Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
Tarih: 28.8.2019 12:23:47

İnsanlık için en büyük,

Hayırsever hareket

 

ANTSEVAK Vakfı, insanlığa en iyi hizmeti sunmak için çalışıyor. Vakfın en önemli hizmetleri arasında engelli ve yaşlıların barınacağı sağlıklı yaşam projesini gerçekleştirmek. UTEF Genel Başkanı, ANTSEVAK Yönetim Kurulu Başkanı ve son olarak Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar, “Hedefimiz engellilerimiz için yaşam köyü projesini hayata geçirmektir”

 

Engelliler yaşam köyü projesi şimdiden heyecan uyandıran bir proje. Neler söyleyeceksiniz?

Bununla ilgili arazi çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. Önümüzde ki aylarda ilk startımızı vereceğiz. Bu yaşam köyünün en büyük özelliği engellilerimiz, yaşlılarımız ve bakıma muhtaç olan insanlar kendilerine yeni bir yaşam alanı çizmiş olacaklar, bu yaşam alanında hobi bahçelerinde her türlü yiyeceği üretmiş olacaklar.

 

Tüm bu projeler için Türkiye de yoğun bir mesai harcanması gerekiyor. Görevleriniz ve bulunduğunuz STK´larda sorumluluklarınız oldukça çok. Bunlardan söz eder misiniz?

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanlığı ve ANTSEVAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan görevime ilaveten, başarılı çalışmalarımızdan dolayı merkezi Belçika´nın Brüksel şehrinde bulunan AVRUPA EKONOMİ TİCARET VE SANAYİ ODASI´na, AVRUPA BİRLİĞİ ENTEGRASYON BAŞKANI olarak atandım. Tüm bu görevleri ülkemizin var olan potansiyelini ve gücünü ortaya koymak için olmuştur. Türkiye büyük bir devlet ve ülke. Her şeyi yapabilecek ve sunabilecek imkan olanaklara sahiptir. Bunun içinde bizler devletimizin düşüncelerinde olduğunu bildiğimiz bu harekete ivme katacak adımların atılmasına öncülük eden masalarda bulunmayı görev bildik. Bu çaba ve gayretlerin sonucu ülke ve millet olarak hep birlikte yaşayacağız. Ülkemizin her köşesinde bulunan tüm bireylerimiz ve üzerinde hassasiyetle durduğumuz engellilerimiz için daha yapacağımız çok işlerimiz olacak

 

ANTSEVAK Vakfı´nın amacı ve hedefi nedir?

ANTSEVAK Vakfı´nın amacı ise, insanlığa en iyi hizmeti sunmak. Vakfın en önemli hizmetlerinden bir tanesi engelli ve yaşlılarımızın barınacağı sağlıklı yaşam projesini gerçekleştirmek. Bununla ilgili arazi çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. Önümüzde ki aylarda ilk startımızı vereceğiz. Bu yaşam köyünün en büyük özelliği engellilerimiz, yaşlılarımız ve bakıma muhtaç olan insanlar kendilerine yeni bir yaşam alanı çizmiş olacaklar, bu yaşam alanında hobi bahçelerinde her türlü yiyeceği üretmiş olacaklar. Hayvan sevgisi olanlar kendi hayvanlarına bakacak, besleyecek. Bunun yanında, iş atölyeleri oluşturarak hangi iş dalı ile uğraşmak istiyorlarsa, o atölyede kendilerine bir meşgale bulmuş olacaklar. Bunun yanında üretilen ürünler, organik pazar yerleri vasıtası ile satışa sunulacak. Bu sağlıklı yaşam köyünün içinde, ibadethanelerin yanında, rehabilitasyon merkezleri, fizik tedavi merkezleri, kültür merkezleri, kütüphane, spor salonları, eğitim odaları gibi tesisler olacaktır. Bunun yanında bir otel inşa ederek yakınları ile vakit geçirmek isteyenler bu otellerde kalarak bir müddet onlarla hayatı paylaşma ortamı bulacaklardır. İnşallah bu konuda hedeflerimize ulaşırız.

Bu görevin haricinde başarılı çalışmalarından dolayı beni takdirle izleyip ve aralarında görmek isteyen Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Kerim Ali Rıza ve Sağlık Başkanı Sayın Oya Demirel´e teşekkürlerimi sunuyorum. Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası, Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanlığına atanmış bulunuyorum.

Burada ki amaç nedir?

Buradaki amaç, Türkiye Ekonomisine ve Türk insanına katkıda bulunabilmek.

Kaç ülkede temsilciler bulunmaktadır?

Ticaret odası olarak 73 ülkede faaliyet göstermekteyiz. Bu 73 ülkenin, iş insanları ile Türk iş insanlarını bir araya getirerek, Türkiye´de güzel yatırımların yapılacağına inanıyorum.

Odanız genç girişimcilere ve kadın girişimcilere destek anlamında uygulamaya koyduğu projeler var mı?

Bu göreve getirildiğimden bu yana uluslararası düzeyde iş insanları ile görüşmeler başlatılmış, Türkiye´de 4 proje üzerinden görüşmeler şu an da devam etmektedir. İhracatın artırılması doğrultusunda çalışmalar başlamıştır. Bunun yanında oda olarak genç girişimcilere ve kadın girişimcilere destek anlamında getirecekleri projelere destek vereceğimizi şimdiden bildiririz.

Oda olarak Turizme sizin ne gibi etkileriniz oluyor?

Oda olarak Türkiye´mizde turizme verilen önemin az olduğunu düşünüyoruz. Türkiye´ye gelen turist sayısını artırmak için çaba harcayacağız ve Türkiye´mizde yaşlı engelli turizminin yanında sağlık turizminin de temellerini atacağız. Türkiye´mizin yer altı ve yer üstü kaynaklarını en verimli hale getirebilecek tesislerin ortak yatırımcılarla görüşülerek hem iç piyasayı hem de ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak sözlerimi şöyle bağlamak istiyorum. Benim için en önemli şey insanları kırmadan sevgi ve saygı çerçevesinde hoşgörü ile onlara en iyi hizmeti verebilmektir.

 

Mete Kaçar kimdir?

Çifteler Köy Enstitüsü mezunu. Öğretmen bir baba, vefakâr ve cefakâr bir annenin 7. evladı olarak 1963 yılında Akşehir´de doğdum. (Babam Mehmet Lütfi Kaçar ve Annem Cevriye Kaçar´ı Rahmetle Şükranla Anıyorum. Allah mekânlarını cennet etsin inşallah.) İlk, orta, lise tahsilimi Akşehir´de gerçekleştirdim. Değişik üniversitelerde okudum ve hala da okumaya devam ediyorum. Uzun yıllar Akşehir siyasetinde ve ticaretinde hizmet ettim. 2007 yılında sivil toplum kuruluşları ile çalışmalarım resmiyet ve hız kazandı. Güzel bir aşevi ile hayırseverlik hizmetlerini başlattık. Arkasından kısa adı UTEF olan, Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu´nun kurucu genel başkanı oldum. Ve halen de bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Buradaki hizmetlerimiz; Kimsesizlerin kimsesi olmak, Federasyonumuza bağlı dernekler vasıtası ile sosyal, kültürel alanlarda engellilerimize ve yaşlılarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu gün itibariyle UTEF; 60 il, 100 ilçe, 9 ülke temsilcisi ile hizmet etmeye devam ediyor. 2018 yılı itibari ile de kısa adı ANTSEVAK olan Antalya Sağlık Turizmi Eğitim Geriatri Rehabilitasyon Engelli ve Sosyal Hizmetler Vakfı´nın mütevelli heyeti ve yönetim kurulu başkanlığına getirildim ve halen bu görevim de devam etmektedir. (Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Secaattin Zenginoğlu´na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.)

 

röportaj: Aynur EryılmazKaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi