Cilt bakımına başlamanın ideal yaşı erkeklerde 14 - 15, kızlarda ise adet döneminin başladığı zamandır.
Sonbahar, cildinizi derinlemesine temizlemek için yılın en uygun zamanıdır.
Tarih: 11.6.2019 10:38:42

On parmağında on marifet Oya Demirel´e Dermotolog dalında merak ettiklerinizi siz sevgili okuyucularımız için sorduk.

 

Oya Demirel kimdir?

15 yıldır Norveç´te yaşayan ve Norveç´te devlete bağlı çalışan bir sağlık ve enerji şirketinin ortaklarından Türkiye sorumlusu. Dermatoloji ve psikoloji eğitimi alan Sayın Demirel ayrıca merkezi Belçika Brüksel olan, (EEİG) Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi odasında, 73 ülke adına Kültür Sanat ve Turizm başkanlığını yapmaktadır. Bunun dışında 3 yıldır 95 ülke 6 kıtada bulunan (Dünya Engelliler Birliği) yönetiminde. Bu kuruluş Birleşmiş Milletlere akreditedir ve 36 milyon kayıtlı üyesi vardır. Bu üyelerin bir kısmını sağlık adına Rehabilite amaçlı Türkiye´ye getirme çalışmalarını başlatmış olup ayrıca 7 yıldır  Talasemi Vakfı´nda (Akdeniz Kan hastalıkları) gönüllü olarak çalışmaktadır. Tuciad Türk Çin İşadamları Derneği Onursal Üyesi Müzik sanat felsefe ve edebiyatla yakından ilgilenmektedir.

Dermotoloji nedir?

Derimiz ve cildimiz bizim için oldukça önemlidir. İnsanların dış görünüşünü ve sağlığını ilk olarak belli eden kısım derimizdir. Bizler için önemi büyük olan cildimiz, deride oluşan rahatsızlıkların tedavisini sağlamak amacıyla dermatoloji (cildiye) bilim dalı kurulmuştur. Bu bilim dalı cilt ve derimizle ilgili bütün hastalıkları tespit ederek, tedavi sürecini belirlemek için görev yapar. Dermatoloji klinikleri gelişen teknolojinin de etkisiyle artık sadece cilt hastalıklarında değil, birçok cilt gençliği ve güzelliği alanında da insanlara fayda sağlamaktadır. Bu işlemleri yapan doktorlara da dermatolog adı verilmektedir. Dermatologlar derimizle ilgili rahatsızlıkları inceleyerek bizlere en uygun tedavi yöntemini belirleme konusunda daima yardımcı olmaktadır.

Cilt bakımı oldukça önemli bir konu. Hangi yaştan itibaren cilt bakımına başlanmalı, siz bu noktada hangi uygulamaları yapıyorsunuz?

Cilt bakımına başlamanın ideal yaşı erkeklerde 14 - 15, kızlarda ise adet döneminin başladığı zamandır. Erken yaşlarda sivilcelenme, yağlanmayı kontrol altına almak, cildi güneşten koruyup nemlendirmek 20 - 21 yaşlarda ise göz bakımına başlamak gerekir. Cilt temizliği ise her yaşta yapılması gerekli olup cildimiz için vazgeçilmezdir. Cildimizin günlük temizliğini de mutlaka yapmamız gerekir. Tıkanan cilt gözeneklerimizin temizlik ile açılması cildimizin nefes alması açısından önemlidir.

Hangi uygulamalar hangi mevsimlerde yapılmalı?

Yazın kolay emilebilir veya hafif içerikli kremler tercih edilmeli. Kış aylarında ise cildimiz kötü hava koşulları, rüzgâr ve soğuğa maruz kaldığı için daha zengin kremler kullanmak gerekir. Sabah cilt temizlendikten sonra cilt bakımı yapacak ve cildi koruyacak bir besleyici ya da nemlendirici krem mutlaka kullanılmalı. Akşamları ise gün boyunca yıpranmış olan cilt için bakım yapacak özel tasarlanmış bir gece kremi tercih etmeliyiz. Kapsamlı bir bakım sağlamak için bu iki adım çok önemlidir. Sonbahar, cildinizi derinlemesine temizlemek için yılın en uygun zamanıdır.

Bazı merkezlerde tecrübeli ve ehil olmayan eller tarafından uygulamalar yapıldığını ve kötü sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Dermokozmetik ürünleri bugün reklamlarla şişirilmiş internet sitelerinden veya ucuz tezgahlardan almamamız gerekiyor. Eczane raflarında kendini ispatlamış ürünleri tercih etmemiz gerekiyor. Halkın sosyal medyayı daha aktif kullanması ile toplumda güzellik algısında farklılaşmalar meydana geldi. Güzellik salonlarında yanlış uygulamalara maruz kalınması sebebiyle çok sayıda şikayet gelmektedir.

Önümüzdeki yıllarda insanları gençleştirecek ve güzelleştirecek ne gibi yeni teknik ve trendler olacak?

En çok lazer epilasyon yanığı şikayeti gelmektedir epilasyon işlemleri ehli kişilerce yapılması ve öncesinde onam formu doldurulması gerekmektedir. Lazer epilasyon için güzellik salonuna gidilmemeli. Çünkü buralarda foto epilasyon yapılabilir sadece,  foto epilasyon. Biri ışık biri lazer. İkisinin farkının bilinmesi gerekiyor. Halk bunu karıştırabiliyor. Foto epilasyonu lazer zannedebiliyor. İşin ehli olmayan insanlar Dermatoloji uzmanının teşhis koymadığı durumlarda bile tedavi uyguladıkları görülmektedir, bu durum ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

40´lı yaşlardaki kadınlar için ne önerirsiniz? Yaşlanmayı önlemek için ne yapmalılar?

40´lı yaşlarda cilt solgun bir görünüme bürünüyor. Bunun nedenlerinden biri kan dolaşımının artık eskisi kadar olmaması, diğeri de vücudun giderek daha az pigment üretmeye başlaması. Bu yaşlarla da yaşla, düzenli uyku şart. Ayrıca bol bol su içmek gerekiyor ki zira vücudumuzdan atılmayan toksitler direk cildimize yansıyor.

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANTALYA OSB TEKNOPARK 23 AKDENİZ ÜLKESİNİN YATIRIMCILARINI ANTALYA´YA GETİRİYOR
ANTALYA OSB TEKNOPARK 23 AKDENİZ ÜLKESİNİN YATIRIMCILARINI ANTALYA´YA GETİRİYOR
EV SAHİBİ ANTALYA
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATİ KISITLAMASI KALDIRILDI
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
Kadına şiddet insan hakları ihlalidir
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali  3 -10 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali 3 -10 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek
Ulusal yarışmalarda toplam 860.000 TL tutarında ödül dağıtılacak
Türkiye´nin en büyük belediyecilik fuarı kapılarını aralıyor
Türkiye´nin en büyük belediyecilik fuarı kapılarını aralıyor
Fuarlar şehre hareketlilik katıyor
Tütüncü, Antalya´nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
Tütüncü, Antalya´nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
“Örnek alınan, takip edilen bir Kepez var”
112´yi Gereksiz Arayanlara Cezai İşlem Uygulanacak
112´yi Gereksiz Arayanlara Cezai İşlem Uygulanacak
Vali Karaloğlu, “Acil Durumlarda Tek Numara, 112 Acil Çağrı Farkındalık Günü” etkinliğine katıldı.
Kepez´in sağlık tırı Antalya´ya şifa dağıtmaya başladı
Kepez´in sağlık tırı Antalya´ya şifa dağıtmaya başladı
Tütüncü, ‘Sağlık hizmetini kadınların ayağına götürüyoruz´
ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR”
ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR”
amacımız ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR” İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, İdlib´deki saldırıya ilişkin, "Yaşanan saldırıya misliyle mukabele edilmiş, düşman hedefleri derhal ortadan kaldırılarak şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır." dedi. Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar çerçevesinde İdlib´de şiddeti ve insani krizi sonlandırmak amacıyla görev yapan kahraman askerlere yönelik hain saldırıda şehit olanlara Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Fahrettin Altun, şunları kaydetti: "Yaşanan saldırıya misliyle mukabele edilmiş, düşman hedefleri derhal ortadan kaldırılarak şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır. Bu hain saldırının talimatını veren savaş suçlusu, yalnızca Türkiye´yi değil, uluslararası toplumun tamamını hedef almıştır. Dünyanın her yerinde barış ve istikrar için çalışan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bayrağımıza uzanan elleri kırmaya, dosta güven, düşmana korku vermeye devam edecektir
ANTALYA OSB´DEN ÜCRETSİZ TEKNİK KOLEJ
ANTALYA OSB´DEN ÜCRETSİZ TEKNİK KOLEJ
ANTALYA OSB´DEN GENÇLERE ÜCRETSİZ MESLEKİ EĞİTİM
TEMDER, Kent için Projeler üretiyor
TEMDER, Kent için Projeler üretiyor
TEAMDER Başkanı Prof. Dr. İlhan Gölbaşı; ‘´ Kentin sorunlarına bilimsel yaklaşımlı çözümler üretilmesi noktasında kente yeterince katkı koymaya çalışacağız´´ dedi.
BAKAN SELÇUK, “ŞARTLI EĞİTİM YARDIMINDAN FAYDALANAN 300 BİNİ AŞKIN LİSE ÖĞRENCİSİNE TOPLAM 173 MİLYON ÖDEME YAPTIK"
BAKAN SELÇUK, “ŞARTLI EĞİTİM YARDIMINDAN FAYDALANAN 300 BİNİ AŞKIN LİSE ÖĞRENCİSİNE TOPLAM 173 MİLYON ÖDEME YAPTIK"
İlk ödeme 325.415 öğrenciye Eylül 2019´da yapıldı
Eskişehir Gönüllüleri Derneği Üyeleri Kahvaltıda Buluştu
Eskişehir Gönüllüleri Derneği Üyeleri Kahvaltıda Buluştu
birlik ve beraberlik kahvaltısı
Evsizler Bimekan´da mutlu
Evsizler Bimekan´da mutlu
Bimekan´da beslenme, barınma, ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçları karşılıyor.
Kepez, dumansız yaşamı seçenleri ödüllendirecek
Kepez, dumansız yaşamı seçenleri ödüllendirecek
‘Sen de bırakabilirsin´ projesi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi