Antalya´mızı Baraj ve Göletlerle Donatıyoruz…
DSİ GENEL MÜDÜRÜ ACU
Tarih: 9.3.2018 17:59:26

Antalya turizm alanında ülkemizin en önemli illerinden biri olarak adını duyurmuş olsa da tarım alanında da başı çeken illerden biridir. Bu anlamda baraj ve göletler Antalya için son derece önemlidir. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 15 yılda Antalya´da 19 Baraj ve 3 Gölet tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

İnşa edilen barajlardan birisi sulama, içmesuyu ve enerji üretim maksatlı olan Alanya Dim Barajıdır. Baraj ile 36.500 dekar arazi sulanacak, yıllık 123 milyon kWh enerji üretimi ve Alanya´ya içmesuyu temini sağlanacaktır.

Hizmete alına Manavgat Naras Barajı Manavgat Havzasında meydana gelen ve her yıl milyonlarca lira maddi hasara sebep olan taşkınları önleyerek Manavgat ilçe merkezini taşkınlardan korumakta ve aynı zamanda Manavgat Ovası´nda toplam 71.420 dekar araziyi sulamaktadır.

Gazipaşa´nın hasretle beklediği Gökçeler Barajı tamamlandı. 103 metre yüksekliğindeki bu dev barajın açılışını 2017 yılı sonunda Ankara´dan Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın 375 tesisinin toplu açılışında hizmete alınmıştır. Depolanacak su ile Gazipaşa ilçe merkezi ve 15 yerleşim yerine içmesuyu verilecek ve Gazipaşa Ovasında 47.400 dekar arazi sulanacaktır.

Antalya´ya 10 Baraj ve 2 Gölet İnşa Ediyoruz…

Antalya´da bütün ilçelerimizin sulama ve içmesuyu ihtiyaçlarını karşılamak için çok sayıda baraj ve gölet inşa edildiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU,´ Antalya´da inşaat çalışmaları hızla devam eden 10 baraj ve 2 gölet projemiz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi inşaatı devam eden ve 69 metre yüksekliğindeki Kıbrıs Barajıdır. Baraj ile 35.170 dekar zirai arazi sulanacaktır. İnşaat çalışmalarının % 27´si tamamlanmıştır.

 

Diğer taraftan Antalyalı vatandaşlarımıza 4 tane müjde daha veriyoruz. Bunlar Demre Çağman Barajı, Demre Çevreli Ovası Drenajı, Korkuteli Saksağan Tersip Bendi ve Korkuteli Kargalık Tersip Bendi´ dir. Bu işlerin inşaat ihalelerini yaptık. İnşallah kısa bir zamanda inşaatlarına başlayacağız. ‘´dedi.

 

Antalya´nın Münbit Arazilerini Suyla Buluşturuyoruz…

 

Antalya ülkemizin sebze ve meyve yetiştiriciliği açısından önemli bir şehir olduğunu ifade eden ACU, ‘Bu bağlamda biz de bu münbit toprakları sulayarak Antalya´nın bereketine bereket katmak istiyoruz. Son 15 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile Antalya´da 449.089 dekar zirai araziyi sulamaya açarak vatandaşlarımıza yıllık 471 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

 

Antalya´da çok önemli sulama tesislerini hizmete aldık ama daha yapacağımız çok iş var. İnşaat safhasında yer alan sulama tesislerimiz ile 190.900 dekar arzanin daha sulanmasını sağlayacağız. Böylece suladığımız toplam alan takriben 640.000 dekara yükselecektir. ‘´dedi.

 

Antalya´nın İçmesuyu Gibi Bir Problemi Asla Olmayacak…

 

Antalya´nın 2045 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılamak için içerisinden jeep geçen
dev borularla 43 km´lik isale hattı inşa edildiğini belirten DSİ Genel Müdürü ACU,´ Karacaören 2 Barajından suyu alıp içmesuyu arıtma tesisinde arıtıp şehre vereceğiz. Proje ile yıllık 166 milyon m3 içmesuyu sağlayacağız.

 

Diğer taraftan bir turizm merkezi olan Alanya´nın 2045 yılı içmesuyu ihtiyacını karşılayacağız. İnşaatları tamamlanmak üzere olan isale hattı ve arıtma tesisi ile Dim Barajından aldığımız suyu Alanya´ya ileterek şehre menba kalitesinde içmesuyu sağlayacağız. ‘´dedi. 

Antalya´yı Taşkınlardan Koruyoruz…

Antalya´da taşkın riskinin fazla olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat ACU,´ Antalya ilimizde yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini taşkın zararlarından korunması maksadıyla 88 dereyi ıslah ederek; Antalya şehir merkezi, 138 yerleşim yeri ve 201.110 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 9 taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi de Aksu ilçesi içerisinden geçen Aksu Çayı Islahıdır. Takriben 277 milyon TL maliyeti olan bu proje ile Aksu Çayının 70 km´lik kısmında çalışma yapıyoruz. Tamamlanma safhasında olan bu önemli projemizin de şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. ‘´dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘´Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım´a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu´na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
24 / 13 °C
Fırtına
Perşembe
24 / 11 °C
Güneşli
Cuma
23 / 8 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi