Antalya´da iklim değişikliğinin etkileri konuşuldu
YAZ AYLARINDA İNSANLAR ANTALYA´DAN KAÇABİLİR
Tarih: 14.6.2019 15:16:55

“Antalya´nın 50 yıl sonrası bugünün Dubai´si gibi olabilir.” Antalya Büyükşehir Belediyesi proje yürütücülüğünde düzenlenen “İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali”nde Antalya´nın deniz ve kıyılarının iklim değişikliğine adaptasyonu ve küresel iklim değişikliği konuları masaya yatırıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “2070 yılında Antalya´da iki derecelik bir sıcaklık artışı beklenmektedir. Antalya´nın 50 yıl sonrası bugünün Dubai´si gibi olabilir. Tarımda seralara gerek kalmayabilir” dedi.

Antalya Kültür Merkezi´nde (AKM) gerçekleştirilen konferanslarda küresel iklim değişikliğinin etkileri başta olmak üzere Antalya´nın deniz ve kıyılarının iklim değişikliğine adaptasyonu, balıkçılık ve iklim değişikliklerinin etik ve ahlaki boyutları başlıklar halinde ele alındı. Küresel İklim değişikliği üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğinin ahlaki boyutu üzerine de CNN Türk Meteorolojist´i Bünyamin Sürmeli konuştu. Festivale katılan öğrenciler ise düzenlenen eğitici etkinliklerde eğlenceli vakitler geçirdi.


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HEPİMİZİN SORUNU
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu´nun “İklim Değişikliği ve Antalya´nın İklim Değişikliğine” adaptasyonu sunumuyla başlayan oturumda küresel ısınmanın Dünya ve Türkiye´ye etkileri değerlendirildi. Küresel ısınmanın dünya için aslında doğal bir süreç olduğu ancak asıl sorunun hızlı ısınma olduğuna dikkat çeken Kadıoğlu “Sıkça karşılaştığımız hortum, sel, yangın, toprak kayması gibi afetlerin yanında hidro-meteorolojik afetler de yaşanmaktadır. Bu afetlerin başlıca sebebi dünyayı hasta eden mikrop olarak gördüğümüz insanlardır. Dünyada iklim değişikliği dediğimizde,  bunu sadece kutup ayılarının sorunuymuş gibi algılıyoruz. Ancak iklim değişikliği sadece kutup ayılarının meselesi değil, tüm dünyanın meselesidir” dedi.  

ASIL SORUN HIZLI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Dünya var olduğundan itibaren iklim değişikliklerinin belirli bir düzende yaşandığına dikkat çeken Kadıoğlu şunları söyledi: “Dünyamız yaklaşık 150 bin yılda ısınma ve soğuma yaşayarak bu devirleri geçirmiştir. Yani dünyamız 150 bin yılda bir derece ısınırken şimdi 150 yılda bir derece ısındı. Aradaki fark tam bin kattır. Bu noktada aslında sorunumu iklim değişikliği değil iklim değişikliğinin çok ani olmasıdır. İklim değişikliğinin bu kadar hızlı olmasının nedeni maalesef insanlardır. Doğal etkenler ısınmaya bu kadar neden olmazken tarım ve sanayileşme ile birlikte insan kaynaklı etkenler bu kadar hızlı bir sürede ısınmaya neden olmuştur.” 


ANTALYA´DA 50 YIL SONRA SERAYA GEREK KALMAYABİLİR
Küresel ısınmanın Türkiye ve Antalya´ya yönelik etkilerine ve alınabilecek önlemlere de değinen Kadıoğlu şu bilgileri verdi: “Devam eden küresel ısınma ile birlikte özellikle Ege bölgesinde dört derecelik bir ısınma beklenmektedir. 2030 yılına kadar dünyada bir derecelik daha sıcaklık artışı bekliyoruz. Bir derece iki derece diye tabir ettiğimiz ortalama sıcaklıklar genellikle insanlar arasında küçümsenerek karşılanıyor. Bu öyle küçümsenecek bir durum değildir. Hava sıcaklıkları ile halk sağlığı son derece ilişkilidir. Örnek verecek olursak sıcak havalarda insanlar daha fazla ishal olmaktadır. Deniz suyunda yaşanacak bir derecelik sıcaklığın balıkları nasıl kaçırdığını, Akdeniz´e sıcak denizlerden gelen balon balıklarını sıkça duymaktayız. Bu gibi durumlar Antalya´mızı son derece etkileyecektir, tarım sektörü içinde bu geçerlidir. ‘Bundan elli sene sonra Antalya´da ne ekeceğiz ne üreteceğiz?´ diye bir soru sorduğumuzda, ‘Seracılık nasıl değişecek ya da seralara gerek kalacak mı?´ diye düşündüğümüzde küresel ısınmanın etkilerini çok daha iyi anlayabiliriz. Bugün bu sıcaklık şartlarında yetişebilen ürünler belki elli sene sonra yetişmeyebilir. Bunun için Uganda´nın kahve üretimi için koruma altına aldığı tarım alanlarını örnek alarak bizim de geleceğimizi planlamamız gerekmektedir.” 


YAZ AYLARINDA İNSANLAR ANTALYA´DAN KAÇABİLİR
Değişen iklim şartları ile birlikte turizm sektöründe de değişmelerin yaşanabileceği uyarısında bulunan Kadıoğlu “ 2070 yılında Antalya´da iki derecelik bir sıcaklık artışı beklenmektedir. Akdeniz bölgemiz yağışların da azalmasıyla her geçen yıl giderek daha kurak bir iklim haline gelmektedir. Bu da su sorununu beraberinde getirecektir. Şu anda Mayıs ayında yapılan tarımsal sulama 2070 yılında Mart ayına gerileyecektir. Yani daha erken sulama yapmanız gerekiyor. Az yağış çok buharlaşmada kaçınılmaz olarak bu sonuçları doğuruyor. Daha fazla ısınan deniz suyunun yanında artık kışları da kurak geçen bir Antalya´nın 50 yıl sonrası bugünün Dubai´si gibi olabilir. Dubai´de turizm sıcak ve kurak yaz aylarında değil daha serin olan aylarda gerçekleşiyor. Neden? Çünkü insanlar o sıcaklara dayanamıyor. Benzer bir durum güney sahillerimizde de yaşanabilir. Artık insanlar yaz aylarında güney sahillerini değil daha serin olan yaylaları ve bölgeleri seçecektir. Bu durumda turizm anlayışının değişmesi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı. 


KÜRESEL ISINMANIN TEMEL NEDENİ İNSANLAR
Küresel ısınmanın temel sorunları, mücadele yöntemleri ve ahlaki boyutu hakkında katılımcıları bilgilendiren diğer konuşmacı CNN Türk Meteorolojist´i Bünyamin Sürmeli ise şöyle konuştu: “Küresel ısınmanın temel nedenleri arasında biz insanların tüketim anlayışı yer almaktadır. İnsanların ihtiyaç fazlası tüketimleri, gıda israfları ne yazık ki her geçen gün atmosferimize karbondioksit salınımını arttırmakta, havayı ısındırmaktadır. Bir kişi, bir kişi gibi yaşamayınca havalar ısınıyor. O yüzden geleceğimiz için bir kişi bir kişi gibi yaşamak, bir kişinin tüketimini yapmak zorundadır.” 


DÜNYAYI BİZ KURTARABİLİRİZ
Sürmeli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda 7.2 milyar insan yaşıyor dünyamızda. 2050 yılında dünyadaki insana nüfusu 2 milyar kişi daha artacak. Günümüzde 794 milyon insan açlık sorunu yaşamakta, 2 milyar insan yeterli vitamini alamıyor. 1.9 milyar insan aşırı besleniyor, 600 milyon insanın da obez olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Burada çok büyük bir dengesizlik var. Bir taraf çok tüketirken bir taraf açlık çekiyor. Bir tabak yemeğin 3´te 1´i çöpe gitmese bugün iklim değişikliği diye bir şey konuşuyor olmayacağız. Atmosferde yaşanan milyonda bir değişiklikler bugün iklimimizi bu hale getiriyor. O yüzden alınabilecek her önlem çok önemli bir yere sahiptir. 7 milyar insanın 100 milyonunun hayatlarında yapacağı değişiklikler birçok şeyi değiştirebilir. O yüzden ‘ben mi kurtaracağım Dünya´yı dememeliyiz, çünkü biz kurtarabiliriz.”


Festivale katılan ilkokul ve ortaokul öğrencileri ise festival alanında kurulan eğitim ve uygulama stantlarında çevre ve iklim konulu resimler çizerek ve eğitici bulmaca oyunları oynayarak eğlenceli zaman geçirdi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Karpuzkaldıran´a Marina ve plaj
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
NAYLON BARAKADAN KURTARILDI
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
GİRİŞİMCİLER İLE YATIRIMCILAR BULUŞACAK
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Bütün çocuklar Kepez´de mutlu olsun
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili açıklamada bulundu.
Köhne bina kütüphane oluyor
Köhne bina kütüphane oluyor
‘Cemil Meriç Kitaplığı´ kimliği ile beyinlere ışık olacak.
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
İnsanın içini ısıtan ne cici şeyler var burada
AKMETAL 25 YAŞINDA
AKMETAL 25 YAŞINDA
Antalya´nın köklü asansör firmalarından biri olan Akmetal Asansör Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, 25´inci kuruluş yıldönümünü kutladı.
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Turnuvalar, showlar, atölye çalışmaları
Gülveren´de mutlu son
Gülveren´de mutlu son
320 daire inşa edecek
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
70 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak
Büyükşehir´in ev sıcaklığında  konuk evleri yoğun ilgi gördü
Büyükşehir´in ev sıcaklığında konuk evleri yoğun ilgi gördü
51 İLDEN HASTA VE YAKINI AĞIRLADI
Kepez´den glutensiz ekmek
Kepez´den glutensiz ekmek
3 noktada glutensiz ekmek satışı
Tütüncü, üreticiyle sera nöbetinde
Tütüncü, üreticiyle sera nöbetinde
Üreticilerden Tütüncü´ye tarım teşekkürü
Tütüncü, “Toplum kadınla güçlü”
Tütüncü, “Toplum kadınla güçlü”
Projelerimizi halka soruyoruz
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi