“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy
Tarih: 6.4.2017 19:09:08

MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy ile söyleşimiz.

İl teşkilatındaki odasında yoğun tempo içinde, hiç yorulmadan, bıkmadan gelen gidene derman olmak, kafasında soru işareti olan Antalyalı hemşerilerinin kafasını berraklaştırmak için didiniyor.  Aksoy´un sıcak, samimi, sanatkârane tavrından ister istemez etkileniyor insan. O, sabır ve sebatın bir yerlere taşıdığı yiğit bir Anadolu delikanlısı… Gazipaşa´nın bu Bozkurt´u, köydeki çifti çubuğu da, Paris´te modern bir Cumhuriyet çocuğu olarak Türk´ü temsil etmeyi de bilen bir kültür birikiminde. Biz, sazı da sözü de olan adamın aziz Türk milleti için nasıl dellendiğini iyi bildiğimizden, Antalya İl Başkanı ile sıcacık bir röportaj gerçekleştirme imkânı bulduk.

 

Bize biraz Mustafa Aksoy´dan söz edin… Bu çileli ama kutsal makamda iken ailenizin desteği nasıl oldu?

 Ben, 1979´da Antalya´nın Gazipaşa ilçesinde bir çiftçi çocuğu olarak dünyaya geldim. Bir  

 Kız kardeşim var. Evli, bir erkek çocuk babasıyım. Eşim sağ olsun, her zaman yanımda oldu,  çoru çocuğu göremediğim zamanlar çok oluyor. Ama ailem, etrafım, hatta anam babam kadar kayınpeder ve kayınvalidem bile bana destek… Ailemi hiç ihmal etmem, en küçük fırsatta bile bir arada zaman geçirmenin yolunu mutlaka buluruz. Her ay ailece mutlaka 2-3 kere sinemamız vardır, bir tiyatromuz vardır. Antalyaspor ve Alanyaspor´a karşı ayrı bir sevdamız var. Antalyaspor taraftarı, sevecen, samimi ve sıcak, saygılı bir kitledir. Hep şehrimizin takımlarının yanında olmayı şiar edindim. Ben Antalya´nın her ilçesini, köyünü, mahallesini, caddesini bilirim, halkını yakından tanırım.

 

 Sanatçı kimliğiniz baskın geliyor. Biraz anlatır mısınız?

Sanat benim için önemli. 1994´ten beri Ülkü Ocakları Genel Merkezi sanatçısıydım zaten. Bağlama çaldığım kadar, elektrogitar sesini de çok seviyorum. Müzik bambaşka bir şey… Bestelerim, şiirlerim var. Profesyonel anlamda 5 CD çıkardım ve şiir klibi bile çektik. Milli müziğimizi ihmal etmeden üzerine yeni versiyonlar eklemeliyiz diye düşünüyorum.

 

 Neden MHP? Ülkü Ocakları sizin için neyi ifade ediyor?

İnanır mısınız, ben sosyal demokrat bir aileden geliyorum aslında. 1994´ten beri bu davanın içindeyim. Daha 13 yaşındaydım, amcaoğlum vesilesiyle Mersin Ülkü Ocağında çaycılık yapmaya başlayınca başladı bu hikaye… Yani Ülkü Ocağına bir kere gittik, orada Anadolu çocuklarının simit paylaşımını sevdik, Ocağın demli çayını sevdik, sevdalandık… Biz, Ruhi Kılıçkıran´ın, Mustafa Pehlivanoğlu´nun hesapsızca idam sehpasına gidişini sevdik…

Amcaoğlum Ali Aksoy, Ülkü Ocakları Genel Merkez sanatçısı olunca yolumuz Ankara´ya düştü. Sazını taşıyor, çay ocağında hizmet vermeye çalışıyordum. Orada beni sevdiler, zaman geçti Gazipaşa´ya geri döndüm.

 

Hangi teşkilatlarda görev yaparak bugünlere geldiniz? MDK üyeliğiniz nasıl oluştu?

Bakın, 1998-2001 arası Gazipaşa Ülkü Ocağı Başkanıydım, 2001-2003´de Başkan Yardımcılığından sonra 2003-2004´te Samsun ve İzmir´de vatani görevimi yerine getirdim. 2004-2005´te Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcılığı, 2005-2009´da Antalya Ülkü Ocakları İl Başkanlığı yaptım. 2009-2011´de Kepez MHP İlçe Başkanı iken 2011´de milletvekili adayı oldum. 2012-2015 İl Başkan Yardımcılığı yaparken Sayın Genel Başkanım 29 Mayıs 2015´te MDK üyeliğine layık gördü. Ömrümün en büyük onuru olarak taşıyacağım. Yani İl Başkanı olarak göreve başlamamızın da 29 Mayıs 2016 olmasından mutluyum!

Ben, 1998´de Ocak Başkanıydım, Sayın Devlet Bahçeli de teşkilatın başında. Rahmetli Başbuğ´un elini öpmek şerefine erişmiş biri olarak Genel Başkanımın liderliğinde şekillenip büyümüş bir Ülkücüyüm. 2011´de gencecik milletvekili adayı olduğumda, liderim listede yer vermeyince inadına ona sarılıp sabırla teşkilatlarda göreve devam eden Ülkücüyüm. Sayın Genel Başkanım 21 Mart 2015 Kongremizde bana MDK´de görev verdi, onurlandırdı.

Bunca sıkıntılı bir süreçte Devlet beyin yanında dimdik duruşunuzun sebebi neydi?

Sayın Genel Başkanımız hiç bizim başımızı önümüze eğdirmedi. Milletin hizmetinden hiç vazgeçmedi. Biz onu bu çileli ama kutlu yolda yalnız bırakamazdık. Hep yanında olmak görevimizdi. 2011´de aday gösterilmememe rağmen Osmaniye´ye gidip çalıştım. Siyaset inişli çıkışlıdır, uzun solukludur. Bir takım tutma işi değil bu. Siyasetimiz ideolojiktir, kendimizi adamışlıktır.

 

Muhalifler sizinle hiç irtibat kurdu mu, tepkileriniz ne oldu?

Arı bal alacağı çiçeği bilir. Bizim omurgamız, duruşumuz bellidir. Hiçbiri bize teklifte dahi bulunamadı, zaten alacakları cevabı bildikleri için buna cesaret edemezlerdi.

1 Kasım seçimleri akabinde Ege´yi dolaştık, olanı biteni yerinde tespit edip Genel Merkeze gittiğimizde Genel Başkanıma “emrinizdeyim” demiştik.

Ne acı ki, “Devlet Abi” diye asıp kesenlerin, “arabamız yoktu, onun arabasıyla gezerdik” lakırdısı edenlerin, O´nun karşısına geçip saldırmalarına hayret etmemek mümkün değil! Bunların hallerini görünce Devlet Beyin yanında olmak elzemdir! Şimdi teşkilatlarımız dipdiri ayakta. (O sırada cüzdanından bir fotoğraf çıkarıp gösteriyor bize. Plastik kaplama yapılmış, iki yüzünde de Başbuğun aynı resmi var. Sadakati o derece belli ki…)

Bu fotoğraf 4 Nisan 1997´den beri cüzdanımda. Olmayınca huzursuz oluyorum! Başbuğ benim rehberim.

 

Önümüzde Antalya teşkilatlarının kongreleri var, nasıl değerlendiriyorsunuz? Ekipleriniz sahaya indi mi?

Kongrelerimiz önümüzdeki günlerde başlayacak. Teşkilatlarımızın hepsi yeni, diri, Genel Merkezin emrinde, İl´le uyumlu, güçlü ve dinamik… Hepsi de kendi kadrolarını oluşturuyor, daha atak, daha dinamik ekiplerle kongrelerden çıkacaklardır. Bu ekipler, Referandum ´da, Yerel ve Genel Seçimlerde işbaşında olacaklar, bu nedenle titiz çalışıyoruz teşkilatlarımızla… Burada bir mesaj da vereyim, sadakati, teşkilatçılığı beceren ekiplerimizin sandık çalışmalarını, yerel STK´ler ile işbirliklerini, açık ve verimli tutulmalarını, basınla irtibatlarını hep değerlendireceğiz.”

 

8 Nisan´da Sayın Bahçeli Antalya´da olacak… Nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Liderimiz 8 Nisan´da ‘Antalya Lideriyle Buluşuyor!´ sloganıyla geliyor. Türkiye genelindeki 9 mitingden birinin Antalya´da olması önemli. Biz bu mitinge hazırız. Sanırım Antalya halkı da Kepez´de Liderimize destek olacak, alanı doldurarak onu dinleyecek ve “Devlet için evet, millet için evet, Türklük için evet, Cumhuriyet için evet” diyecektir!

 

 Referandum sürecindeki çalışmalarınız neler?

Bütün ilçelerimizde tek tek genel bir bilgilendirme ve istişare toplantıları yaptık. 26 Şubat´ta AKM´de Genel Merkez yetkililerimizin katıldığı İl İstişare Toplantısını gerçekleştirip bizzat MHP Milletvekili Mehmet Parsak´ın ağzından anayasa ile ilgili geniş açıklamalar yapıldı. Mahalle bazına kadar ineceğiz. MHP´nin Antalya´da meseleyi anlatamamak gibi bir problemi yoktur.

 

7 Haziran sonrası partideki gelişmeleri, seçimlerde alınan sonuçları nasıl değerlendirirsiniz?

7 Haziran sonuçları tek başına iktidar çıkarmadı. Sayın Bahçeli, AKP-CHP modelini önerdi, CHP-MHP-HDP modelinin olmayacağını söyledi, olmadı seçim istedi. 32 gün milleti AKP-CHP “istikşafi” görüşmelerle oyaladılar. Bu arada şunu söylemeliyim:

Millet bilmeli, MHP, AKP ile görüştü, koalisyon hazırlığı bile yaptı ama Erdoğan´ı aşamadılar. Sonuçta millete gidildi ve çıkan sonuca hep saygı duyduk. Muhalifler ne 7 Haziran´da ne de 1 Kasım´da asla çalışmadılar. Aday yapılmayanların gayesi Bahçeli´yi indirmekti. Dikkatinizi çekerim, daha sandık açılmadan muhalefete başlamanın başka anlamı olur mu? Eline A4 kâğıdı alan imza toplamaya koştu!

Bilmedikleri şey, MHP´nin bu kumpaslara alışık olduğudur. Rahmetli Başbuğ´a da aynı oyunları oynamaya kalkmışlardı. Aynı senaryo… Ağa babalarını Genel Merkez de teşkilatlarımız da iyi biliyor!

Töresizlik, lider “18 Mart 2018´de kongre” dediği halde, kazan kaldıran yeniçerilerin şiarı olduğunda ortaya çıkmıştı.

Şimdi kongre sürecine Antalya´da 18 Mart 2017´de Alanya´da ilk kongreyi yaparak başlıyoruz! İnadına 18 Mart! Liderin izinde…”

 

 15 Temmuz ve sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

15 Temmuz, Türkiye için bir milattır. 3-5 kişinin organize ettiği bir olay değil. Aileler evinde çekirdek çitlerken, asker kılıklı birileri sokakları, caddeleri, Meclisi, köprüleri bombaladı, halkın üzerine tank sürdü. Türk milleti o gün, bugünkü rahat ve huzuru tekrar yaşamaya devam etmek için genç-yaşlı, şehirli-köylü,  ayağa kalkıp direndi. Bu direnci sağlayan da o gece Genel Merkezin bütün ışıklarını yaktırarak kadroları ile teröre resti çeken Sayın Devlet Bahçeli idi. Demokrasiden vazgeçmeyeceklerini, hükümetin yanında yer aldıklarını bildirerek darbecilerin belini kırdı.

İstiklal Harbinde elindeki yabayla, tırmıkla savaşan Türk milleti 15 Temmuz´da hainlerin karşısına dikilip başarısız kıldı. Ülkücü Hareket var oldukça bu milleti parçalayamayacaklar. Bunu iyi biliyorlar.

 

Antalya siyasetini bize analiz eder misiniz? Önümüzdeki dönemde MHP için Antalya ne ifade edecek?

Büyükşehir ve ilçeler AKP´de, ikinci sırada CHP var, üçüncü biziz. Ama bazı şeyler değişecek. Nasıl ki MHP sayısal çoğunluğu olmasa da şimdi devleti idare ediyor, Antalya´da da özgül ağırlığımızla MHP yön veriyor. Büyükşehir´deki MHP´li meclis üyelerimizi tebrik etmem lazım! Herkesin ayağına gidip, gönüller kazanıp MHP´yi birinci parti yapacağız, rakiplerimiz kısa zamanda bu farkı görecekler. Biz “başkalaşmadan değişim, başkalaşmadan gelişim” peşinde olacağız. Antalya gözbebeğimizdir.”

 

Antalya size ne ifade ediyor?

Bir anıyla anlatayım Antalya sevdamızı. Antalya´da 43. Altın Portakal Film Festivali sırasında Antalya´nın tarım arazilerinin talan edilmesinin önüne geçmek için, Lara sahillerinin ve Dokuma´nın peşkeş çekilmesini önlemek için eylemlerimiz vardı. Yaşadığımız şehre, tabiata saygımız başkadır.

Türkiye´nin birçok il ve ilçesini çok iyi bildiğim kadar, Türk Federasyonun çalışmaları için gittiğim Azerbaycan, Fransa, Almanya, İsviçre gibi ülkeleri de bilirim. Antalya, aziz Atatürk´ün dediği gibi, “dünyanın en güzel şehri”… Daha önce söyledim, dünyadaki birçok ünlü şehri gördükten sonra Antalya´ya dönünce “bu güzelliğe yakışır bir siyaset yapmak” için daha çok çalışmam gerektiğine inanıyorum. Dağ başındaki, yayladaki hemşerilerimle, şehirdeki turizmci, esnaf, sanatkâr, işçi, sanayici, memur hemşerilerimle sık sık bir araya geliyorum. Torosların bağrındaki annelerin yanına çıkıp ellerini öpüyorum.

Burada bir projeden bahsedeyim. Bu yaz yaylalarda ilginç bir proje uygulayacağız. Oluşturacağımız teşkilattan ekipler belirli yaylalarda çadır kurup köylümüzün yanında olacağız, yerinde, onların sorunlarını dinleyeceğiz.”

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Mustafa ÖNDER


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi