Başkan Türel Çalkaya´da tapular için tarih verdi
‘Çalkaya Antalya´nın en kıymetli yeri olacak´
Tarih: 11.6.2018 17:32:23

Antalya´nın 30 yıllık kanayan yaralarından biri olan Çalkaya´daki tapu şerhlerinin kaldırılmasıyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Menderes Türel, bölge sakinlerinin ay yıldızlı tapularını ne zaman alacaklarını açıkladı.


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Aksu ilçesi Altıntaş ve Güzelyurt mahalle sakinleriyle ayrı ayrı düzenlenen bilgilendirme toplantılarında bir araya geldi. Çalkaya bölgesinde yıllardır yaşanan imar sorununun çözümü konusunda gelinen süreçle ile ilgili vatandaşlara bilgi veren Başkan Türel, Çalkaya bölgesine ait imar planlarının bu yıl Ağustos, Eylül gibi meclise sunmayı, Aralık´ta imar uygulamalarını tamamlamayı hedeflediklerini, Şubat 2019´da şerhleri kaldırmayı hedeflediklerini söyledi. Türel, “Ondan sonra herkes ay yıldızlı tapusuna kavuşacak, yerinde ne yapmak istiyorsa kendisi yapabilir hale gelecek. Çalkaya, Antalya´nın en kıymetli bölgesi haline gelecek” dedi.


‘Provokatörler işbaşında´
“Biz ne zaman bu memlekete iyi şeyler yapmaya kalksak, kanayan yaraları çözmeye kalksak hemen provokatörler işbaşına geçiyor” diyen Başkan Türel, şöyle konuştu: “Halkımızın mutsuzluğundan kendilerine sermaye edinenler, yalanla dolanla ortalığı kirletmeye çalışıyorlar. Bu bizim her çalışmamızda başımıza geliyor. Konyaaltı Sahili´ni açtık, ‘Sahili halka kapatacak´ diyorlardı. Şimdi sosyal medyada onların söylemiş olduklarıyla halkımızın sahilden nasıl güzel faydalandığını gösteren fotoğrafları yan yana koyuyorum, Allah yardım ediyor. Haklı çıkan biz oluyoruz. Yalanlarla vatandaşın aklını karıştırmaya çalışıyorlar. Aynısı Kepezaltı Santral´de de oldu. Gün oldu devran döndü, tekrar göreve geldik ve bıraktığımız yerden başladık. Vatandaşlarımıza doğruları anlattık ve onların destekleriyle o provokatörler, iftiracılar bir kez daha hüsrana uğradı. İki gün önce temel atma töreninde iki vatandaşımız geldi, ‘Başkan sen buraya bizlere projeyi anlatmaya geldiğinde arkalarda 7-8 kişilik bir grup vardı. Onlar şimdi nerede acaba´ dediler. ‘Onlar şimdi Çalkaya tarafına gitmiştir. Daha önce de Konyaaltı civarında geziyorlardı´ dedim.”


‘Bu yalancıların iftiralarına inanmayın´ 
Doğrunun ilacının zaman olduğunu belirten Başkan Türel, “Sulhnameyi imzalamadan önce de açık, şeffaf bir şekilde sizlerle her şeyi paylaştık. Aman dedik ‘Bu yalancıların iftiralarına inanmayın.´ Ama bu yalancılar zaman zaman çok az da olsa toplumun bir kesimini inandırıyorlar. Doğrunun ilacı zamandır. Zamanla doğru mu, yanlış mı ortaya çıkar. Size söylediğimiz her şeyin arkasındayız. Sizi yanıltacak zerre bir şey söylemeyiz, yaptığımız işi sizin için yapıyoruz. 30 senelik Çankaya´daki tapu şerhlerinin çözülmesi için bir yol açıldı. Vatandaş kendi ay yıldızlı tapusuyla adeta çaresiz şekilde yaşıyordu. Bunun birçok tarafı var. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı var, Başbakanlık var, Büyükşehir var, Aksu Belediyesi var yani birçok tarafı var. Bu hizmetleri biz sizlerin sayesinde yapıyoruz. Çünkü siz bizi desteklemeseydiniz, biz bu hizmetlerin yapılmasını belki 30 sene daha beklerdik. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın destekleri, Dışişleri Bakanımız her meselede yanımızda. Onların gayretleri, sizlerin destekleriyle bu işleri çözebiliyoruz” dedi.


‘Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim´
Bundan sonra yapılacaklarla ilgili de bilgi veren Başkan Türel, “1300 hektarlık alandan bahsediyoruz. 13 milyon metrekare desem daha iyi anlarsınız. Uzmanlar aylarca çalıştı. Ve sonunda 29 Mayıs´ta Cumhurbaşkanımız kentsel dönüşüm kararını imzalayarak yürürlüğe girdi. Bundan sonra Çalkaya´ya özel bir düzenlemeye ihtiyacımız var. Bu düzenleme için de Çevre Şehircilik Bakanlığımızla bizim arkadaşlarımız, ilgili kurumların yetkililerini sayın bakanımız dizdi masaya. Biz de bir tarafa dizildik, onlarla da uzunca bir müzakereden sonra bir kanun çıkartılması, bir mevzuat getirilmesi hususunda mutabakata vardık. Şimdi bütün görüşmelerimizi tamamladık ve böylelikle bu mevzuat düzenlemesinde mutabık kaldığımız şekliyle Cumhurbaşkanımıza da ben 16 Haziran´da geldiğinde arz edeceğim. O konuda da zaten kendisi kararnameyi de imzalayarak desteğini veriyor ve soruyor ‘Çalkaya problemini ne yaptın bir an önce çöz´ diye. Ona sadece bilgi vermek suretiyle meclisten sonra inşallah biz bu konuyu seçimlerden sonra bir aksilik olmazsa halkımızın teveccühü, desteği devam ederse bunu da inşallah mevzuatla son noktaya getireceğiz” diye konuştu.


Çalkaya´da farklı bir kentsel dönüşüm
Çalkaya´da, Kepezaltı-Santral´de uyguladıkları kentsel dönüşüm projesinden farklı bir kentsel dönüşüm projesi uygulayacaklarını kaydeden Başkan Türel, “Burada farklı bir kentsel dönüşümü sadece yasal mevzuattaki imkanlarından yararlanabilmek için kullanacağız. Yani burada  kesinlikle bu yalancılara, iftiracılara itibar etmeyin. Kepezaltı Santral´deki gibi buraları yıkarak yerine yeni yapılar yapmak üzere bir kentsel dönüşümü Çalkaya bölgesinde kesinlikle düşünmüyoruz. Kentsel Dönüşüm Kanunu´nun getirmiş olduğu kolaylıklardan istifade ederek burada sizin en önemli sorununuz olan tapuların üzerindeki şerhlerin kaldırılması hususunda bu Kentsel Dönüşüm Yasası´nı kullanıyoruz. Mesele bu kadar basit. Biz burada bir tane yapı, bir tane ev yıkmayacağız. Bir tane işyeri yıkmayacağız. Burada biz ağırlıklı olarak ada bazında planlama yapıp tapuların üzerindeki şerhleri de böylelikle kaldıracağız. Tapuların üzerlerindeki şerhleri kaldırdıktan sonra mülk sahibi buradaki yapılarını nasıl muhafaza eder, eskisi gibi mi korur, kendisi karar verecek. Burada bizim bir kentsel dönüşümle yapılara yönelik bir hedefimiz söz konusu değil. Tapuların üzerindeki şerhleri kaldıracağız” dedi.


‘Çalkaya parsel parsel satılmış´
11 bin 726 adet imar parselini tek tek ele aldıklarını ifade eden Türel, “Yeni İmar Kanunu´nun doğrusu da bu. Yapacağınız bir imar planında gerekli yeşil alanları, sosyal donatıları ayırmazsanız burada bir planlama yapmak mümkün olmaz. Çünkü mahkeme bunu hemen bozuyor. Dolayısıyla mahkemenin bozmayacağı ve maalesef bundan önce yapılan planlarda caddeler, parklar, mezarlıklar konut parseli olmuş. Parsel parsel satılmış yani. Bu milletin yarın burada yaşıyor iken yola, yeşil alana, hastaneye ihtiyacı yok mu? Parka, okula, camiye ihtiyacı yok mu? Şimdi sosyal donatı dediğimiz bütün bu unsurları da içinde planlayabileceğimiz alanlara ihtiyacımız var. Bu alanları bulabilmemiz için Kentsel Dönüşüm Kanunu´na ihtiyacımız var. Biz sizlerin yapılarıyla ilgili bir tasarrufta değil, kanunun emrettiği sizin kullanacağınız sosyal donatılarıyla yakalamak için Kentsel Dönüşüm Kanunu´ndan istifade edeceğiz ve burada dediğim gibi yapmış olduğumuz bütün bu envanter çalışmaları bizim tarafımızdan tamamlandı. Sırf Çalkaya ile ilgili kendimiz bir ekip kurduk. 15 kişilik ben belediyede imar başdanışmanımız, imar daire başkanımızın olduğu sadece Çalkaya Planlama Bürosu kurduk. İşleri sadece Çalkaya, başka hiçbir işe bakmıyorlar. Bu ekip Tapu Kadastro İlçe müdürlükleriyle koordineli çalışarak bütün parsellere ait geçmiş tarihlerde tabi oldukları her türlü işleme ilişkin verilere ait analizleri yapıyor. Plana altlık olacak kurum görüşleri, jeolojik etütler ki bir planın olmazsa olmazı bunları mutlaka yapmak zorundayız. 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan çalışmaları bir taraftan devam ediyor” dedi.


‘Bu işin yüzde 70´ini çözdük´
Çalkaya bölgesine ait imar planlarının bu yıl Ağustos, Eylül gibi meclise sunmayı hedeflediklerini de açıklayan Türel, şunları söyledi: “Bu sözlerin arkasındayız. Ekim 2018´de imar plan parselasyonlarını tamamlayacağız, yani 18 uygulaması inşallah Allah izin verirse, provokatörler milletin aklını karıştırmazsa. Vatandaşımız arkamızda durursa, vatandaşımız bizimle birlikte hareket ederse, çünkü biz vatandaşa rağmen iş yapmayız, açık söylüyorum. Biz geldik daha işin başındayken, sorduk ‘Yola devam´ dediniz. Siz yola devam derseniz biz yola devam ederiz. Biz sizin için çalışıyoruz. Ama önce 24 Haziran´da yola devam, ondan sonra da inşallah bunlar biz Allah´ın izni ile yola devam ederek çözeriz. Ekim´de 18 uygulaması parselasyonlarını tamamladığımızda imar uygulamalarını, Aralık 2018 gibi yaparız. Tabii bunların itiraz süreleri oluyor biliyorsunuz. Siz de bir imar çalışanı kadar bilgi sahibi oldunuz, bunları takip ederken… Aralık 2018´de Tapu Kadastro´ya tapulardaki şerhlerin kaldırılması için çalışma başlatılması üzerine bir hedefimiz söz konusu. Ocak 2019 gibi bunun onaylanma aşaması olacak. Tapu Kadastro da inceleyecek bizim çalışmalarımızı, 1-2 ay içerisinde incelemeler sonrası Allah´ın izniyle Şubat 2019´da tapuların üzerindeki şerhleri kaldırdığımızda ondan sonra herkes artık ay yıldızlı tapusunu alarak kendi yerinde kendisi ne yapmak istiyorsa yapabilir hale gelecek. Bizim de derdimiz bu. Bunun için çalışıyoruz. Bu işin yüzde 70´ini çözdük. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Ben de bizzat takip ediyorum. Bu bölgeyi Antalya´nın en kıymetli bölgesi haline de getireceğiz. Lafı bile yetti, mülk fiyatları yukarılara tırmanıyor. Bir de netice alırsak kazanan siz olacaksınız.”


‘Kimsenin evini almayacağız, yıkmayacağız´
Altıntaş Mahallesi´ndeki toplantının ardından Güzelyurt Mahallesi sakinleriyle de buluşan Başkan Türel, “Buraya Altıntaş´tan geliyoruz, bir teyzem çıktı dedi ki, ‘Oğlum benim evime devlet el koyacakmış yıkacakmış, sonra da yenisini yapacakmış.´ Ben de ‘Hepsi yalan teyzecim´ dedim. Sonradan anladım ki o teyzemin evini ucuza kapatmak için yapıyorlarmış. Sizlerin mülklerini ucuza kapatmak için yalanlar, dolanlarla ortalıkta geziyor. Sakın ha inanmayın. Bunların bazıları da paralı asker. ‘Senin evini elinden alacak, yıkacak yeniden yapacak´ diyorlar. Kimsenin elinden evini almayacağız, yıkmayacağız, herkesin evinde, bağında kim ne yapmak istiyorsa yapabilsin diye tapudaki şerhini kaldıracağız. Her zaman size mahçup olmayacak şekilde hep doğru dürüst davranan bir kardeşinizim. Yapmayacağım yada yapamayacağım şeyi kimse bana söyletemez. Yaptıramaz” dedi.Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çevreci Komşu Kart örnek proje
Çevreci Komşu Kart örnek proje
elektronik atıkları da, Çevreci Komşu Kart Projesi kapsamına alındı
Başkan Böcek, “Ben Bu Şehre Aşığım” dedi.
Başkan Böcek, “Ben Bu Şehre Aşığım” dedi.
Kitabın Telif Hakları Çydd´ye
Türel: “Hizmetlerimiz en büyük referansımız”
Türel: “Hizmetlerimiz en büyük referansımız”
Muhtarlarla buluştu
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir ASAT´ın
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir ASAT´ın
“Su Hayattır” adlı proje
Büyükşehir´in minik itfaiyecileri
Büyükşehir´in minik itfaiyecileri
Antalya İtfaiyesi´ni ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi´nin minik öğrenciler
Anne adaylarının rehberi ‘Gebe Okulu´
Anne adaylarının rehberi ‘Gebe Okulu´
Doğum sonrası da devam ediyor
Antalya meme kanserine karşı yürüdü
Antalya meme kanserine karşı yürüdü
‘Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır´
VALİ KARALOĞLU´DAN KAMU PERSONELİNE YENİ UYGULAMA
VALİ KARALOĞLU´DAN KAMU PERSONELİNE YENİ UYGULAMA
MESAİ SAATLERİ İÇİNDE KAHVALTI YAPILMAYACAK
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantıları Antalya´da başladı
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantıları Antalya´da başladı
Ülkemizde yaklaşık 650 bin Alzheimer hastası bulunuyor
Halk pazarı ve festival çarşısı esnafı Doğu Garajı´na geri dönüyor
Halk pazarı ve festival çarşısı esnafı Doğu Garajı´na geri dönüyor
Esnaftan yerleşim planına tam destek
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve İnsansız Hava Araçları ile Denetlendi
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve İnsansız Hava Araçları ile Denetlendi
İnsansız Hava Aracı (Drone) ile yapılan denetimde
Konyaaltı Sahil Projesi ilk ödülünü aldı
Konyaaltı Sahil Projesi ilk ödülünü aldı
Boğaçayı Projesi Mart´ta hizmete girecek
Sokullu Caddesi 2 gün trafiğe kapalı
Sokullu Caddesi 2 gün trafiğe kapalı
18-20 Ekim tarihleri arasında trafiğe kapalı
Başkan Böcek ödülünü Kılıçdaroğlu´ndan aldı…
Başkan Böcek ödülünü Kılıçdaroğlu´ndan aldı…
SODEM 2. Yerel Yönetim Ödülleri Töreni
AŞT perdelerini ‘Huysuz´ ile açtı
AŞT perdelerini ‘Huysuz´ ile açtı
15-16-17 Kasım tarihlerinde Mall Of Antalya´da yeniden seyircisiyle buluşacak
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
25 / 14 °C
Fırtına
Pazartesi
24 / 15 °C
Parçalı bulutlu
Salı
27 / 13 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi