BAKAN YARDIMCISI YEGİN´DEN ANTALYA OSB´YE ZİYARET
Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin ile sanayicilerin ve sektörün sorunlarını konuştu.
Tarih: 20.2.2017 11:42:34

Bir dizi programa katılmak için Antalya´ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin´in son durağı Antalya Organize Sanayi Bölgesi oldu. Sektörün ve sanayicilerin sorunlarını konuşmak için Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ev sahipliğinde Antalya OSB´de düzenlenen toplantıya katılan Yegin´e, İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdür Yardımcısı Savaş Alıç, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, AOSB Müteşebbis Heyet Üyeleri Fatin Tapçı, Rasim Feyzan Doğu, Bölge Müdürü İlhan Metin ve AOSB Yönetim Kurulu Danışmanı Mustafa İssi eşlik etti.

İŞVEREN POTANSİYEL SUÇLU

Sanayicilerin ve sektörün, işçi-işveren ve çalışma hayatındaki sorunları hakkında Bakan Yardımcısı Yegin´e bir rapor sunan Bahar, toplantı kapsamında iki önemli soruna detayları ile değindi. Bahar, iş kazalarını önlemek için gerekli tüm önlemleri aldıklarını, ancak işçi kusuru nedeniyle meydana gelen iş kazalarında bile suçlu ilan edildiklerini, hiçbir iş mahkemesini kazanamadıklarını, dolayısıyla işverenlere potansiyel suçlu muamelesi yapıldığını belirtti. Konunun yaşanmış örnekleri hakkında Bakan Yardımcısı Yegin´e bilgi aktarması için Bölge sanayicilerine de söz veren Bahar, mahkemelerin bu tutumunun sanayiciyi ve sektörü zora soktuğunu ve hatta zaman zaman iflasın eşiğine getirdiğini aktardı. Bölgede yaşanan ve konunun işveren tarafını yok yere mağdur eden bir olaydan örnekler veren Bahar, şunları söyledi:

KOLUMUZ KANADIMIZ BAĞLANIYOR

“Sanayicimizin şantiyesinde yaşanan kaza mahkemeye taşınıyor ve sanayicimize yurt dışına çıkış yasağı konuyor. Tüm önlemleri almış olmasına rağmen suçlu ilan ediliyor. Suçu ise o anda şantiyesinin başında olmamak. Bu sanayicimizin 5 adet şantiyesi bulunmaktadır. Tüm şantiyelerinde aynı anda bulunması mümkün değildir. Ayrıca şantiyelerinin çoğu yurt dışındadır. Verilen bu kararın meydana getireceği zararı lütfen bir düşünün. Yurt dışına çıkamaması demek tüm iş bağlantılarının aksamasına, olası anlaşma fesihlerine ve hatta iflasa dönüşebilir. Sanayicilerin cesur olması ve yatırım yapmasının istendiği bir dönemde bu tür uygulamalarla kolumuz kanadımız bağlanmaktadır.”

KIDEM TAZMİNATLARI İÇİN FON KURULSUN

İşçilere ödenen kıdem tazminatı konusuna da değinen Bahar, kıdem tazminatlarının devlet garantisine alınmasını sağlayacak bir formül önerisinde bulundu. İşverenlerin kıdem tazminatlarını her yıl düzenli olarak devletin kuracağı bir fona ödeyeceği, devletin de fonda biriken parayı işleterek tasarruf sağlayacağı bir modelden söz eden Bahar, “Kıdem tazminatı yüzünden işten çıkarmalar olmakta, çalışma barışı bozulmaktadır. Bir firmanın kapanması veya iflas etmesi halinde çalışanın tazminat alması mümkün olamamaktadır. Fon, tasarruf artışına katkı sağlayacak,  işverenleri de çoğu zaman planlamadığı bir borç ile karşı karşıya kalmaktan kurtarmış olacaktır. En önemlisi ise bu sayede, iflas etmiş bir şirkette çalışan işçilerin haklarının devlet garantisi altında olması sağlanacaktır. Ayrıca fonda biriken para sanayiciye düşük faizli kredi olarak geri dönerse, yatırımların artmasına yönelik önemli bir kaynak oluşturulmuş olur. Kıdem tazminatı fonu çalışanın hakkını koruyan, sorunları çözen, tasarruf ve kaynak oluşturan çok yönlü bir modeldir” dedi.

İŞÇİ-İŞVEREN-DEVLET KAZANCI

Fonun işveren tarafına sağlayacağı faydalara da dikkat çeken Bahar, “Birikmiş ihbar ve kıdem tazminatlarını tesislerini satsalar dahi ödeyemeyecek olan firmalar bu tip köklü bir çözümle daha sağlam bir yapıya kavuşacaklardır. Ayrıca girdi maliyetlerinin azaltılmasına, rekabet gücünün ve ihracatın artmasına kaynak oluşturulacaktır. Bu model “işçi-işveren-devlet” kazancını esas alan bir düzenlemedir. Burada çalışanların kazanılmış haklarını tümüyle ortadan kaldırmayan kademeli geçiş sistemi, süreci en doğru şekilde yönetmeye imkan sağlayacaktır. Örneğin 01.04.2017 tarihinden itibaren alınan her işçi bu sisteme dahil edilmiş olur ise geçmişin yükü zaman içinde eritilebilir” diye konuştu. 

BAKIŞ AÇIMIZI GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ

Başkan Bahar ve sanayicilerin sorun ve taleplerini not ettiklerini, çözüm için çalışacaklarını dile getiren Bakan Yardımcısı Yegin, kıdem tazminatı ile alakalı modelin fayda sağlayacak yönleri olduğunu, bu tür bir çalışmalarının bulunduğunu belirtti. “İşveren işçiye maliyet gözüyle, işçi ise işverene kar olarak bakıyor. Dolayısıyla işçi-işveren arasındaki ilişki kökleşemiyor. Bakış açımızı gözden geçirmeliyiz” diyen Yegin, işçi-işveren arasındaki itilafların çözümü için arabulucuların devreye gireceği bir modeli uygulamaya koymayı planladıklarını belirtti.

FABRİKALARIN GECE VARDİYALARINA ZİYARET

Toplantının ardından Antalya OSB bünyesinde faaliyet gösteren AGT Ağaç San. Tic. A.Ş. ile Türk Ytong San. A.Ş. tesislerini ziyaret eden Bakan Yardımcısı Yegin ve beraberindeki heyet, firmaların üretim süreçlerini inceleyip gece vardiyasında çalışan işçiler ile sohbet etti. Akşam saatlerinde başlayan Antalya OSB ziyaretinden duyduğumu memnuniyeti dile getiren Yegin, yeni günün ilk saatlerinde Bölgeden ayrılarak oteline döndü.

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: BAKAN YARDIMCISI YEGİN ANTALYA ZİYARET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Vali Münir Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ile birlikte Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı´nın kampını ziyaret etti.
YÖRSİAD´DA KONU  ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
YÖRSİAD´DA KONU ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
“Tecrübe Sohbetleri” adında her ay düzenlemeyi düşündüğümüz etkinliğimiz de hayata geçecek” dedi.
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
“Engelleri birlikte aşacağız”
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri´ne katıldı.
3. Etap Raylı Sistem´de  raylar döşenmeye başladı
3. Etap Raylı Sistem´de raylar döşenmeye başladı
Akdeniz Üniversitesi Meltem kapısında katlı kavşak çalışması
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Unutmamalıyız ki, adımlarımızın biçiminin herhangi bir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçerek birbirimize her zaman, her yerde destek olmaktır.
Kepez´de yüzme bilmeyen kalmayacak
Kepez´de yüzme bilmeyen kalmayacak
"Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi”
ANTALYA OSB UGANDA´YA GİDİYOR
ANTALYA OSB UGANDA´YA GİDİYOR
Antalya OSB sanayicileri, ülkedeki yatırım olanaklarını değerlendirmek için Mart ayında Uganda´ya gidecek.
Halde 03.00´ten önce satış yapılamayacak
Halde 03.00´ten önce satış yapılamayacak
Başkan Böcek yeni hal sezonunun açılışını yaptı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi