Büyükşehir Belediyesi destan yazıyor
365 milyon bütçe fazlası verdik
Tarih: 10.4.2018 15:10:34

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunu belirten Başkan Türel, belediyenin 2013´te 55 milyon lira olan toplam yatırımının, 2017´de 1 milyar 70 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Türel, değirmenin suyunun tasarruftan ve sıkı bütçe yönetiminden geldiğini kaydederek, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch´in raporuna göre 2017´de Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla verdiğini kaydetti. Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, destan yazıyor destan” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 2017 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi´nde AK Parti ve MHP´nin evet, CHP´nin çekimser oyları ile kabul edildi. Muhalefete mensup meclis üyeleri, her türlü bilgi ve belgeye ulaşabildikleri, mali raporların tek tek aktarıldığı gayet şeffaf şekilde hazırlanan faaliyet raporu için teşekkür etti. Faaliyet raporunun görüşüldüğü ilgili gündem maddesinde meclis üyeleri sırasına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, icraatlarını anlattı, muhalefetin eleştiri ve sorularını cevapladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Bunu ben değil, rakamlar söylüyor. 2013´te Büyükşehir Belediyesinin toplam yaptığı yatırım 55 milyon lira, yatırımın bütçeye oranı yüzde 13.14 iken, 2017´de yatırım bütçesi 1 milyar 70 milyon liraya fırlamış, yatırımın bütçeye oranı yüzde 55 olmuş. Bunu nasıl başarmışız? Büyük abim emretti diyerek belediyeye personel doldurup,  belediyenin bütün kaynaklarını personele harcayıp, arkasından haksız tazminatlarla belediyenin milyonlarını bazı kişilere peşkeş çekip, ondan sonra da yatırım bütçesinde yüzde 55´leri tabi bulamazsınız. Yüzde 13´de kalırsınız” diye konuştu. 


Personel tasarrufu yatırıma
Personel harcamasında son bir yılın mukayesesini yapan Türel, “2016´da toplamda harcadığımız personel rakamı 198 milyonmuş. Enflasyona göre personel maaş artışlarını da ön görürsek buna rağmen 2017 senesinde bu rakam 186 milyona düşmüş. Bana soruluyor ya nereden geliyor bu değirmenin suyu diye. İşte değirmenin suyu buralardan geliyor. Sıkı, tasarruflu bütçe yönetiminden geliyor” dedi. 


Bunu başarmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Biz bunları başararak bu rakamlara ulaşıyoruz.  Geçtiğimiz haftalar içerisinde uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Antalya raporunu yayınladı. Notumuz gene aynı şekilde BB+ olarak devam ediyor. Fitch´in raporunda 2017´de Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Yani 365 milyon lira operasyonel cari fazla ne demek. Yatırım ve faiz çıktıktan sonra verilen bütçe fazlası demek. Bu 2016´da 221 milyonmuş. Bunlar Fitch´in rakamları. Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi açık konuşuyorum, destan yazıyor destan.”


Konyaaltı´nın bir bölümü 23 Nisan´da açılıyor
Başkan Türel, yap-işlet-devret modeliyle yatırımcı çıkmayınca, belediye şirketi ANTEPE tarafından yapımı devam eden Konyaaltı Sahili Projesi´nin Boğaçayı Köprüsü´nden Sealife´a kadar bir bölümünü, yine varyanttan itibaren Beach Park´ın bir bölümünü 23 Nisan´da hizmete açmayı planladıklarını müjdeledi. 


Görevini iyi yapan bekçiye ¬maaş ödülü
Sık sık şantiye alanını tebdili kıyafet ile denetlediğini söyleyen Başkan Türel, proje alanında iş güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Bu denetlemeler sırasında başına gelen bir olayı da paylaşan Türel, şunları anlattı: “Tebdili kıyafetle şantiyeyi denetlemeye gitmiştim. Kafamda şapka… Bekçi kapıdan beni almadı. Kardeşim giremezsin dedi. Benim burayı denetlemem lazım dedim. Arkasındaki diğer görevli arkadaş tanıdı dedi ki başkanımız... Ben de içeri girdikten sonra bu arkadaşa bir maaş ödül verin dedim. Görevini iyi yapıyor çünkü. Gerektiği yerde tanımıyorsa beni bile almayacak dedim. Dolayısıyla bizim için iş güvenliği bu fevkalade önemli.”  


Gerçek dışı bilgiler yazılıyor
Kepez-Santral´de devam eden Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili de açıklamalar yapan Başkan Türel, bu projenin ihalesini alan Sur Yapı ve proje ile ilgili gerçek dışı bilgilerin muhalefetin havuz medyası tarafından yazıldığını ifade etti. Projenin ilerleyişiyle ilgili bilgiler de veren Türel, “Ruhsatların hepsi 30 Haziran tarihi itibariyle kesildi. Bir inşaat yapıyorsan hem de bunu yapan belediyeyse buraya ruhsat verilmez mi? Buralara ruhsatsız inşaat yapılmayacağını bu meclisteki herkesin iyi bilmesi lazım. Hepsinin ruhsatları kesildi ve bu ruhsatlar kapsamında işlemler yürütülüyor şu anda” dedi. 


Kepez-Santral´de tapular Ocak´ta teslim
Kepez-Santral´de 22 tane kule vincin hummalı bir şekilde çalıştığını anlatan Başkan Türel, 3 bin 200 hak sahibine ait 5 binin üzerinde konutu önümüzdeki Ocak´ta vermek üzere bir hazırlığın ve gayretin olduğunu söyledi.  Türel, hak sahiplerine tapularının ve evlerinin en geç Ocak 2019´da teslim edileceğini belirtti. Konuyla ilgili yönetim planının da hazırlandığını söyleyen Türel, “Tapuyu zaten vereceğiz. Türkiye´de satılan bütün konutların önce satış sözleşmesi yapılır sonra tapusu verilir. Kat irtifakını kurmadan nasıl tapu vereceksiniz. Kat irtifakını kurunca tapularını da vereceğiz” diye konuştu. 


Gölge düşürmeye kalktıkça batıyorsunuz
Kepez-Santral Projesi´nin Türkiye´nin en sorunsuz kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu açıklayan Başkan Türel, “Ankara´da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahil, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da örnek gösterdiği en başarılı ve en büyük kentsel dönüşüm projesidir. Bunun üstüne gölge düşürmeye kalktıkça, batarsınız batıyorsunuz” ifadelerini kullandı. 


Balbey bu ay Koruma Kurulu´nda
Balbey projesinde yüzde 58´lik bir mutabakatın söz konusu olduğunu belirten Başkan Türel, “Konut ticaret dağılımı soruldu. Gelişme alanında yüzde 32 konut yüzde 68 ticaret olduğunu arkadaşalar bilgisini verdi. Ve Balbey projesi bu ay itibariyle Koruma Kuruluna inşallah girecek. Orada da birinci etabın çalışmalarına inşallah kurul kararları teşekkül ettikten sonra sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.


Eleştirdiğiniz projeler sizin projeleriniz
Sobacılar Çarşısıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Türel, kurumlarda sürekliliğin esas olduğunu hatırlatarak, şunları aktardı: “Eleştirdiğiniz projeler sizlerin projeler haberiniz olsun. Sobacılar Çarşısı CHP´li Büyükşehir döneminde elde edilen bir projedir. Aynı şekliyle benim tarafımdan ilk dönemimde uygulanmıştır. Benim yaptığım yeri sonra siz açtınız. Beğenmediğiniz projelerin hepsi neredeyse CHP´ye ait dönemde yapılmış. Biz beğendik ve uyguladık. Doğu Garajı da dahil, Sobacılar ve Doğu Garajı yarışma projelerdir ve CHP döneminde elde edilmiş projelerdir. Onları bir öğrenin de belki kendi arkadaşlarınızın yaptığı projeleri eleştirmezsiniz.”


Ağızdan çıkanları kulaklar duymalı
Başkan Türel, muhalefetin dile getirdiği “arsenikli su” iddialarıyla ilgili de sert konuştu. Antalya´da bu sene belki de tüm zamanların turist rekorunun beklendiğini açıklayan Başkan Türel, “Bu şehirde tüm siyasiler, iktidarıyla muhalefetiyle söyledikleri lafı, ağızlarından çıkan sözü iyi hesap etmeliler. Ağızlarından çıkanı kulakları duymalı” dedi.

 
Antalya´ya yapılan ihanettir
Muhalefetin varmış gibi göstermeye çalıştığı arsenikli su sorununun yurt dışında gündeme gelmesi halinde Antalya´nın turist kaybı yaşayacağını belirten Türel, “Antalya´ya turistlerin gelmemesi yüzünden CHP sevinir Antalya´da ama biz üzülürüz. Bu kadar sorumsuzca Antalya gibi bir turizm şehrinde hiçbir siyasetçi konuşamaz. Onun için ‘Antalya´ya yapılan ihanettir´ diye beyanat verdik. Onun için ‘vatan hainliğidir´ diye cevap verdik. Ayrıca da doğru değil” ifadelerini kullandı. 


Şikâyet ettiğiniz su kaynaklarını siz açtınız
Şikayet edilen su kaynaklarının da 2012-2013 yıllarında CHP´li belediye döneminde açıldığına dikkat çeken Türel, “Şikayet ettiğiniz kaynakları Termessos kaynaklarını açıp bakın. Siz açtınız CHP olarak. Ve bu kaynakları açıyor iken o kaynakların Antalya´ya kazandırılması hususundaki müşavir firmanın Jeoloji Mühendisi de bugünkü Jeoloji Mühendisleri Odasının Başkanı. Çıkmış bugün eleştiriyor. Orası açılsın diye oradaki firmaya kendisi olumlu rapor vermiş müşavirlik yapmış” dedi.  


Antalya´da yüzde 10 oranı aşılmadı
Para ödeyerek alınan sularda bile arsenik bulunduğuna dikkat çeken Türel, şöyle konuştu: “Suyun içinde arsenik olur. Bunu oranı yüzde ikiler üçler beşlerdir. Bunun onu geçmemesi gerekir. Affedersiniz pis su arıtmasına yakın bir yerden numune alırsınız belki orada bir seferlik aşar. Ama zaten biz onu halkın kullanımına vermiyoruz ki. Antalya´nın hiçbir yerinde bu bırakın yüzde 10 aşmayı, beşi bile aşmamıştır.” 


Sorun olsa bazıları sevinecek
“Biz hepimiz bu memleket gelişsin diye çalışıyoruz” diyen Türel, sorun olmamasına rağmen bazı kesimlerin ısrarla varmış gibi göstermeye çalıştığını vurgulayarak, ”Gerçek dışı bir şekilde bunu dillerine doluyorlar. Biz onun tedbirini alıyoruz yok böyle bir şey. Bunu söyleyen bir de tıp doktoru. Gerçi tıp doktoru olduğuna şaşırıyoruz. Meclisteki tek faaliyetinin burun kırmak olduğunu gördük. Hem de arkadan haince dirsek darbesiyle. Bir tıp doktoruna yakışmayacak davranış” dedi. 


Komisyonlar belirlendi
Toplantıda Meclis Komisyonlarına ve Büyükşehir Encümeni´ne üye seçimi de yapıldı. Encümen ve komisyonlar şu isimlerden oluştu:

ENCÜMEN ÜYELERİ 
Mesut KOCAGÖZAK PARTİ
Ruhi BEŞİKTAŞAK PARTİ
Enver APUTKANAK PARTİ
Can KASAPOĞLUAK PARTİ
İsmail AFŞARAK PARTİ

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 
Bahattin BAYRAKTARAK PARTİ
Mustafa Erkan ERSOYAK PARTİ
Halit ÇİLİNGİRAK PARTİ
Halil KARATAŞAK PARTİ
Süleyman ACARAK PARTİ
Mustafa EROĞLUAK PARTİ
Faik ÇITAKCHP
Sami ALTUNCHP
Mehmet BALIKMHP

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU   
Abdurrahman YILMAZAK PARTİ
Esat GÖYÜKAK PARTİ
Kerim BAŞKAPTANAK PARTİ
Cenk Halil BAYAZAK PARTİ
Hasan Ali İRBANAK PARTİ
Ahmet BÜYÜKAKÇAAK PARTİ
Erkan DEMİRCİCHP
Songül BAŞKAYACHP
Selçuk SENİRLİMHP

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU        
Serdal ÇAVUŞOĞLUAK PARTİ
Ali KURŞUNLUAK PARTİ
Hüseyin ÖZBEK AK PARTİ
Kemal SARIYILDIRIMAK PARTİ
Ercan MERTHATUNAK PARTİ
İsmail TOSUNAK PARTİ
İsmet TOKCHP
Seyfi ARIKANCHP
Zihni ASİLTÜRKMHP

EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU
Halit AKARAK PARTİ
Musa YÜCELAK PARTİ
Erol DEMİRHANAK PARTİ
Erdeniz YAVUZAK PARTİ
Orhan AVCIAK PARTİ
Emin HATİPOĞLUAK PARTİ
Arzu YILDIRIMCHP
Erdal Ramazan ALTACACHP
Mehmet Cengiz Büyükgebiz  MHP

ULAŞIM KOMİSYONU
Ramazan ETLİAK PARTİ
Yaşar SÖZENAK PARTİ
Rasim ELÇİAK PARTİ
Ercan AKAK PARTİ
Muhammet URALAK PARTİ
Sadullah BAYARAK PARTİ
Yusuf KUMBULCHP
Sami ALTUNCHP
Emin ÇAĞLARMHP

İSİM VERME KOMİSYONU
Yusuf GÖVENAK PARTİ
Hüseyin TORUNAK PARTİ
İbrahim KÖSEOĞLUAK PARTİ
Halil ARIKANCHP
Ali Baki SARICAMHP

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU        
Ali Rıza ZORLUAK PARTİ
Fırat DEMİRCİAK PARTİ
Mehmet UYARAK PARTİ
Arzu YILDIRIMCHP
Rasih ŞAHİNMHP


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´in her ayı etkinliklerle dolu
Kepez´in her ayı etkinliklerle dolu
Kepezlilere özel etkinlikler sunmaya devam ediyor.
TRAFİKTE TOKA TAKANA CEZA, KIRANA SİNEMA BİLETİ
TRAFİKTE TOKA TAKANA CEZA, KIRANA SİNEMA BİLETİ
TOKALARI KIRIN, HAYATA BAĞLANIN
Kepez´in 5 yıldızlı sağlık merkezi açıldı
Kepez´in 5 yıldızlı sağlık merkezi açıldı
Kepez Antalya´nın ön bahçesi
Büyükşehir Belediyesi Antalya tarımına desteğini sürdürüyor
Büyükşehir Belediyesi Antalya tarımına desteğini sürdürüyor
Çiftçinin elektriğini üretecek 3. güneş santrali kuruluyor
Saklıkent Kayak Merkezi´ne seferler başladı
Saklıkent Kayak Merkezi´ne seferler başladı
Otogar´dan kalkıyor
Türel: “Vatandaş odaklı hizmetler önceliğimiz” “Çaresiz değilsiniz”
Türel: “Vatandaş odaklı hizmetler önceliğimiz” “Çaresiz değilsiniz”
İnsana temas eden belediyecilik
Zor günlerin dostu Büyükşehir
Zor günlerin dostu Büyükşehir
118 vatandaşa konteyner ev desteği verdi.
Türkbeleni Kent Ormanı Mesire alanları ihaleye çıktı
Türkbeleni Kent Ormanı Mesire alanları ihaleye çıktı
Millet Kıraathanesi vatandaşların yeni buluşma noktası olacak
Antalya´nın su altı keşifleri konuşulacak
Antalya´nın su altı keşifleri konuşulacak
7 Aralık Cuma saat 16.00´da AKM de
Bilim insanları Antalya Kongresi´nde buluşuyor
Bilim insanları Antalya Kongresi´nde buluşuyor
Son başvuru 30 Aralık´ta
Başkan Türel, Kemer´de lise öğrencileri ile tiyatroda buluştu
Başkan Türel, Kemer´de lise öğrencileri ile tiyatroda buluştu
Kemere salon ve kongre merkezi müjdesi
Gelin Kardeş Olalım Projesi Teklif Çağrısı
Gelin Kardeş Olalım Projesi Teklif Çağrısı
ülkemizin tarımsal üretim potansiyelinin arttırılması noktasında katkı sağlamayı hedeflemektedir.
ANTALYALI HANIMLAR ENGEL TANIMADI
ANTALYALI HANIMLAR ENGEL TANIMADI
SENEDE BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN ENGEL TANIMAMALIYIZ
Özel bireyler ve ailelerine ücretsiz eğlence
Özel bireyler ve ailelerine ücretsiz eğlence
3-9 Aralık tarihleri arasında Tünektepe, Hayvanat Bahçesi ve Zıpzıp Park ücretsiz yaptı.
Türk-Ukrayna-Kırım gecesinden dünyaya barış ve dostluk mesajı
Türk-Ukrayna-Kırım gecesinden dünyaya barış ve dostluk mesajı
Barış ve dostluk her engeli aşar
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Sağanak
Bugün
17 / 9 °C
Sağanak
Pazartesi
14 / 6 °C
Güneşli
Salı
15 / 4 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi