BAŞKAN BAHAR; “ÇALIŞANIN ALIN TERİ HEBA OLMASIN”
FON KURULMUŞ OLSAYDI KAYIPLAR TELAFİ EDİLEBİLİRDİ
Tarih: 12.6.2020 12:34:51

Kıdem Tazminatı Fonunun 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle uygulamaya geçmesi için sürdürülen çalışmalar iş dünyası tarafından olumlu karşılandı. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Kıdem Tazminatı Fonu ile işçi haklarının Devlet garantisi altına alınmasının hak kayıplarını ve mağduriyetleri sona erdireceğini söyledi.

 

Çalışma barışının sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayacak Kıdem Tazminatı Fonu için Hükümet tarafından kararlı ve uzlaşmacı adımlar atıldı. 2 farklı formül üzerinde durulan Kıdem Tazminatı Fonunun 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle uygulamaya alınması planlanırken taraflar arasında henüz kesin bir mutabakat sağlanmış değil. Hükümet tamamlayıcı emeklilik sistemi modeliyle kıdem tazminatında yeni bir dönem başlatma gayretindeyken işçiler ve işçi temsilcileri mevcut kıdem tazminatı sisteminden vazgeçmeyeceklerine dair güçlü sinyaller veriyor.

HAK MAHRUMİYETİ YAŞANMASIN

Hükümetin üzerinde çalıştığı sistem değişikliğini yaklaşık 5 yıldır her platformda dile getirdiklerini ve ilk kez bu kadar kararlı olunmasının umut verici olduğunu belirten Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Ben sadece buradaki sanayicileri temsil etmiyorum. Bölgemizde çalışan yaklaşık 15 bin kişinin de haklarını savunmak, daha iyi şartlar altında çalışmalarını sağlamak üstlendiğim görevin devamında bir sorumluluktur. Her fabrika, çalışanları ile birlikte bir ekiptir ve onlar olmadan fabrikaların hiçbir anlamı yoktur. Bizim gayretimiz ekip arkadaşlarımızın alın terlerinin heba olmaması içindir. Herkesin malumudur, geçmişte Antalya´mızın ve Bölgemizin en büyük markalarından biri kapanmış, orada çalışan yüzlerce işçi kardeşimiz sosyal haklarını alamamıştır. Haksızlığa uğradıkları için günlerce grev yapmışlar, her yolu denemişler ama maalesef sonuç değişmemiştir. Biz işçi kardeşlerimiz benzer durumlarla karşı karşıya kalmasınlar, alın terlerinin karşılığını alabilsinler, hak mahrumiyeti yaşamasınlar diye Kıdem Tazminatı Fonunun kurulmasını istiyoruz” dedi. Fonun işveren üzerindeki borç yükünü de hafifleteceğini ifade eden Bahar, “Yıllarca biriken kıdem tazminatı yükünün, olanca büyüklüğü ile işverenin sırtında kalmasını istemiyoruz. Her ay düzenli olarak yatırılacak Kıdem Tazminatı Fonu primi ile işverenin bu borcu yüklenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

PANDEMİNİN ETKİLERİ

Koronavirüs pandemisinin çalışma hayatını tüm yönleriyle etkilediğini hatırlatan Başkan Bahar, kısa çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izne çıkartılan işçilerin, işlerine dönüp dönemeyecekleri endişesi yaşadığını söyledi. İşlerine dönemeyenleri daha büyük bir sorunun beklediğini ifade eden Başkan Bahar, “Geçmişte olduğu gibi iş yeri kapanan ya da maddi sorunlar nedeniyle iş akdi fesih edilen kişiler, sosyal haklarını nereden ve nasıl alacaklar? Personelinin maaşını ödeyemeyen bir firma, kıdem tazminatı gibi yüklü bir ödemeyi nasıl gerçekleştirecek” şeklinde konuştu.

FON KURULMUŞ OLSAYDI KAYIPLAR TELAFİ EDİLEBİLİRDİ

Bu gibi durumların çalışma barışını bozduğunu, hak kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Başkan Bahar, Kıdem Tazminatı Fonunun faydalarının, bu günlerde daha iyi anlaşılabileceğini belirterek, “Çalışanlar ve işçi sendikaları tarafından pek kabul görmeyen kıdem tazminatı fonunun sağlayacağı faydanın daha iyi anlaşılacağını umduğumuz bir dönemdeyiz. Eğer fon kurulmuş ve çalışanlar sisteme dahil edilmiş olsaydı, bu gün hiçbir çalışan iş yeri kapandığı ya da iş akdi fesih edildiğinde sosyal haklarını alıp alamayacağı endişesi taşımazdı. Kişinin hakkı olan kıdem tazminatı Devlet tarafından çalışana ödenir, onca yılın emeği heba olmadığı gibi bu sayede pandeminin neden olduğu ekonomik ve sosyal tahribat hafifletilebilirdi” ifadelerini kullandı.

EKONOMİYE ARTI DEĞER

Fonda biriken paranın finansman kredisi olarak yatırıma dönüşmesiyle ekonomiye başka bir önemli katkı daha sağlanacağına dikkat çeken Bahar, “Kıdem Tazminatı Fonunda birikecek paranın üretime, sanayiye, finansman kredi desteği olabileceği, böylelikle daha çok üretim ve daha büyük istihdam hedefine de ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca fon sayesinde kayıt dışı istihdamın kayıt içine yüzde 30 oranında dahil edilebileceğini ön görüyoruz” diye konuştu.

30 GÜNÜN TAMAMI FONA AKTARILSIN

Geçmiş kıdem tazminatı borçlarının yüzde 50´sinin 5 yıla yayılarak Kıdem Tazminatı Fonuna ödenebileceğini aktaran Bahar, “Böylelikle fondaki paranın işletilmesi ile işverene yüzde 50 indirim olarak yansıması sağlanacaktır. Sistemin ön gördüğümüz en 

işlevsel haliyle uygulanabilmesi için 30 günlük sürenin tamamının fona aktarılmasının en doğru yol olacağını düşünüyoruz” dedi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kıymetli Hemşehrilerim;
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Birlik ve beraberlikten, barış ve mutluluktan yana tüm değerlerimizi koruduğunuz nice bayramlar dileğiyle Kurban Bayramınızı kutlarım.
 BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
“Bir milleti, halkı kaynaştırmanın, birlik-beraberlik içinde tutabilmenin önemi çok büyüktür.
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
“Kurban, cömertliktir. Kurban, dayanışmadır, yoksulların sevindirilmesidir.
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Kurban Bayramı´nı milletçe bayram tadında geçirmemiz dileğiyle
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargo ve taşımacılık sektöründe önemli bir değişim oluşturacak uygulama hayata geçti
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Fabrikanın idari binası, müzeye dönüştürüldü
Kepez´in Anadolu Şehitler Müzesi kapılarını açtı
Kepez´in Anadolu Şehitler Müzesi kapılarını açtı
DokumaPark´a 10 ayrı müze, 1 Bilim Müzesi
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez Belediyesi, sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan kitleri 180 kurbanlık satıcısına dağıttı.
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
3-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı.
3 vekilin ismi 3 caddeye
3 vekilin ismi 3 caddeye
Kaya, Boztepe ve Pırıltı Kepez´in caddelerinde
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Bu toprakları yurt kılmanın ve yurt tutmanın kolay olmadığının farkında ve bilincinde olarak daima uyanık olacağız
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Kesim için randevu almayı unutmayın
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
İstanbul Sanayi Odası, Türkiye´nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu açıkladı. Antalya OSB´de üretim yapan 7 firma, Türkiye´nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında ilçede 3 noktayı kurban satış alanı olarak belirledi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi