Değişen ve Büyüyen Aksu
Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin
Tarih: 1.3.2017 23:14:08

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Aksu´nun makus tarihini değiştirecek hizmet ve yatırımların altına imza attıkça değişen ve kendini yenileyen Aksu´nun yeni yüzüyle tanışıldığını söyledi. Hizmet sevdasına hızlı başlayan ve kısa zamanda önemli işlere imza atan Başkan Şahin, aşılamayan sorunların aşıldığını, göz ardı edilen konuların gün yüzüne çıkarılarak çözüme kavuşturulmaya çalışıldığını söyledi. Görev süresinde birinci yılını tamamlamaya sayılı günler kalan Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ve ekibi ilçeyi yatırım yağmuruna tuttu. Başkan Şahin, “40 yıldır yanlış yapılmış uygulamalar nedeniyle Aksu´nun önü kesilmiş. Hizmet görev süremizin başlamasıyla birlikte tüm bu detaylara dokunan yönetim anlayışımız Aksu´da birçok alışkanlıklara son vermeye başladı. Bu çalışmalarımız Aksu´nun hak ettiği değer ve yerde olması içindir. Projelerimizi önce vatandaşımıza soruyoruz, ardından hayata geçiriyoruz”

EXPO 2016 hizmetleri ve yatırımları arttıkça Aksu´da heyecan ve yaşanan değişimin kendini daha çok göstermeye başladığı dikkat çekiyor. EXPO ve Aksu arasındaki bağın getirdiklerinden söz edersek, tarım ve şehirleşme nasıl bir yol alacak?

EXPO sayesinde Antalya´ya tabiî ki Aksu´ya neresinden bakarsanız 8 ile 10 milyon arasında bir ziyaretçinin geleceğini düşünmekteyiz. Bu durum Aksu´yu her yönüyle mutlaka etkileyecektir. Expo projesi olmamış olsaydı halen Aksu´nun ıslah projelerini konuşuyor olacaktık. EXPO bizim yatırım ve projelerimizin de ufkunu açmıştır. Expo sayesinde ıslah diye tanımladığımız projelerimiz ivme kazandı. EXPO´nun tarımı da kurtardığını söyleyebiliriz. EXPO 2016 yatırım çalışmaları içerisinde toplu ulaşımdan, modern ve çağdaş yatırıma kadar her konuda projeler yer almakta. Kısacası EXPO, Aksu için büyük kazanım oldu.

Aksu´da İmar sorunu konusunda ki çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

İnşaat anlamında Aksu´nun en büyük sıkıntısı imarla ilgili. İmar çalışmalarına devam ediyoruz. İmara açıldığı zaman Antalya´yı kavşaklar birleştirmiş olacak. İlçemiz Antalya ile iç içe olacak. Bu projeler hep birbiri ile örtüşüyor. Aksu´nun imar ve planlamalarıyla geleceğinin önünü açma anlamında ciddi projelerimiz var. Aksu´da değişim rüzgârı ve yatırımlar vatandaşın beklentilerine cevap verdikçe büyük bir memnuniyetle karşılandığı görülüyor.

Aksu´ya daha yüksek bir yerden bakarsak ilk önce dokunacağımız bölge neresi olacak?

Aksu´nun her yerinin kendisine göre bir beklentisi var. Ama yıllardır nüfusun çoğunluğunun olduğu 15 binden fazla insanın yaşadığı Pınarlı var. Keza Güzelyurt, Altıntaş buralar gecekondu görünümü veriyor. Bu bölgelerin imarla ilgili sıkıntıları bir an önce çözülüp şehirleşmeye doğru geçilmesi gerekiyor. Bu arada tarım sektörünün planlamasının yapılması lazım. Hizmet günlerimizin başladığı ilk günden itibaren kesinlikle şehir dışına çıkmayarak sürekli görevimizin başında yer alıyoruz. İlçemizin gelişmesi için ne yapmak istiyorsak önce vatandaşlarımızla paylaşıyoruz sonra da projelerimizi hayata geçiriyoruz.

Aksu´ya sihirli el değmeye başladığını söyleyebilir miyiz?

Elimizde tüm bu eksikleri bir anda değiştirecek sihirli bir değneğimiz maalesef yok. Ancak 1987 yılından beri ertelenmiş birçok yatırımı yavaş yavaş hayata geçirmek için gecesini gündüzüne katan başarılı bir ekibimiz var. Gönülden ve yürekten çalışıyoruz. Tüm hizmet masaları Aksu´ya gönül vermiş Aksu´nun kalkınmasını isteyen düşüncelerdir. Son 5 yılda yapılmayan birçok hizmet ve yatırımları 1 yılda vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Sunmaya da devam ediyoruz. Biz şuan 1 yıla yakın süre içerisinde geçmişte yapılan 5 yılın daha üst seviyesinde çalışma yaptığımızı görüyoruz. Bunu sadece biz söylemiyoruz, sokaktaki vatandaşımız da bunları yüksek sesle söylemekte. Bu yatırım ve hizmetleri birileri görsün diye yapmıyoruz. Nerde bize ihtiyaç varsa biz oradayız. Aksu´nun birinci önceliği sağlık. Bu konuda önemli mesafeler kat ettik. Ulaşım konusunda da Büyükşehir Belediyemiz ile koordinasyon içindeyiz.

Aksu´da sorunlar yumağı çözüm noktasında atılacak adımlar neler olacak?

1987 yılında Aksu´nun merkezinde daha önce imar yapılmış fakat bugün yanlış imar yapıldığı görülmekte. Hizmet yapmak istediğimizde yerler vatandaşın mülkü gözüküyor. İki üç kata imar verilmiş. Çarşı oluşturulmalı ve müteahhitlerin girebileceği mümkün durumlara getirilmeli. Arsa ebatlarının bu çalışmaların yapılacağı boyutlara getirilmesi gerekiyor. Toprak görüşü olmayan yerde imar olur mu? Yüksek gerilim hattının altına arsa verilir mi? Ama zamanında verilmiş. Bunun gibi yanlış imar yapılanması söz konusu. 11 köy var tüm bu detayları her mahallemizde her köyümüz için düşünmekteyiz. Altıntaş bölgesi büyük sıkıntı. Çalışarak para kazanmak yerine devletin yerini yağmalayarak oradan para kazanmak isteyen bir zihniyet var. Bu zihniyetlere ne yasa izin verir ne de belediye olarak bizler göz yumarız.

Birçok hizmet ve projeleri ardı ardına gerçekleştirmeniz vatandaşın da beklentisini yüksek tutuyor. Daha çok talep ve hizmet beklenti artıyor. Bu konu da neler söyleyeceksiniz?

40-50 yıldır çözülememiş birçok sorun ve sıkıntıyı aşabilmek adına gece gündüz çalışıyoruz. Yürüttüğümüz birçok proje ve hizmet yatırımlarının ardı ardına gelmesi vatandaşımızın da bu konularda ki heyecanını arttırdı. Ancak çok çok önemlilik arz eden konularda zaman ve süre verilmesi doğru değil. Bu işler zaman alan işler. Biz süre vermek istemiyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, çok çalışıyoruz. Bu işlerin zaman aldığını ve zor olduğunu bildikleri için bizden önceki arkadaşlar hiç düzeltmek için çaba sarf etmemişler. İnşallah bu zor işlerin de üstesinden gelmeyi başaracağız.

Sağlık ile ilgili yürütülen çalışmalar konusunda önemli adımlar atıldı. Aksu´nun önceliği hastane. Bu konuda ki çalışmalar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Evet, önceliklerimizden biride sağlık ve eğitim. Sağlıkta hastane ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Belediyemize ait daha önceki kullandığımız binayı boşalttırarak, güçlendirme çalışmaları yaptık. Polikliniğimizin açılışı olmadı ama çalışma devam ediyor. Polikliniğimizin acil servisi ve bazı bölümlerinin hizmet vermeye başlaması ile sağlıkta şu an beklentimizi bir nebze olsun rahatlattık.

Hastane yapımı konusunda ki yoğun mesai ise devam ediyor. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz halkımız ne isterse onu yapıyoruz. Projelerimiz devam ediyor. Yapıp bitirdiğimiz işler de var. Halkımızın biraz daha sabretmelerini, güvenmelerini ve bizlere destek vererek dua etmelerini istiyoruz. Ayrıca dedikoduya değil birinci ağza inansınlar. Bize her zaman ulaşabilirler. Şu iyi bilinmelidir ki laf üreterek zaman kaybı yaşayamayız. Yapacak çok işimiz var. Aksu´ya olan vefa borcumuzu hizmet süremiz içerisinde büyük bir kısmını yerine getirmiş olacağız. Vatandaşlarımız ve Aksulular bize daima güvensinler. Biz onların daha modern ve çağdaş bir Aksu´da yaşamaları için yatırımları ve hizmetlerimizi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Aksu´da birçok alışkanlıklar yıkılıyor. Yeniden bir Aksu yaratıyoruz. Tüm değerlerini koruyan ve sahip çıkan noktada tüm vatandaşlarımızla ortak paydada buluşarak Aksu´yu hep birlikte değiştiriyoruz.

Kültür ve sosyal hizmetler konusuna da önem verilmeye başlandı. Çok amaçlı salonlar projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

2014 yılında her alanda çalışmalara başladık, düzenlenen iftar yemekleri, sünnet şöleni, yağlı güreş organizasyonları ile vatandaşlarımızı bir araya getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin ardından halen Fen İşleri saha amirliği olarak kullanılan alanda çok amaçlı kültür merkezi yapılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Perge yakınlarında bulunan Aksu Belediyesi´ne ait binanın da ilçedeki kültür faaliyetlerinde kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü´ne tahsis edildi. Aksu okullar bölgesi karşısında Orman Bölge Müdürlüğü´ne ait 35 dönümlük alanda çok amaçlı Gençlik Merkezi yapılması için ilk adımlar atıldı.

Özellikle Ata sporumuz Yağlı Pehlivan güreşlerini daha çok önemsemeye başlandı. Sizin görevi devraldığınız andan itibaren bu konuda büyük adımlar atıldı.

Göreve geldiğimizin ilk aylarından itibaren bir ilke daha imza atarak yağlı pehlivan güreşleri düzenledik. Kulüp Başkanlığına seçilen Mehmet Selvi, ekibi ve meclis üyelerinin de destekleri ile özverili bir çalışma yaparak yaklaşık 800 güreşçinin katılımı ile dev bir organizasyon gerçekleştirdik. Yağlı pehlivan güreşlerini geleneksel hale getirdik. İlk organizasyonumuz gayet başarılı geçti. Binlerce kişiyi sorunsuz olarak ağırladık. Gelen misafirlerimiz yağışlı havaya rağmen tribünleri terk etmeyerek sonuna kadar güreşleri izledi. Karaözlü sporcu Mehmet Yeşil. Yeşil´in güreşleri kazanarak altın kemeri alması da ayrı bir mutluluk oldu.

Derelerin ıslahı konusunda neler söyleyeceksiniz?

Önemsediğimiz konu Macun Deresinin ıslah çalışması oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel ile bir araya gelerek soruna çözüm ürettik. ASAT tarafından başlatılan ıslah çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Derenin ıslah edilmesiyle ilçemiz kötü kokudan kurtulacak. Bu ciddi bir sorun da ortadan kalkmış olacak. Aksu´da yaşayan tüm vatandaşlarımız gözle görülür ilçemizde ki bu yatırım zenginliği ve hizmetleri için özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´e teşekkür ettiğini hatırlatmak isterim.

Vatandaşın plaj talepleri olmuştu. Bu konu da zaman zaman beyanatlar da verilmişti. Son durum nedir?

Asu sahil kesimi olmasına rağmen halk oteller nedeniyle denize girecek yer bulamıyordu. Bu konuyla da ilgilendik. Kundu´da halk denize giremiyordu. 3 ayrı alanda işgalleri kaldırarak halk plajları yaptık. Halkımız bu plajlarda rahatça denize girebiliyorlar. Bununla da kalmadık halkın piknik yapabilmesi için mesire alanı çalışmasına başladık. Güzelyurt mahallesinde yaklaşık 467 dönümlük ormanlık alanın Aksu Belediyesi´ne tahsisinde son aşamaya gelindi. Bölge vizyon bir proje ile çok amaçlı mesire alanına dönüşecek.

Çocukların oyun alanı konusunda da yatırımlarınız ve hizmetleriniz hızla devam ediyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Belediye başkanı olduktan sonra en çok çocukların park istekleri ile karşılaştım. 2014 yılı içinde çocukları da sevindirmeye devam ettik. Altıntaş parkı ile başlayan park çalışmaları Belen Kötekli ve Çamköy´de yapılan parklarını hemen hizmete sunduk. Parklara çocuklar için oyun aletleri yerleştirilerek çocukların en büyük isteğini yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Çocuklarımızın gülen yüzünü görünce çok mutlu oluyorum. Her mahalleye bir park projemiz var. İnşallah bunu hayata geçireceğiz.

Belediye birimleriniz tam kapasite ile Aksu´nun çehresini değiştirmek için gece gündüz çalışıyor ve proje üretiyor. Özellikle Fen İşleri bu hizmet çalışmalarının en çok yükünü çeken birim.

Fen İşleri ekiplerimiz görevi devraldığımız ilk günden itibaren saha da en çok görev alan birimimiz ve ekiplerimiz olmuştur. İlçemizde yeni yollar açtık, köprüler yaptık, asfaltsız yolların asfaltlarını yaptık. Fen İşleri ekipleri yağmur çamur demeden çalıştı. 1 Nisan itibari ile Atatürk Mahallesi, Yurtpınar Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede yaklaşık 30 km sıcak asfalt yapıldı. 2014 yılını kapsayan Kaldırım İhalesi Kapsamında 20.000 m2 nin üzerinde parke taşı kullanılarak başta Altıntaş, Karaçalı, Kemerağzı mahalleri olmak üzere birçok mahallede kaldırım çalışması yaptık. Çamköy ve Atatürk Mahallelerine kapalı pazar yaparak ilçemizi kapalı pazarlarla tanıştırdık.

Aksu´da eğitimde kalite ve zenginlik dikkat çekiyor. Belediyenizin eğitime olan yaklaşımı ve hizmetleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

Aksu´da yeni okullar yapılması için de elimizi taşın altına koyduk. İlçemizde eğitimde de eksiklikler var. Biz bunların giderilmesi için hayırsever işadamlarımızın okullar yaptırması için ön ayak olduk. İlçemiz eğitimde de 2014 yılında atağa geçti. Bunun yanı sıra 2014 yılı içinde okullarımızın, camilerimizin temizlikleri ve bakımlarına da destek olduk. Milli Eğitimin yaptırdığı yeni okullar ile de okullar bölgesi oluşturuldu. Anadolu Lisesi ve İmam hatip lisesi yeni yerinde eğitime başladı. Belediye olarak bu okullarımız için de yeni yol çalışması yaparak çocuklarımızın trafiğin yoğun olduğu cadde yerine kestirme ve güvenilir yoldan okula gitmesini sağladık. 2015 yılında Aksu´ya daha fazla hizmet yaparak eğitim ve öğretimin yanında olduğumuzu göstereceğiz.

 RÖPORTAJ: AYNUR ERYILMAZ


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Değişen Büyüyen Aksu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
Prenses Kuaför
Yapımcı Şahin ÖZER
Yapımcı Şahin ÖZER
“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”
Ressam, Münevver Kısacık
Ressam, Münevver Kısacık
İlham perisine inanmam ama içinde evet şuan yaratmalıyım diye bir dur.
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanı; Mustafa İlhan
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:12 07:51 13:00 15:33 17:52 19:19
DOLAR
3.8546
EURO
4.5265
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
19 / 5 °C
Güneşli
Salı
21 / 4 °C
Güneşli
Çarşamba
19 / 5 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi