‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
Tarih: 21.6.2019 14:44:47

Yaşam kalitemizi arttırmak için sağlıklı bir hayat yaşamamız gerekiyor. Sağlıklı beslenme ve spor en başta geliyor. Aktif Plates dersleri veren Ceren Uysal Reformer pilates yaptırıyor. Eğitimini dünyanın 45 ülkesinde geçerliliği olan European Fitness & Wellness Training Academy´de almış. 8 yıldır aktif pilateslerini Meltem Mahallesinde açtığı ‘´Bella Fit Pilates´´ kendi işletmesinde devam ediyor. Güler yüzlü, ışığı güzel, renkli ve sportmen bir kadın. Söyleşi yapmak için, bende, ferah, iki katlı, mavi rengin ağırlıkta olduğu, flamingolarla süslenmiş işletmesine gidiyorum.

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1982 Antalya doğumluyum. Bütün eğitim hayatımı Antalya´da tamamladım. 2005 yılında Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğretmenlik bölümünden mezun oldum. İlkokuldan itibaren aktif sporun içerisindeyim. Mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalışarak şuan ki işletmeme katkısı olan pek çok eğitim aldım. 2012 yılında çocuk ve gençlik yogası eğitimimle Bahçeşehir ve Sınav koleji başta olmak üzere pek çok kurumda yoga eğitmenliği ve beden eğitimi öğretmenliği yaptım. En son öğretmenlik yaptığım kurum Isparta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oldu. İlk şubemi Ekim 2018 de Meltem mahallesinde ‘´Bella Fit Pilates´´ adıyla açtım. Verdiğim derslerle insanlardaki fiziksel ve psikolojik olarak güzel yöndeki değişikliği görmenin mutluluğu hiçbir şeyle değişilmez. İnsanların hayatına dokunmayı ve onlardaki bu olumlu yönde değişimleri izlemeyi seviyorum. Kim bilir belki de dünyaya gelmemdeki misyonumda budur.

 

Okuyucularımızın ilgisini çekecek, Reformer Pilates nedir?

Reformer pilates aleti ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Duvarlara ve yataklara takılan yaylar ile hastalara yaptırılan egzersizler, günümüz reformer aletinin ilk denemeleri olmuştur. Bu denemelerle hastalar yataktan kalkmak zorunda olmadan iyileşmişlerdir. Özel tasarlanan bir aletle uygulanan, vücudunuzun esnemesini, güçlenmesini ve kaybettiğiniz enerjiyi size geri kazandırarak zinde kalmanızı sağlayan egzersiz hareketleridir.

 

Reformer Pilates vücutta ne gibi etkileri vardır?

Reformer pilates, özellikle eklemlere aşırı yük bindirmeden güçlü kas yapısı oluşturmada avantajlı bir yöntemdir. 100 den fazla egzersiz yapılmasına imkan verir. Alet sayesinde kas dayanıklılığı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon gibi sporcular için önemli konular üzerinde çalışılabilmektedir.

 

Reformer Pilates nasıl kullanılır?

Reformer pilates aleti, çok yönlü şekilde kullanılabilir. Egzersizleri; oturma, ayakta durma, kayışları çekme, ayak çubuğunu itme, ayak çubuğuna oturtulmuş, omuz bloklarına oturtulmuş, ek donanım, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli çeşitlemelerle yapılabilir. Reformer aleti kullanılarak farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede hareketler ayarlanabilir. Aletli pilates genel olarak haftada 2 ya da 3 gün, ortalama 45 dakikalık dersler halinde yapılır. İlk ay sonunda fark gözle görülür hale gelir. Pilates aletinin kullanımı ilk ders kolay hareketlerle başlar, sonlara doğru zor ve daha fazla güç gerektiren hareketler yapılır. Hareketleri kişinin vücut ihtiyaçlarına göre değişebilir. Egzersizleri düzenli yapıldığında hızlı bir gelişim kaydedilir. Reformer, Cadillac, Chair, Barrel gibi aletler sayesinde yüzlerce farklı hareketi bu aletler üzerinde yapabilirsiniz. En zorlu akrobatik hareketleri, germe, esneme ve denge hareketlerinin de en zorlarını yapabilir, vücudunuzu muhteşem bir görünüme birkaç derste kavuşabilirsiniz.

 

Reformer Pilates egzersizinin faydaları nelerdir?

Kişiye daha iyi bir duruş, zarafet ve esneklik kazandırır. Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. Özellikle çalışanların en çok faydalanacağı hareketler yer alır. Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar. Yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslar, güçlü kas sistemi, bölgesel çalışma oluşturulur.  İncelmek istediğiniz bölge üzerinde sıkı bir çalışma yaparak forma girebilirsiniz. Hızlı yağ yakmak, kalori yakma oranınız artar. Kan dolaşımını hızlandırır. Yer çekiminin daha az hissedilmesinden dolayı egzersizler rahatlıkla uygulanır.  Alt karın kaslarını güçlendirmesi,  özellikle doğum sonrası karın sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır. Omurgadaki kaslarını çalıştırarak kifotik duruş bozukluğunu da düzeltir. Sporcularda sakatlanma riskini en aza indirir. Boyun ve bel fıtığı riskini azaltması da yer alır. Doğru nefes almayı da öğretir. Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer. Kişinin dayanıklılığını arttırır. Konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesi, zamanla stres azalması gerçekleşir. Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.

 

Reformer Pilates zayıflatır mı?

Aletli pilates yapmaya başlayanların en büyük merakı ise zayıflayıp zayıflamayacakları oluyor. Cardio egzersizi olmayan reformer pilateste kalori yakılması hedeflenmese de kişinin yağ yakması ve sıkılaşması mümkündür. Yapılan hareketler özellikle karın bölgesinde ve bacaklarda incelmeyle sonuçlanır. Egzersizler vücudun şekle girmesi yanında, kilo vermeyi destekleyen hareketleri de içerir. Uygulanan tekniklerle özellikle kadınlarda daha iyi sonuç gözlemlenir. Her yaş grubuna hitap ederek, kişinin hayatına bambaşka bir bakış açısı katar. Sağlıklı yaşamayı ilke edinen herkesin mutlaka denemesi gereken reformer pilates, yaşam biçiminiz haline gelebilir…

 

Reformer Pilates yaparken nasıl beslenmeli?

Pilatesi sadece zayıflamak için yapıyorsanız, mutlaka bir diyetisyene danışarak size uygun bir diyet programı oluşturmasını isteyerek işe başlamalısınız. İşin sihirli kısmı bunu devam ettirip hem reformer pilates yapıp hem diyet programınıza harfiyen uymakta bitiyor! Bunlara ek olarak kilo vermenizi hızlandıran iki küçük tüyo ise; yürüyüş ve kardiyodur! Bedeniniz yürüyüş sırasında oldukça kalori harcar, yağ yakımı hızlanır ve yürümek tamamen ücretsizdir! Bol bol yürüyün. Birkaç basit öneriyle kilo verme süreciniz, egzersizlerinizi de aksatmamak kaydıyla hızlanabilir.

 

Reformer Pilates yaparken kilo vermemizi sağlayacak basit öneriler nelerdir?

Dersinizden 1,5 saat önce yemek yemeniz sizi hem daha enerjik yapar hem de hareketleri daha kolay uygularsınız. Özellikle pilatesten önce karbonhidrat ve protein bakımından zengin besinler eklemelisiniz. Besinlerce yetersiz kalan bedendeki kas kütlesi azalmaya başlar. Dersiniz sabah ise, kahvaltınıza yumurta ekleyerek işe protein alımından başlayabilirsiniz! Yeşil sivri biber, salatalık, lor peyniri, bol maydanoz, birkaç adet zeytin kahvaltınızı sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Akşam spordan sonra yiyeceğiniz ızgara et, tavuk veya balığın yanında bol salata tüketmek sizi daha güçlü ve sağlıklı yapar. Bol su tüketin. Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekir. Dersten önce içilen şekersiz kahvenin içinde bulunan kafein yağ yakımını hızlandırır. 

 

Omurga ve postür üzerindeki etkisi nedir?

Bu konuda en hızlı etkiyi alacağınız spor kuşkusuz pilatestir. Vücudun tamamını çalıştıran, esnekliği ve dengeyi en üst seviyede tutan hareketler sayesinde sadece 10 derste bile sırtınızın dikleştiğini, omurganızın rahatladığını hissedebilirsiniz. Özellikle skolyoz tedavisi (omurilik eğriliği) için pilatese başlayacakların harika sonuçlar aldığını da belirtmeliyiz.

 

Okuyucularımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

En kolay spor, yürüyüş ve yüzme maddi açıdan kişileri zorlamayacaktır. Sağlık açısından her hangi bir rahatsızlığı olmayanlarda, hafta sonları dağ yürüyüşlere katılabilirler. Hem temiz hava, hem de spor bir arada,  çok faydalıdır. Beslenme yaş ortalamasına göre değişebilir. Özel gün ve davetlerde kaçamakları abartmamak gerekir. Sağlıksız besinlerden uzak durarak, sebze ve süt ürünlerine yönelmeleri ve ekmeği, genetiği bozulduğu için azaltmalıdırlar. Vücudu susuz bırakmamak, her gün bol su tüketmeleri gerekir. Biz kendimize ne kadar iyi bakarsak, yaşam kalitemizde o kadar yükselmiş olur. Sizlerle yollarımızın bir yerlerde kesişmesi dileğiyle spor dolu sağlıklı günler dilerim.

röportaj & fotoğraflar: Şahika ÖnerKaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 BOYUTLU GELECEK
3 BOYUTLU GELECEK
“Sizin başarınız, bizim başarımız o yüzden çok çalışıyoruz”
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi