BAŞBAKAN DİYARBAKIR SUR´DA
Davutoğlu Sur´da: Korkmadık, korkmayacağız
Tarih: 1.4.2016 20:09:03

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Diyarbakır´daki terör saldırısını gerçekleştirenlerin kendisinin Diyarbakır´a gelmekten korkup, çekineceğini zannettiklerini belirterek, "Aziz Diyarbekirliler, biz bunlardan korkar mıyız? Biz bu alçakların saldırılarından, tehditlerinden Ulu Cami´yi, Diyarbekir´i bırakır mıyız? Siz bizi tanıdınız, biz sizi tanıdık. Allah şahit olsun, Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa Diyarbekir de o kadar emniyet içinde olacak. Konya ne kadar huzurluysa Diyarbekir de o kadar huzurlu olacak. Konya ne kadar benim evimse Diyarbekir de o kadar benim evimdir" dedi.


Cuma namazı çıkışında Ulu Cami önünde kendisini bekleyen vatandaşlara otobüsün üzerinden seslenen Davutoğlu, sözlerine "Kudüs-ü Şerif´in kardeşi, Medine-i Münevvere´nin kardeşi aziz Diyarbakır´ın aziz hemşehrileri. Mescid-i Aksa´nın kardeşi, Bursa Ulu Cami´nin kardeşi, Selimiye´nin, Süleymaniye´nin kardeşi Ulu Cami´nin aziz cemaati, hepinizi selamların en güzeliyle selamlıyorum. Allah´ın selamı, barışı, kardeşliği Diyarbakır´ın üzerine olsun." diyerek başladı.


Diyarbakır ile buluşmaya geldiklerini belirten Davutoğlu, "Yüreğimizi, yüreğinizle maya kılmaya geldik." ifadesini kullandı.

Davutoğlu, her fırsatta Diyarbakır´a geldiğini, kendisinin ebediyen Diyarbakırlı olduğunu söyledi. Semadan bakıldığında Sur´un bir yürek gibi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "O yürek var ya o yürek, bu Sur, bize Hazreti Süleyman´ın emaneti olan bu ulu mabet, bize Fatih Paşa´nın emaneti olan bu Fatih Paşa Cami, bize ecdadın emaneti olan Diyarbakır´ın her taşı, bizim için azizdir, bizim için canı feda edecek kadar, fedai can edecek kadar azizdir." diye konuştu.

 

- "Artık onlar ebediyen Diyarbekirlidir"

Birilerinin yürekleri, bu vatanın tek yürek olduğunu semaya gösteren Sur´u parçalamak istediğine işaret eden Davutoğlu, "Bu buluşmayı bize çok gördüler. Dün 7 canımızı, 7 yüreğimizi bizden aldılar." dedi.

Bu esnada alandaki vatandaşlar da "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"İşte biraz önce o 7 yiğidimizi Erzurum´a, Bursa´ya gönderdik. Diyarbekirliler, o kardeşleriniz sizin için gelmişti, o kardeşleriniz bu minarelerden ezan susmasın diye gelmişti, bu al bayrak inmesin diye gelmişti. O kardeşleriniz Diyarbekir, Şam gibi Halep gibi tahrip olmasın diye canını feda ettiler. Onlar Bursa´da, Mersin´de, Niğde´de, Ankara´da, Erzurum´da doğmuş olabilir ama artık onlar ebediyen Diyarbekirlidir, Diyarbekirli olacaklar, Diyarbekirli diye anılacaklar."

Başbakan Davutoğlu, alanda kendisini dinleyenlere "Tarihimiz şahit olsun, bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız?" diye seslendi.

- "Buradaydık, buradayız, burada olacağız"

Kendilerinin "sevgi, muhabbet" derken, bazılarının da nefret tohumu ekmeye çalıştıklarını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dün burada bu saldırıları yaptılar. Zannettiler ki, belki hesapları şuydu: Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbekirli Ahmet bu saldırılardan korkar, Diyarbekir´e gelmekten çekinir. Aziz Diyarbekirliler, biz bunlardan korkar mıyız? Biz bu alçakların saldırılarından, tehditlerinden Ulu Cami´yi, Diyarbekir´i bırakır mıyız? Siz bizi tanıdınız, biz sizi tanıdık. Allah şahit olsun, Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa Diyarbekir de o kadar emniyet içinde olacak. Konya ne kadar huzurluysa Diyarbekir de o kadar huzurlu olacak. Konya ne kadar benim evimse Diyarbekir de o kadar benim evimdir.

Onlar Ankara´da otobüs durağında bekleyen mazlumları şehit ettiler, İstanbul´da insanlarımızı şehit ettiler, Diyarbekir´de kardeşlerimizi şehit ettiler. Zannettiler ki biz korkacağız. Diyarbekirliler, işte Meclis grubundan haykırdım, buradan da haykırıyorum. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Buradaydık, buradayız, burada olacağız. Allah, eğer bu canı bir gün alacaksa işte dua ediyorum, Diyarbekir´de alsın. İşte dua ediyorum, Kürt kardeşlerimle beraber burada bu emaneti teslim edeyim. Ama bize geri adım attıramazlar. Bizi bir adım dahi geriye döndüremeyecekler."

Meclis grubunda yaptığı çağrıyı bir kez de Diyarbakır´da tekrarlayan ve Türk, Kürt, Arap, Zaza demeden herkesin birbirine selam vermesini isteyen Davutoğlu, kardeşliğe düşman olanlara inat her zaman "Esselamü aleyküm" diye selam vereceklerini kaydetti.

- "Onlar yıkarsa biz yapacağız"

Diyarbakır´a tekrar tekrar ziyaret edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Konya´ya ne kadar gidiyorsa kardeşliğe düşman olanlara inat Diyarbakır´a da o kadar geleceğini belirtti.

Hiç kimsenin cahiliye adetiyle "Sen busun, sen şusun" diye birbiriyle ihtilafa düşmemesi gerektiğine işaret eden Davutoğlu, bugün Sur´u ihya projesini açıklayacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, "Söz verdiğimiz gibi onların yıktıkları, yaktıkları her taşı yeniden imar edeceğiz. Onların zarar verdiği, her esnafın zararını karşılayacağız. Onların tahrip ettiği her evi, sokağı yeniden imar edeceğiz. Onlar yıkarsa biz yapacağız, onlar yakarsa biz daha güzelini inşa edeceğiz. Onlar kardeşliğimize halel getirmek isterse biz ´ebediyen kardeşiz´ diye haykıracağız. Diyarbekir sana teşekkür ederim, bunlara itibar etmediğin için teşekkür ederim." diye konuştu.

Diyerbekirlilerin tuzaklara, provokasyonlara fırsat vermediğini ve tahriklere karşı vakarlı davrandıklarını belirten Davutoğlu, nevruzda ilin kana bulanmak istendiğini, tahriklerle çağrılarda bulunulduğunu ancak vatandaşlarının destek vermediğini ifade etti.

Sadece selam vermeye geldiğini, buna rağmen binlerce Diyarbakırlının kendisine bağrını açtığını belirten Davutoğlu, "Onlar sizinle buluşamazlar, biz ise her zaman sizinle birlikteyiz" dedi.

- "Hiçbir gencimizi barikatların, çukurların içerisinde kaybetmeyeceğiz"

Sokaklarını adım adım gönlüne nakşettiği Diyarbakır ve Sur´un her taşını koruyacaklarının altını çizen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar, ´Burayı insansızlaştıracaklar´ diyorlarmış. Hayır. Aksine Sur´u aziz Diyarbekirlilerle buluşturacağız. Sur´u ebediyen insanların barış içinde dolaştığı, birbirine selam verdiği, birbiriyle kaynaştığı, güzel bir mekan eyleyeceğiz. Bunlar, ´Kentsel imar adı altında buradaki yapı değişecek´ diyorlarmış. Hayır. Hepsini koruyacağız. Diyarbekirli esnaf kardeşime selam olsun. Yaralarını saracağız. Eksiklerini, gediklerini tümüyle onaracağız. Diyarbekir´de, Sur´da bu olaylar esnasında evini terk eden kardeşlerimize yardım ettik, yardım edeceğiz. İşte söz veriyorum, daha güzel evlerde oturacaklar. Barış içerisinde olacaklar, daha huzurlu yaşayacaklar. Söz veriyorum, burada tahrip edilen okulların daha iyisini bu güzel gençler için yapacağız, bu güzel çocuklar için yapacağız. Hiçbir gencimizi barikatların, çukurların içerisinde kaybetmeyeceğiz, Diyarbekir anneleri bir daha ağlamayacak. "

Başbakan Davutoğlu´na konuşması sırasında eşi Sare Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da eşlik etti.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: BAŞBAKAN DİYARBAKIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN MAYISLAR; “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
BAŞKAN MAYISLAR; “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Döşemealtı İlçe Başkanı Yusuf Mayıslar ve ekibi çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.
MHP´Lİ AKSOY; "KONGREDE ADAYIM"
MHP´Lİ AKSOY; "KONGREDE ADAYIM"
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy yazılı bir basın açıklaması yaptı
TÜTÜNCÜ; "GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ"
TÜTÜNCÜ; "GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ"
Gazipaşa´da öğrencilerle bir araya gelen Başkan Hakan Tütüncü, geleceği inşa etmek için eğitime, çocuklara ve gençlere büyük önem verdiğini söyledi.
DEMRE, "EVET" DİYOR
DEMRE, "EVET" DİYOR
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik halk oylaması çalışmaları kapsamında Demre´de vatandaşlarla biraraya geldi.
BAŞKAN UYSAL VE EKİBİ 4. YILINDA
BAŞKAN UYSAL VE EKİBİ 4. YILINDA
Muratpaşa Belediye, 2016 yılı faaliyet raporu belediye meclisi tarafından kabul edildi
BAŞKAN TÜTÜNCÜ; "KEPEZ´DE DESTAN YAZDIK
BAŞKAN TÜTÜNCÜ; "KEPEZ´DE DESTAN YAZDIK
Görev sürelerinin her bir dakikasını milletine hizmet aşkıyla geçiren bir kadronun görev başında olduğunu söyleyen Başkan Hakan Tütüncü, “Görev yıllarımız içerisinde destanlar yazan meclis ve belediye olduk.” dedi.
TOROSLARDA EVET COŞKUSU
TOROSLARDA EVET COŞKUSU
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Alanya İlçesi´nin mahallelerini tek tek ziyaret ediyor.
BAŞKAN TÜREL; "EVET İLE GÜZEL ŞEYLER OLACAK"
BAŞKAN TÜREL; "EVET İLE GÜZEL ŞEYLER OLACAK"
Kaş´ta bir dizi temel atma ve açılış törenleri gerçekleştiren Başkan Türel, “ Biz ne zaman iyi bir şey yapmaya kalksak, ne zaman bir reform paketi getirsek hep hayır ithamlarına maruz kalıyoruz. Evet dediğinizde bilin ki Türkiye´de güzel şeyler olacaktır” dedi.
KÖSE DERNEK YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU
KÖSE DERNEK YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU
Antalya´ya elektronik sınav sistemini kazandıran Köse “Antalya aşığı birisi olarak 24 saat hizmetinizdeyiz dedi”.
DİRİLİŞE, YÜKSELİŞE YÜREKTEN EVET
DİRİLİŞE, YÜKSELİŞE YÜREKTEN EVET
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, 16 Nisan´da yapılacak Anayasa değişikliği referandumu çalışmalarını sahada yürüttü.
MURATPAŞA´DA COŞKULU TOPLANTI
MURATPAŞA´DA COŞKULU TOPLANTI
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, birim müdürleriyle bir araya geldi.
SÜMER; "İSTİKRAR İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ"
SÜMER; "İSTİKRAR İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ"
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´den referandum öncesi son çağrı ; “İstikrar için sandığa gitmek en önemli vazifemizdir" dedi.
BAŞKAN UYSAL HAŞİM İŞÇAN´DA
BAŞKAN UYSAL HAŞİM İŞÇAN´DA
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Haşim İşçan mahallesini gezdi.
´BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ´
´BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ´
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, il kadın kolları teşkilatı ve 19 ilçenin kadın kolları başkanları ile bir araya geldi.
FETÖ´YE ORTAK TEPKİ
FETÖ´YE ORTAK TEPKİ
Kepez Belediye Meclisi, 15 Temmuz kanlı darbe girişimini ortak bildiri ile kınadı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi