BURDUR YARIŞLI GÖLÜ
FİLAMİNGOLARIN HAZİN SONU
Tarih: 1.3.2017 23:24:29

Burdur sularla dolu çöküntü çanakları, vadiler, mağaralar, inler ve dehlizlerle bölgenin doğal oluşumları arasındadır. Yöre, bu doğal oluşuma bağlı olarak aynı zamanda “Göller Bölgesi” adını da almaktadır. Burdur Göller Bölgesi´ndeki en küçük göllerden biride Yarışlı gölüdür. Dağlık olan yöre sodalı, tatlı suyu ile ekosistemlerinin en önemlilerindendir. M.Ö 750 yıllarında Friglilerin yaşadığı bu bölge, 7000 yıllık kesintisiz bir medeniyete ev sahipliği yapmış olması bölgenin zengin ve kültürel mirasının göstergesidir. Burdur´da 1971 yılında yaşanan depremle, tarihi ve kültürel alanları büyük zarar görmüştür. Ekolojik dengesi son yıllarda, çevresinde bulunan mermer ocakları sayesinde günden güne bozulmaktadır. Doğa Derneği Burdur gölü Kurtarma Projesi Saha Sorumlusu Buğrahan Doğangil, mermer ocakları ile ilgili Niğde Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş´a kapsamlı bir rapor hazırlatmıştır. Yapılan araştırmalarda; Mermer ocaklarının göller bölgesinin canlı yaşamına olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ocaklardan çıkan tozların göller çevresindeki bitkilere, bitkilerden beslenen hayvanlara çok zarar verdiğin tespit edildiğini, insan sağlığını da bozduğunu belirtilmiştir. Burdur´un işlenmiş mermer olarak Türkiye´de birinci sırada yer aldığı çok fazla kayıtlı mermer ocağı bulunmaktadır. Bu sebeple, Dağların hızla yok olması, iyileştirme yapılmayıp öylece bırakıldığı için hem görüntü kirliliğine hem de bölgedeki canlılara zarar verdiği tespit edilmiştir. Yarışlı gölü iki kaynaktan beslenmektedir. Bir tanesi güneyinde bulunan gölün kendi su kaynakları, her kaynağının tepesinde şu an mermer ocağı bulunmaktadır. İkincisi ise yağmur sularıdır. Göl bir çanak şeklinde ve bu çanakların yanakları mermer ocağı ile dolu olduğundan, yağmur yağınca bu ocaklardaki mermer tozları yağmurla beraber göle taşınmaktadır. Tozlar sudan ağır olduğu için gölün tabanına çökmekte,  gölün tabanında bir beton haline dönüşmektedir. Su ile bataklık arasındaki bağ kopmakta, gölün canlıları ölmektedir. Gölün suyu kavanozda ki su gibi olduğundan, Ekolojik dengesi de bozulmuştur. Yani gölün kuşlar için gıda üretimi durmuştur. 

Bu sene Nisan ayında mermer ocaklarının sayısı çoğalınca, başta Flamingolar olmak üzere birçok kuş türünü barındıran Yarışlı gölüne, Flamingolar uğramadı. Binlerce Flamingo 50´e yaklaşan mermer ocakları yüzünden göç yollarını değiştirmek zorunda bırakıldı.30km ötedeki kurumaya doğru giden Akgöl de konaklamak zorunda kaldılar. Yarışlı gölü, göçmen kuşlar için olduğu kadar, orada kuluçkaya yatan onlarca yerli kuş için de son sığınak görevini üslenmiş durumdaydı. Onlar Nisan´da bizim misafirlerimizdi, Afrika´dan Sibirya´ya giderken ve dönerken Anadolu´nun semalarından geçmek zorundaydılar.

Yarışlı gölü kaderine terk edildi, ölümünü bekliyor.

Haber ve Fotoğraflar: Şahika ÖnerKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: BURDUR YARIŞLI GÖLÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi