Çocuğunuzun nereye gittiğini bilin!
“ÖNCE SAKİN OLUN"
Tarih: 31.7.2018 23:03:46

Anne babaların 2-3 yaştan itibaren çocuklarına mahremiyet eğitimi vermesi gerektiğini aktaran İspir; “Çocuklar dudaklarından öpülmemeli, çocuk istediğinde ise bunun çocuklarla yapılmaması gereken bir davranış olduğu ifade edilmelidir” diye konuştu.

“EN YAYGIN İSTİSMAR, DUYGUSAL İSTİSMAR”

Türkiye´de en yaygın kullanılan istismar tipinin duygusal istismar olduğuna dikkat çeken Uz. Psikolog Berna İspir; “Fiziksel istismar; çocuğun yetişkin tarafından kaza dışı yaralanması ve örselenmesidir. Belirlenmesi en kolay istismar çeşididir. En sık dövme şeklinde olmaktadır. Duygusal istismar; Çocuğun ailesi tarafından aşağılanması azarlanması, arzularının ve isteklerinin karşılanmaması ile açığa çıkar. En yaygın yapılan istismar çeşitlerindendir. Yasal olarak kanıtlanması, fark edilmesi en zor istismar türüdür. İhmal; çocuğun ihtiyaçlarını karşılayamamak, fiziksel ve ruhsal açıdan önem vermemektir. İhmal istismara kapı aralayan bir durum haline gelir" diye konuştu.

“ÇOCUĞUNUZUN NEREYE GİTTİĞİNİ BİLİN”

Özel OFM Antalya Hastanesi Uz. Klinik Psikolog Berna İspir,  ailelerin çocuklarının nerede oynadığına, nereye gittiğine çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Çocuk istismarcılarının büyük bir çoğunluğunun ailelerin güvenini kazanmış kişiler olduğuna da vurgu yapan İspir, “Çocuk istismarı çocuğun, bir erişkinin cinsel gereksinim ya da isteklerinin doyumu için cinsel nesne olarak kullanılması ya da kullanılmasına göz yumulmasıdır. Başka bir deyişle, bir yetişkinin bedenini ve ruhunu kullanarak kendi cinsel arzularını tatmin etmesidir. Bu durum, Parafililer başlığı altında Pedofili olarak adlandırılan bir hastalıktır. Bu profildeki kişileri önceden tanımlayacak bir yöntem bulunmamaktadır. Çok büyük bir oranda erkektir, genellikle istismara uğrayan çocukların bir şekilde güvenini kazanmış kişilerdir. Cinsel istismarda dokunma, okşama, öpme, teşhircilik, pornografi, ırza geçmeye kadar çok geniş kısımdaki tüm davranışları kapsamaktadır. Cinsel istismarın çocuk üzerinde birçok etkileri vardır. Çocuk kısa ve uzun dönemde psikolojik ve fiziksel yönden önemli hasarlara sebep olmaktadır. Ebeveynlerinin çocuklarının dışarıya çıktıktan sonra nerelere gittiğini, kimlerle oynadığını iyi bilmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“ÖNCE SAKİN OLUN"

Uz. Klinik Psikolog Berna İspir, cinsel istismara uğradığından şüphelenilen çocuklara oldukça sakin yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi. Böyle bir durumda ailelerin neler yapması gerektiğini anlatan İspir, Ebeveynlerinin çocuklarının dışarıya çıktıktan sonra nerelere gittiğini, kimlerle oynadığını iyi bilmesi çok önemlidir. Çocuk istismara uğradığında anne babaya söylemekten çekinir, utanır, korkar, suçluluk duyar ve bu nedenle saklayabilir. Belli kişilere karşı korkulu yaklaşıp, arkadaşlarından ve ailelerinden uzak duruyorsa özellikle dokunmalara karşı çok fazla tepki veriyorsa, çocuğun cinsel bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı ve ağrıları var ise istismardan şüphelenebilirsiniz. Öncelikle sakin olmalısınız. Evet, çok kötü bir durum fakat sizin paniğiniz, öfkeniz çocuğun yaşadığı travmayı çok daha fazla arttırır. Çocuğu dinleyin, gereksiz sorularla korkutmayın ve anlattıklarına inanın. Çocuğunuza izni olmadan dokunmayın ama yanına oturun. Onu çok sevdiğinizi, ona çok değer verdiğinizi, onu her zaman koruyacağınızı söyleyin. Hayatında ne yaşarsa yaşasın, ne anlatırsa anlatsın sevmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinize ve yaşadıklarının onun suçu olmadığını gene çerçeveyle anlatınız. Çocuk anlatırken de sakin kalmaya çalışın. Gözünüzde o paniği göstermeyin. Çocuk anlatırken bu duyduklarım üzücü ve yanlış şeyler, bazı güvenlik kuralları vardır. Kendimizi korumamıza yönelik bedenimize ait sınırlar vardır, ‘´benim bedenim ben korumalıyım´´.Duyduğum kadarıyla ve güvenlik kuralları ihlal edilmiş. Bunu yapanı söylersen bu kuralları ona da hatırlatırım. Bunları söylediğin için kimse zarar görmeyecek, annen baban olarak hep yanında olacağız, hep seveceğiz şeklinde konuşun. Bunu bizimle paylaşman çok güzeldi şeklinde ifadeler kullanınız. Çocuğun anlattığı istismar öyküsüne yorum yapmayın. Aile bireylerinin bu travmatik olaya yaklaşımı çocuğun olayı kısa zamanda atlatıp, sağlıklı bir hayat ve gelişimine devam etmesine yardımcı olacaktır. Sonrasında gerekli yasal süreç için başvurularınızı yapınız. Avukat, Çocuk ve Ergen Psikiyatristleri ve Psikologların yardımları ile ilerleyin” diye konuştu.

ÇOCUĞA KENDİNİ KORUMASINI ÖĞRETİN

Uz. Klinik Psikolog Berna İspir, Cinsel istismara uğrayan çocukların özel bir tedavi programına ihtiyaç olduğunu aktardı. Çocuğun öz saygısını ve kendine güvenini yeniden kazandırmak, suçluluk duygusunu azaltmak için mutlaka uzmandan yardım alınması gerektiğini söyleyen İspir, bilgilendirmesini şöyle tamamladı:"Alacağınız yardımlar; oyun terapisi, bilişsel davranışçı terapi, EMDR ve Grup Terapileri ile kişi desteklenmelidir. Anne babalar 2-3 yaştan itibaren çocuklarına mahremiyet eğitimi hakkında yeterli ve sağlıklı bilgi vermelidir. Çocuklar başkalarının yanında giydirilip soydurulmamalı, başka bir odada kapı kapatılarak yapılmalıdır. Çocuğa kendisini koruması öğretilmelidir. Aileler çocuklarına birçok konuda destekleyici olmalıdırlar. Çocuklar dudaklarından öpülmemeli, çocuk istediğinde ise bunun çocuklarla yapılmaması gereken bir davranış olduğu ifade edilmelidir. Çocukların beden ve ruhsal sınırlarına saygı duyulmalıdır. Ebeveynlerin, çocuğun biyolojik cinsel kimliğini kabul etmeliler. Banyo yapılırken kapının kapalı tutulmalıdır. Eğer çocuğu siz yıkıyorsanız bile “nasılsa çocuk” demeyip diğer aile bireylerine açık şekilde olmaması çocuğun mahremiyet duygusunun gelişmesine neden olacak önemli bir etkendir. Çocuk tuvalet temizliğini kendi yapacak yaşa gelene kadar anne yapmalıdır. Okulda ise bakıcı abla veya öğretmeni dışında kimsenin yapmamasına özen gösterilmelidir. Herkesin özel bölgesini görme ve buralara dokunma izni olmadığını bilmelidir"

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Çocuğunuzun nereye gittiğini bilin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir!
Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir!
Kaliteli Uyku Hepimiz İçin Gerekli
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Yeni yılda kendinize en güzel hediye: sigarayı bırakmak
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran,
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
“TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜMCÜL OLABİLİR”
KOAH hastaları için aşı uyarısı
KOAH hastaları için aşı uyarısı
Zatürre aşısı KOAH´ın kontrolünü kolaylaştırabilir
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
25 yıldır diyabet, endokrinoloji, merkezi sinir sistemi, erkek sağlığı ve onkoloji alanlarında Türkiye´nin sağlığı için çalışmaya devam ediyor.
   Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Yanlış diyabet diyetleri daha da hasta ediyor
 GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
Dr. Ümit Aktaş; "Gripten kurtulmak için vücudunuza kimyasal almayın, doğal kürlerle iyileşin."
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Op. Dr. Tuğçe Çimen Arslan
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Su olmazsa olmaz!
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
İşte 8 adımda yeme farkındalığı…
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
Öğrenciler İçin İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalı?
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Güneş ışınları sedef lezyonlarını geriletiyor
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Yeterince su içmek bütün organların fonksiyonlarını desteklemektedir
Yalancı Tümör Başınızı Ağrıtmasın
Yalancı Tümör Başınızı Ağrıtmasın
girişimsel nöroradyoloji ile kısa zamanda tedavi edilebilir
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi