BELEDİYECİLİK FUARINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
Türkiye´deki belediyecilik sınırlarını uluslararası düzeye taşıması amacıyla AKBB´nin düzenlediği Antalya City Expo, Antalya Expo Center´da ziyarete açıldı.
Tarih: 4.5.2017 16:32:19

Akdeniz Belediyeler Birliği´nin (AKBB) Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğiyle düzenlediği 7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, (Antalya City Expo) 15 bin ziyaretçi beklentisiyle Antalya Expo Center´da açıldı.

Geçen yıla göre yüzde 100´lük büyümeyle düzenlenen fuar, Pazar gününe kadar açık kalacak. Sadece belediyeler ile belediyecilik hizmetlerinde kullanılan yeni araç gereçler değil, bünyesindeki sempozyumlarda belediyecilerin tecrübelerini paylaşabileceği organizasyon, yurt dışından da katılımcılara ev sahipliği yapıyor.

Protokol tam kadro

Açılış kurdelesini kesen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, fuarın onur konuğu Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AKBB ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Akseki Belediye Başkanı Mustafa Hikmet Uysal, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Çavdır Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Söğüt Belediye Başkanı Salih Yavuz, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Şarkikaraağaç Belediye Başkanı İsa Çarkacı, Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, Büyüklü Belediye Başkanı Hasan Yıldız, Kuleönü Belediye Başkanı Sezai Çakır, Büyükkabak Belediye Başkanı Ali İhsan Temirçin, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün, TBB Genel Sekreteri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Hayrettin Güngör, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adlıhan Dere, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, ve çok sayıda belediye bürokratının katıldığı açılışta, fuarın önemiyle ilgili konuşmalar yapıldı.

Sürdürülebilir fuar

Organizasyonun ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan AKBB ve Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, Antalya City Expo´nun başladığından bu yana çok önemli mesafe kat ettiğini vurguladı. Türkiye´nin birçok yerinde benzer fuarların devamlılığı olamamasını işaret eden Başkan Tütüncü, Antalya City Expo´nun ise her yıl bir öncekine göre daha da güçlendiğini ifade etti. Tütüncü, katılımcıların, ziyaretçilerin ve buraya katılanların titizliği göz önüne alındığında, bu gelişmenin çok açık şekilde görüldüğünü söyledi.

Fuar büyük bir gayretin ürünüdür

Fuara profesyonel 15 binden fazla ziyaretçinin olduğu göz önüne alındığında bu organizasyonun büyüklüğüne işaret ettiğini anlatan Tütüncü, şöyle konuştu; “Antalya´da gerçekleşen fuarlar içinde de en önemlilerinden birisi Antalya City Expo´dur. Önümüzdeki yıllarda Antalya´nın en büyük fuarı haline getirmek amacımız. Bunun için büyük bir titizliği, gayreti sürdürmekteyiz.

Bugün burada gördüğünüz bu güzellikler, aslında büyük bir gayretin semeresi olarak karşımızdadır. Mutfakta çok özverili hareket eden ekibimiz bulunmaktadır. Bu fuarın danışma kurulundaki belediye başkanlarımız, meclis üyeleri ve belediye bürokratlarımız, 5 ay evvel toplantılarını gerçekleştirmeye başladılar. Periyodik toplantılarla, tüm şehirlere gidilip fuarın önemini anlattılar ve davet ettiler. Bir taraftan da yurt dışında da tanıtım gerçekleştirildi. Yurt dışından da hatırı sayılır ziyaretçi bulunmaktadır.”

Nüfusumuzun yüzde 83´ü büyükşehirlerde

Ardından kürsüyü devralan TBB Genel Sekreteri ve Müsteşar Hayrettin Güngör, Türkiye´nin toplam nüfusunun yüzde 93´ününün belediye sınırları içinde yaşadığını açıkladı. Sayısı 34´e çıkartılan 34 Büyükşehir sınırları içinde de ülke nüfusunun yüzde 83´ünün yaşadığını belirten Güngör, “Yeni belediyecilik reformuyla belediyelerin yetkileri arttırıldı, mali yapıları iyileştirildi. Artık belediyecilik altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlayarak, inovasyon yaratan, şehirler arasında rekabete geçen hizmet sektörüdür. 1500´ün üzerinde kardeş şehir oluşturması ve AB fonlarından yararlanılması, bunun somut göstergesidir.” dedi.

Gözlerimizi belediye ile açıp kapatıyoruz

Fuarı başlatan eski AKBB Başkanı ve Konyaaltı Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ile fuarın standartlarını yükselten AKBB Başkanı Tütüncü´ye teşekkür ederek konuşmasına başlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, bu organizasyonun her yıl daha iyi noktaya gelmesine şahitlik ettiklerini söyledi.

Hem teknolojik, hem de belediyecilik alanındaki katılımcıların ilgisinin bu yıl oldukça arttığını belirten Türel, “Belediyecilik insanın doğduğundan vefatına kadar, insanı yaşamının her anında olan bir hizmet sektörü haline geldi. Gözlerimizi açarken belediye ile tanışıyoruz, Hakk´ın rahmetine kavuşurken de belediyecilik hizmetiyle defnediliyoruz.

Belediyecilik insan hayatının kolaylaştıran beceri sanatıdır. Beceri sanatını en iyi uygulayan belediyeciler, halkın terazisinde hep ön sıralarında yer alıyor. Belediyecik bir çözüm sanatıdır.” şeklinde konuştu.

Tecrübemizi ihraç edelim

Kapanış konuşmasını yapmak için kürsüyü devralan Vali Münir Karaloğlu, fuarın, üst düzey noktaya gelmiş Türk belediyeciliğinin tecrübesini ihraç etme noktasına getirilmesi gerektiğini söyledi. İnsanlığın büyük çoğunluğu şehirlerde yaşadığını vurgulayan Karaloğlu, belediyeciliğin hem dünyada, hem ülkemizde artan ihtiyaçları karşılamak için kullandıkları insan gücü ve teknik ekip bakımından son derece geliştiğini söyledi.

Son yıllarda yapılan yerel yönetim reformlarıyla, altyapıda ve sosyal belediyecikte kullanılan teknolojilerde çok önemli noktaya gelindiğine işaret eden Karaloğlu, “Türkiye artık belediyecilik tecrübesini, kullandığı bilgi teknolojilerini komşularıyla, dostlarıyla paylaşacak, bu tecrübesini ihraç edecek noktaya gelmiştir.

AKBB´nin bu fuarı geliştirip tecrübemizi ihraç etmemizin bir aracı olarak kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Artık devletlerden çok şehirler yarışıyor. Şehirlerin marka değerleri, bulundukları ülkenin bazen önüne geçebiliyor. Şehirlerimizin markalaşması çok önemli.” diye konuştu.

İki kat büyüme gerçekleşti

Cumartesi gününe kadar sempozyumların yapılacağı, pazar kapanacak olan fuar, geçen yıla göre 2 kat büyüdü. Geçen yıl 70 katılımcı varken, bu yıl 150 rakamına ulaşıldı. Önceki yıllara göre 3 gün olan fuar süresi 4 güne çıkartılırken, fuar alanı da 7 bin 500 metrekareye çıkartıldı.

İnovasyon teması kullanıldı

Fuarda bu yıl, inovasyon ve akıllı şehir teknoloji temasında düzenleniyor. Belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında getirilen yeni soluk inovasyon ele alınacak, ufuk açıcı seminerler düzenlenecek. Belediye ulaşım araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş ve tüketim malzemeleri, kent mobilyaları, park-bahçe düzenlemeleri, bahçe süs bitkileri, peyzaj, altyapı, su, gaz, yol malzeme ve ekipmanları, arıtma sistemleri, temizlik ve bakım ekipmanları, ses, ışık ve görüntü ekipmanları, spor tesisi ve spor malzemeleri, güvenlik, yangın, iş sağlığı ve güvenliği, elektrik, elektronik, bilgisayar otomasyon, yazılım, e-belediyecilik sistemleri gibi ürünler sergilenecek.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez, WhatsApp ihbar hattı ile yanı başınızda…
Kepez, WhatsApp ihbar hattı ile yanı başınızda…
Kepez Belediyesi-0 555 024 07 07 WhatsApp ihbar hattı
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE BAKAN GÜL ÖNCÜPINAR´DAKİ BYEGM BASIN MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE BAKAN GÜL ÖNCÜPINAR´DAKİ BYEGM BASIN MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
Türkiye güçlü bir ülkedir.
KEPEZ´DE FESTİVALLİK KONSERLER
KEPEZ´DE FESTİVALLİK KONSERLER
Kepez Belediyesi´nin Antalyalılara armağan ettiği Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu, önce Buika konseri, ardından Pink Martini ve Rafadan Tayfa konserlerine ev sahipliği yapacak.
BÜYÜKŞEHİR´DEN YAZ SPOR OKULLARI
BÜYÜKŞEHİR´DEN YAZ SPOR OKULLARI
Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Yaz Spor Okulları´ törenle açıldı. Antalyalı öğrenciler yaz tatilini spor yaparak geçirecek.
ERDOĞAN´DAN HÜSEYİN SAMUT´A BAŞARI PLAKETİ
ERDOĞAN´DAN HÜSEYİN SAMUT´A BAŞARI PLAKETİ
Kurulduğu 1994´ten beri Antalya´ya ülkemize hizmet üreten SAMUT Yatırım A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut´a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan plaket verdi
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Körfez ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili Ankara´da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı.​
KEPEZ EĞİTİMİN HİZMETİNDE
KEPEZ EĞİTİMİN HİZMETİNDE
Kepez Belediyesi, ilçede eğitim veren okulların her türlü ihtiyacına koşarak sosyal belediyeciliğe yeni bir soluk getiriyor.
TİTREYEN GÖL TERFİ MERKEZİ TAMAMLANDI
TİTREYEN GÖL TERFİ MERKEZİ TAMAMLANDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi çevreci projelerine hız kesmeden devam ediyor.
KEPEZ´DE İMAR MASAYA YATIRILDI
KEPEZ´DE İMAR MASAYA YATIRILDI
İmar ve şehircilik alanında sürekli gelişim sağlayan Kepez Belediyesi, bu alanlardaki yeni gelişmelerin takibi amacıyla Büyükşehir Belediyesi´ne çıkartma yaptı.
 TÜREL; “HAYSİYET VE ŞEREF CELLADI KABİR BÖCEKLERİ”
TÜREL; “HAYSİYET VE ŞEREF CELLADI KABİR BÖCEKLERİ”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel kendisi hakkında, hiçbir temele dayanmayan, aslı astarı olmayan ‘Türel görevden alınacak´ şeklinde yazı ve yorumlara tokat gibi cevap verdi.
KONYAALTI FESTİVALE HAZIR
KONYAALTI FESTİVALE HAZIR
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek; “Hobi Fest 2017´ye hazırız” dedi
POTANIN EFSANELERİ MURATPAŞA´DA
POTANIN EFSANELERİ MURATPAŞA´DA
Muratpaşa Belediyesi´nin aralarında futbolcu Burak Yılmaz´ın annesi Belgin Yılmaz´ın da bulunduğu Antalya´da bir dönem basketbola damgasını vuran sporcuların karşı karşıya geldiği Potanın Dostları Basketbol Şenliği Çağlayan Spor Salonu´nda gerçekleşti.
ANTALYA´DA TARİHİ BULUŞMA
ANTALYA´DA TARİHİ BULUŞMA
Türk Konseyi Gümrük İdareleri Başkanları 6. Toplantısı 12 Mayıs 2017 tarihinde Antalya´da düzenlendi.
RUS KONSOLOS´TAN SÜMER´E ZİYARET
RUS KONSOLOS´TAN SÜMER´E ZİYARET
Rusya´nın Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Ak Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´i ziyaret etti.
KEPEZ´DEN SATRANÇ TURNUVASI
KEPEZ´DEN SATRANÇ TURNUVASI
Belediyesinin düzenlediği satranç turnuvasında yaş günü olan Deniz Oskay adlı öğrenciyle satranç oynayan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, doğum günü hediyesi olarak uluslararası turnuva sözü verdi.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi