Büyükşehir Belediyesi destan yazıyor
365 milyon bütçe fazlası verdik
Tarih: 10.4.2018 15:10:34

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunu belirten Başkan Türel, belediyenin 2013´te 55 milyon lira olan toplam yatırımının, 2017´de 1 milyar 70 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Türel, değirmenin suyunun tasarruftan ve sıkı bütçe yönetiminden geldiğini kaydederek, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch´in raporuna göre 2017´de Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla verdiğini kaydetti. Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, destan yazıyor destan” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 2017 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi´nde AK Parti ve MHP´nin evet, CHP´nin çekimser oyları ile kabul edildi. Muhalefete mensup meclis üyeleri, her türlü bilgi ve belgeye ulaşabildikleri, mali raporların tek tek aktarıldığı gayet şeffaf şekilde hazırlanan faaliyet raporu için teşekkür etti. Faaliyet raporunun görüşüldüğü ilgili gündem maddesinde meclis üyeleri sırasına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, icraatlarını anlattı, muhalefetin eleştiri ve sorularını cevapladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Bunu ben değil, rakamlar söylüyor. 2013´te Büyükşehir Belediyesinin toplam yaptığı yatırım 55 milyon lira, yatırımın bütçeye oranı yüzde 13.14 iken, 2017´de yatırım bütçesi 1 milyar 70 milyon liraya fırlamış, yatırımın bütçeye oranı yüzde 55 olmuş. Bunu nasıl başarmışız? Büyük abim emretti diyerek belediyeye personel doldurup,  belediyenin bütün kaynaklarını personele harcayıp, arkasından haksız tazminatlarla belediyenin milyonlarını bazı kişilere peşkeş çekip, ondan sonra da yatırım bütçesinde yüzde 55´leri tabi bulamazsınız. Yüzde 13´de kalırsınız” diye konuştu. 


Personel tasarrufu yatırıma
Personel harcamasında son bir yılın mukayesesini yapan Türel, “2016´da toplamda harcadığımız personel rakamı 198 milyonmuş. Enflasyona göre personel maaş artışlarını da ön görürsek buna rağmen 2017 senesinde bu rakam 186 milyona düşmüş. Bana soruluyor ya nereden geliyor bu değirmenin suyu diye. İşte değirmenin suyu buralardan geliyor. Sıkı, tasarruflu bütçe yönetiminden geliyor” dedi. 


Bunu başarmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Biz bunları başararak bu rakamlara ulaşıyoruz.  Geçtiğimiz haftalar içerisinde uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Antalya raporunu yayınladı. Notumuz gene aynı şekilde BB+ olarak devam ediyor. Fitch´in raporunda 2017´de Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Yani 365 milyon lira operasyonel cari fazla ne demek. Yatırım ve faiz çıktıktan sonra verilen bütçe fazlası demek. Bu 2016´da 221 milyonmuş. Bunlar Fitch´in rakamları. Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi açık konuşuyorum, destan yazıyor destan.”


Konyaaltı´nın bir bölümü 23 Nisan´da açılıyor
Başkan Türel, yap-işlet-devret modeliyle yatırımcı çıkmayınca, belediye şirketi ANTEPE tarafından yapımı devam eden Konyaaltı Sahili Projesi´nin Boğaçayı Köprüsü´nden Sealife´a kadar bir bölümünü, yine varyanttan itibaren Beach Park´ın bir bölümünü 23 Nisan´da hizmete açmayı planladıklarını müjdeledi. 


Görevini iyi yapan bekçiye ¬maaş ödülü
Sık sık şantiye alanını tebdili kıyafet ile denetlediğini söyleyen Başkan Türel, proje alanında iş güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Bu denetlemeler sırasında başına gelen bir olayı da paylaşan Türel, şunları anlattı: “Tebdili kıyafetle şantiyeyi denetlemeye gitmiştim. Kafamda şapka… Bekçi kapıdan beni almadı. Kardeşim giremezsin dedi. Benim burayı denetlemem lazım dedim. Arkasındaki diğer görevli arkadaş tanıdı dedi ki başkanımız... Ben de içeri girdikten sonra bu arkadaşa bir maaş ödül verin dedim. Görevini iyi yapıyor çünkü. Gerektiği yerde tanımıyorsa beni bile almayacak dedim. Dolayısıyla bizim için iş güvenliği bu fevkalade önemli.”  


Gerçek dışı bilgiler yazılıyor
Kepez-Santral´de devam eden Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili de açıklamalar yapan Başkan Türel, bu projenin ihalesini alan Sur Yapı ve proje ile ilgili gerçek dışı bilgilerin muhalefetin havuz medyası tarafından yazıldığını ifade etti. Projenin ilerleyişiyle ilgili bilgiler de veren Türel, “Ruhsatların hepsi 30 Haziran tarihi itibariyle kesildi. Bir inşaat yapıyorsan hem de bunu yapan belediyeyse buraya ruhsat verilmez mi? Buralara ruhsatsız inşaat yapılmayacağını bu meclisteki herkesin iyi bilmesi lazım. Hepsinin ruhsatları kesildi ve bu ruhsatlar kapsamında işlemler yürütülüyor şu anda” dedi. 


Kepez-Santral´de tapular Ocak´ta teslim
Kepez-Santral´de 22 tane kule vincin hummalı bir şekilde çalıştığını anlatan Başkan Türel, 3 bin 200 hak sahibine ait 5 binin üzerinde konutu önümüzdeki Ocak´ta vermek üzere bir hazırlığın ve gayretin olduğunu söyledi.  Türel, hak sahiplerine tapularının ve evlerinin en geç Ocak 2019´da teslim edileceğini belirtti. Konuyla ilgili yönetim planının da hazırlandığını söyleyen Türel, “Tapuyu zaten vereceğiz. Türkiye´de satılan bütün konutların önce satış sözleşmesi yapılır sonra tapusu verilir. Kat irtifakını kurmadan nasıl tapu vereceksiniz. Kat irtifakını kurunca tapularını da vereceğiz” diye konuştu. 


Gölge düşürmeye kalktıkça batıyorsunuz
Kepez-Santral Projesi´nin Türkiye´nin en sorunsuz kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu açıklayan Başkan Türel, “Ankara´da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahil, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da örnek gösterdiği en başarılı ve en büyük kentsel dönüşüm projesidir. Bunun üstüne gölge düşürmeye kalktıkça, batarsınız batıyorsunuz” ifadelerini kullandı. 


Balbey bu ay Koruma Kurulu´nda
Balbey projesinde yüzde 58´lik bir mutabakatın söz konusu olduğunu belirten Başkan Türel, “Konut ticaret dağılımı soruldu. Gelişme alanında yüzde 32 konut yüzde 68 ticaret olduğunu arkadaşalar bilgisini verdi. Ve Balbey projesi bu ay itibariyle Koruma Kuruluna inşallah girecek. Orada da birinci etabın çalışmalarına inşallah kurul kararları teşekkül ettikten sonra sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.


Eleştirdiğiniz projeler sizin projeleriniz
Sobacılar Çarşısıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Türel, kurumlarda sürekliliğin esas olduğunu hatırlatarak, şunları aktardı: “Eleştirdiğiniz projeler sizlerin projeler haberiniz olsun. Sobacılar Çarşısı CHP´li Büyükşehir döneminde elde edilen bir projedir. Aynı şekliyle benim tarafımdan ilk dönemimde uygulanmıştır. Benim yaptığım yeri sonra siz açtınız. Beğenmediğiniz projelerin hepsi neredeyse CHP´ye ait dönemde yapılmış. Biz beğendik ve uyguladık. Doğu Garajı da dahil, Sobacılar ve Doğu Garajı yarışma projelerdir ve CHP döneminde elde edilmiş projelerdir. Onları bir öğrenin de belki kendi arkadaşlarınızın yaptığı projeleri eleştirmezsiniz.”


Ağızdan çıkanları kulaklar duymalı
Başkan Türel, muhalefetin dile getirdiği “arsenikli su” iddialarıyla ilgili de sert konuştu. Antalya´da bu sene belki de tüm zamanların turist rekorunun beklendiğini açıklayan Başkan Türel, “Bu şehirde tüm siyasiler, iktidarıyla muhalefetiyle söyledikleri lafı, ağızlarından çıkan sözü iyi hesap etmeliler. Ağızlarından çıkanı kulakları duymalı” dedi.

 
Antalya´ya yapılan ihanettir
Muhalefetin varmış gibi göstermeye çalıştığı arsenikli su sorununun yurt dışında gündeme gelmesi halinde Antalya´nın turist kaybı yaşayacağını belirten Türel, “Antalya´ya turistlerin gelmemesi yüzünden CHP sevinir Antalya´da ama biz üzülürüz. Bu kadar sorumsuzca Antalya gibi bir turizm şehrinde hiçbir siyasetçi konuşamaz. Onun için ‘Antalya´ya yapılan ihanettir´ diye beyanat verdik. Onun için ‘vatan hainliğidir´ diye cevap verdik. Ayrıca da doğru değil” ifadelerini kullandı. 


Şikâyet ettiğiniz su kaynaklarını siz açtınız
Şikayet edilen su kaynaklarının da 2012-2013 yıllarında CHP´li belediye döneminde açıldığına dikkat çeken Türel, “Şikayet ettiğiniz kaynakları Termessos kaynaklarını açıp bakın. Siz açtınız CHP olarak. Ve bu kaynakları açıyor iken o kaynakların Antalya´ya kazandırılması hususundaki müşavir firmanın Jeoloji Mühendisi de bugünkü Jeoloji Mühendisleri Odasının Başkanı. Çıkmış bugün eleştiriyor. Orası açılsın diye oradaki firmaya kendisi olumlu rapor vermiş müşavirlik yapmış” dedi.  


Antalya´da yüzde 10 oranı aşılmadı
Para ödeyerek alınan sularda bile arsenik bulunduğuna dikkat çeken Türel, şöyle konuştu: “Suyun içinde arsenik olur. Bunu oranı yüzde ikiler üçler beşlerdir. Bunun onu geçmemesi gerekir. Affedersiniz pis su arıtmasına yakın bir yerden numune alırsınız belki orada bir seferlik aşar. Ama zaten biz onu halkın kullanımına vermiyoruz ki. Antalya´nın hiçbir yerinde bu bırakın yüzde 10 aşmayı, beşi bile aşmamıştır.” 


Sorun olsa bazıları sevinecek
“Biz hepimiz bu memleket gelişsin diye çalışıyoruz” diyen Türel, sorun olmamasına rağmen bazı kesimlerin ısrarla varmış gibi göstermeye çalıştığını vurgulayarak, ”Gerçek dışı bir şekilde bunu dillerine doluyorlar. Biz onun tedbirini alıyoruz yok böyle bir şey. Bunu söyleyen bir de tıp doktoru. Gerçi tıp doktoru olduğuna şaşırıyoruz. Meclisteki tek faaliyetinin burun kırmak olduğunu gördük. Hem de arkadan haince dirsek darbesiyle. Bir tıp doktoruna yakışmayacak davranış” dedi. 


Komisyonlar belirlendi
Toplantıda Meclis Komisyonlarına ve Büyükşehir Encümeni´ne üye seçimi de yapıldı. Encümen ve komisyonlar şu isimlerden oluştu:

ENCÜMEN ÜYELERİ 
Mesut KOCAGÖZAK PARTİ
Ruhi BEŞİKTAŞAK PARTİ
Enver APUTKANAK PARTİ
Can KASAPOĞLUAK PARTİ
İsmail AFŞARAK PARTİ

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 
Bahattin BAYRAKTARAK PARTİ
Mustafa Erkan ERSOYAK PARTİ
Halit ÇİLİNGİRAK PARTİ
Halil KARATAŞAK PARTİ
Süleyman ACARAK PARTİ
Mustafa EROĞLUAK PARTİ
Faik ÇITAKCHP
Sami ALTUNCHP
Mehmet BALIKMHP

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU   
Abdurrahman YILMAZAK PARTİ
Esat GÖYÜKAK PARTİ
Kerim BAŞKAPTANAK PARTİ
Cenk Halil BAYAZAK PARTİ
Hasan Ali İRBANAK PARTİ
Ahmet BÜYÜKAKÇAAK PARTİ
Erkan DEMİRCİCHP
Songül BAŞKAYACHP
Selçuk SENİRLİMHP

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU        
Serdal ÇAVUŞOĞLUAK PARTİ
Ali KURŞUNLUAK PARTİ
Hüseyin ÖZBEK AK PARTİ
Kemal SARIYILDIRIMAK PARTİ
Ercan MERTHATUNAK PARTİ
İsmail TOSUNAK PARTİ
İsmet TOKCHP
Seyfi ARIKANCHP
Zihni ASİLTÜRKMHP

EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU
Halit AKARAK PARTİ
Musa YÜCELAK PARTİ
Erol DEMİRHANAK PARTİ
Erdeniz YAVUZAK PARTİ
Orhan AVCIAK PARTİ
Emin HATİPOĞLUAK PARTİ
Arzu YILDIRIMCHP
Erdal Ramazan ALTACACHP
Mehmet Cengiz Büyükgebiz  MHP

ULAŞIM KOMİSYONU
Ramazan ETLİAK PARTİ
Yaşar SÖZENAK PARTİ
Rasim ELÇİAK PARTİ
Ercan AKAK PARTİ
Muhammet URALAK PARTİ
Sadullah BAYARAK PARTİ
Yusuf KUMBULCHP
Sami ALTUNCHP
Emin ÇAĞLARMHP

İSİM VERME KOMİSYONU
Yusuf GÖVENAK PARTİ
Hüseyin TORUNAK PARTİ
İbrahim KÖSEOĞLUAK PARTİ
Halil ARIKANCHP
Ali Baki SARICAMHP

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU        
Ali Rıza ZORLUAK PARTİ
Fırat DEMİRCİAK PARTİ
Mehmet UYARAK PARTİ
Arzu YILDIRIMCHP
Rasih ŞAHİNMHP


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya´da Yaşam Tüneli ile Sürücüler Bilinçlendiriliyor
Antalya´da Yaşam Tüneli ile Sürücüler Bilinçlendiriliyor
“ Yaşam İçin Kısa Bir Mola”
Lyrboton Kome antik kentine Raylı sistemle ulaşılabilecek
Lyrboton Kome antik kentine Raylı sistemle ulaşılabilecek
Havaalanından antik kente raylı ulaşım
Başkan Türel Muharrem Ayı Oruç Açma yemeğine katıldı
Başkan Türel Muharrem Ayı Oruç Açma yemeğine katıldı
Türel: ‘Duygularımızı güçlendirmeliyiz´
Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması Yapıldı
Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması Yapıldı
genel güvenlik ve asayiş yönünden denetimleri yapılmıştır.
Çocuk Hastalara “Bir Kitap Da Senden Olsun"
Çocuk Hastalara “Bir Kitap Da Senden Olsun"
Ekim ayının başında açılışı yapılacak
Ünlü Tenor Hakan Aysev Büyüledi
Ünlü Tenor Hakan Aysev Büyüledi
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antik Kent Konserleri´nde ünlü Tenor Hakan Aysev sahne aldı. Aysev güçlü sesi ile unutulmaz muhteşem bir konser verdi.
ANTALYA OSB AKARYAKIT İSTASYONU HİZMETİ AÇILDI
ANTALYA OSB AKARYAKIT İSTASYONU HİZMETİ AÇILDI
Yapımı Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, Bölgenin ilk akaryakıt istasyonu düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
Temiz ve hijyenik ulaşım
Temiz ve hijyenik ulaşım
her sabah temiz ve hijyen bir şekilde sefere çıkıyor
Antalya´da ücretsiz internet dönemi
Antalya´da ücretsiz internet dönemi
Kullanım sayısı 300 bine ulaştı
Antika tutkunları Dokumapark´ta buluşuyor
Antika tutkunları Dokumapark´ta buluşuyor
23 Eylül Pazar günü antika tutkunlarını tekrar bir araya getirecek
Bisiklet yolu yapımı ihalesi 2 Ekim´de yapılıyor
Bisiklet yolu yapımı ihalesi 2 Ekim´de yapılıyor
Bisiklet yolları Antalya´yı saracak
AESOB´tan Türel´e ziyaret
AESOB´tan Türel´e ziyaret
Dere: “Size müteşekkiriz”
Gaziler Günümüz Kutlu Olsun
Gaziler Günümüz Kutlu Olsun
yaklaşık bin yıldır nefes aldığımız bu topraklar bizlere, hiç şüphesiz onların emanetidir
Her beş genç kızdan biri kendi hayallerinden vazgeçiyor
Her beş genç kızdan biri kendi hayallerinden vazgeçiyor
12. b-fit Franchise Kongresi “Girişimcilikte Pozitif Ayrımcılık” paneli
ANTALYA OSB 112 ASH İSTASYONU TÖRENLE AÇILDI
ANTALYA OSB 112 ASH İSTASYONU TÖRENLE AÇILDI
Yapımı Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
33 / 18 °C
Güneşli
Pazartesi
32 / 20 °C
Güneşli
Salı
31 / 18 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi