük.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Diş doktoru olmanızdaki amaç nedir?

1987 ANTALYA doğumluyum. 2005 yılında kendi isteğimle Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesine girdim. Lise yıllarımdan itibaren tek hedefim olan diş hekimliği fakültesini kazandım. Bu mesleği seçerken diş hekimliğinin manevi yönü bende çok ağır bastı. Diş ağrısı ile ağlayarak gelen hastanın hekim tarafından tedavisinin yapılması ile ağrısının dinmesi ve onu klinikten mutlu gönderdiğim anı düşündüm. Ve bu mesleğin tam bana göre olduğunu düşündüm ve hedefimi belirledim.

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi nedir?

Ağız ve diş sağlığımın önemi hayati fonksiyonlarımızdan biri olan yemek yeme işlevinin daha sağlıklı olmasını sağlayan organlarımız ağız ve dişlerdir. Vücut sağlığı ağızda başlamaktadır.

Bebeklerimizin dişlerinin sağlıklı olması için nelere dikkat etmeliyiz?

Çocukların vazgeçilmezi şekerli gıdalar, diş sağlığını olumsuz etkileyerek dişlerde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Ağız ve diş sağlığındaki problemler çocukların genel vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Çocuklarda ağız ve diş sağlığını korumak için;

Tatlı ve şeker tüketiminin hemen arkasından su içilmeli ve en fazla 30 dakika içinde dişler etili bir şekilde fırçalanmalıdır.

Şeker, çikolata ve tatlı gıdalar ağızda oluşan asidik ortam oluşturmaktadır ve bunlarda çürük oluşumuna neden olur. Bu yiyecekler mümkün olduğunca öğün sonrası tüketilmelidir. Oluşan bu asidik ortamı azaltmak için ağız bol su ile çalkanmalıdır.

Tükürük akış hızının artmasını ve asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağlayan yiyecekler tüketilmelidir(havuç peynir)

Bazı yapışkan gıdalar su ile çalkalama ile tamamen uzaklaşmayabilir. Böyle durumda dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak gerekebilir (lokum)

Et ve et içeren gıdalar, sütlü tatlılar, hamur işleri, meyve suları vs. çürük oluşumunda riskli gıdalar arasında yer almaktadır. Bu gıdalar tüketiminden hemen sonra su içilmeli ağız çalkalanmalı ve ağızdaki asidik ortam oluşumu engellenmelidir. Çocuklardaki diş bakımın önemi çocukken yapılan ağız ve diş bakımı ilerleyen yaşlarda birçok hastalığın riskini azaltmaktadır.

Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

Kişilerin tedavileri sırasında karşılaştığı acı ve travmatik uygulamalar kişinin Dentofobia (diş hekimi korkusu) oluşmasında en önemli faktörlerin basında gelmektedir. Psikolojik olarak da; diş hekimin ilgisiz ve soğuk tavırları da hastalar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Kişinin korku nedeni ne olursa olsun hekimin hastaya yaklaşım sekli korkuyu en aza indirmekte büyük önem taşımaktadır. Ben diş hekimi korkusu olan hastalarımda tedavi şekli olarak; Hastalarıma karsı ilgili ve samimi davranarak kendilerini rahat ve güvende hissettirmeye çalışıyorum. Tedaviye başlamadan önce ve esnasında yaptığımız uygulamaları adım adım anlatıyorum. Ve tedavi esnasında herhangi bir sebeple işleme ara vermek istiyorsa elini kaldırmasını istiyorum. Hastalarımın derin nefes alıp stressiz ve yorgun olmadığı (sabah) saatlerini uygun görüyorum. İşleme başlamadan önce kliniği inceleyip hijyen şartlarını göz önünde bulundurmasını ve asistan ile sohbet etmelerini sağlıyorum. Genelde diş hekimi fobisi olan hastalarda basit uygulamalar ile başlıyorum. Tedavilerin tek seansta bitmesini hedef almıyorum. Diş hekimi kontrollerini alışkanlık edinmelerini istiyorum. Böylelikle işlemler daha kısa halledilebilir, büyük sorunların önüne geçilebilir hem de hasta ortama daha rahat alışabilir (pek mümkün olmuyor maalesef J ) Diş hekimliği teknoloji ve tedavileri hastalarımızın konforunu arttıracak şekilde ilerlemiştir. Aşırı korkusu olan hastalarımızda genel anestezi ve sedasyon teknikleri her zaman alternatif olabilir.

 

Diş doktoruna ne sıkla gidilir?

En az 6 ayda bir diş hekimine düzenli kontrolle gitmek ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Diş hekiminden korkan çocuğun tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Diş hekiminden korkan çocuklarda öncelikle ortama ve kliniği tanımasını sağlıyorum. Muayenehanem de mevcut olan oyun parkında asistanım, ebeveyn ya da asistanımla zaman geçirmesini istiyorum böylelikle kendisini güvende hissettiği ve ilgisini çeken bir ortamda çocuğun korkularının da olumlu yönde azalacağını düşünüyorum. İşleme başlamadan önce kullanılacak aletler basit bir dille tanıtıyorum. Aletlere, doktoruna alışması ve korkusunu yenmesi açısından basit işlemlerle başlanarak çocuğun mümkün olduğunca güveni kazanılmalı ve mümkün olduğunca seanslar kısa süreli tutulmalıdır. Çocuklarda diş çekimi ve iğne acı gibi negatif kelimeleri kullanmamaya özen gösteriyorum. Tedavi sırasında çocukların hoşuna gidecek renkli dolgular ile dişlerini boyadığımızı ifade ediyorum. Tedavi sonrasında onları cesaretlendirmek için kahramanlık belgesi, hikâye kitapları boyama kitaplar, oyuncak ve dişlerini fırçalama da motive etme amaçlı fırça ve macun hediye ediyorum.

 

Genel anestezi nedir?

Genel anestezi ile duyu, bilinç, refleks ve motor fonksiyonları geçici olarak baskılanmakta ve bütün tedaviler bu sırada gerçekleşmektedir. Diş hekimi korkusu bulunan, tedavi edilmesi şart olan dişsel problemlere rağmen tedavi edilemeyen, engelli ya da yası çok küçük iletişim sağlanamayan tedaviye uyum göstermeyen hastalarda, dikkat eksikliği olan, hiperaktif çocuklarda, geçmişte yaşanılan olumsuz diş hekimi tecrübesi, bulantı refleksi şiddetli olan hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon nedir?

Sedasyon yöntemi ile kişi kendisine verilen ilaçlar ile rahatlatılmakta ve bilimci açık şekilde uyku halinde tedavi gerçekleştirilir. Sedasyon yönteminde kısa süreli işlemler gerçekleştirilir. Genel anestezi de uzun süreli işlemler gerçekleşir.

Genel anestezi ya da sedasyon işlemleri nasıl bir ortamda gerçekleştirilmektedir?

Genel anestezi ve sedasyon; anestezi uzmanı takibi ile ameliyathane şartlarında gerçekleşir.

Genel anestezi ya da sedasyon altında yapılan işlemlerin çocuk için herhangi bir tehlikesi var mıdır?

Genel anestezi ve sedasyon işlemi öncesi hastalarımızın bu işlemlere uygun olup olmadığı detaylı şekilde değerlendirilmekte ve tahliller istenmektedir. Sistemik rahatsızlığı olan hastalarımızın doktorlarıyla konsültasyon gerçekleştirilerek işlemler için uygunluğuna karar verilir. Genel anestezi ve sedasyon işlemlerinde kullanılan ilaçların dozu çocuğun yasına kilosuna ve sistemik durumuna göre anestezi uzmanı tarafından belirlenir. İstenen tahlil sonuçlarının normal değerlerde olması uygun doz kullanımı ve işlemlerin uygun güvenli ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmesine bağlı olarak komplikasyonlar nadirdir.

Genel anestezi ya da sedasyon ile yapılan işlemler tek seansta biter mi?

Gene anestezi ve sedasyonun yöntemleri ile tüm diş tedavileri tek seansta bitirilir. Ve bu en önemli avantajdır.

Genel anestezi sonrasında diş tedavilerinin kontrolüne gerek var mıdır? Nasıl bir süreç izlenmelidir?

Genel anestezi sonrasında diş tedavileri tek seansta tamamlanır. Tedavi sonrası hastaların herhangi bir ağrısı olup olmadığı klinik muayene ile sorulur. Hasta ağız bakımı anlatılır ve 6 aylık kontroller ile devam edilir.

Genel anestezi ya da sedasyon ile yapılan diş tedavisinin dezavantajı var mıdır?

Avantaj; diş hekimi fobisi, tedavi korkusu, aletlere ve tedavi sırasında duyulan seslere korkusu olan bireylerde herhangi bir psikolojik tramvaya neden olmadan diş tedavileri tek seansta tamamlanır. Tedavi bittikten sonra hasta herhangi bir şey hatırlamakta psikolojik olarak etkilenmemektedir. Uygulama şartları ameliyathane şartlarında uygun tedavi ortamında gerçekleşip istenmeyen refleksler (bulantı, ani hareket) önlenip, hekim açısından rahat çalımsa ortamı sağlanarak tedavilerin en ideal şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Ve diş hekimi fobisi ile diş sağlığının ötelenmesi engellenip, sorunların erken tedavisi ile büyümeden daha kolay tedaviler ile çözüme ulaşmaktadır.

Genel anestezi ve sedasyon ile yapılan diş tedavileri, hekim açısından rahat bir ortamda gerçekleştiği için ideal teşhis ve tedavi gerçekleştirilir. Bu açıdan herhangi bir dezavantaj yoktur. Gerektiği durumda işlem esnasında teşhiste değişiklik gerekebilir hasta yakını bu konuda bilgilendirilir.

Genel anestezi ya da sedasyon ile tedavi pahalı mıdır?

Tedavi ücreti normal şartlarda yapılan tedaviye göre farklılık göstermektedir. Fakat tedavinin ertelenmesi ile problemlerin büyüyeceği, tedavinin şiddeti ve masrafı artmaktadır.

Son olarak Diş fırçalarken yapılması gerekenler nelerdir? Diş fırçamızı kaç ayda bir yenilememiz gerekir?

Diş fırçası en geç üç ayda bir yenisiyle değiştirilmelidir. Çünkü diş fırçası aşınmasıyla fırçalama işlemi etkin yapılamayıp ve fırçalama esnasında diş ve diş eti dokularına zarar verebilir diş fırçası kıllarının kullanımına bağlı olarak aşınma nedeniyle 3 ay kullanılmış bir diş fırçası plak kaldırmada yeni fırçadan daha az etkindir.

Röportaj: Aynur Eryılmaz

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi