ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Raylı Sistem projesi ile ilgili Basın açıklaması
CHP Genel Başkana cevap
Tarih: 22.6.2018 15:24:22

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI

HAYSİYET CELLADI KILIÇDAROĞLU... Türkiye seçime giderken, bazı siyasilerin yine başarısız olacaklarını, yine hüsrana uğrayacaklarını fark ederek telaşa kapıldıklarını ve son çare olarak kirli siyasete yöneldiklerini esefle görmekteyiz. Girdikleri her seçimde başarısız oldukları ve bu duruma sürekli düştükleri bilinen bu kişilerin, artık kabahati kendilerinde aramaları gerekirken; Onlar maalesef her zaman yaptıkları gibi iftira atma, kara çalma gibi kendilerini zavallı duruma düşüren taktikleri uygulamaya başladılar. Görülüyor ki bir taraftan “SİYASİ AHLAK” “TEMİZ SİYASET” nutukları atarken, diğer taraftan iftira atarak, çamur at izi kalsın amacı güderek siyasetin en kirli, en kötü örneği olmayı seçiyorlar.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapmak gereği hâsıl olmuştur.


Seçimlere üç gün kala CHP Genel Başkanı, hiçbir ahlak anlayışına sığmayacak şekilde yalan yanlış rakamlar telaffuz ederek, hakkı, hukuku hiçe sayıp iftira atarak halkımız kandırmaya; bu suretle de siyasi rant elde etmeye tevessül etmiştir. 

20 Haziran günü yayınlanan bir yerel gazetede yer alan ifadeleri aynı akşam katıldığı FOX TV kanalında da tekrarladı. Kendi partilerine ait bir Belediyenin projesi ile hiç kıyas edilmeyecek farklılıkta ve büyüklükteki Antalya 3.Aşama Raylı Sistem projesini kıyaslıyormuş gibi yapıp halkı kandırmaya, halkın kafasını karıştırmaya çaba sarf etti.


Konuyla ilgili doğru bilgiler vermeyen Kılıçdaroğlu kamuoyunu yanıltarak şunları söylemişti: ‘Antalya´da 23 kilometrelik tramvay 697 milyon liraya mal oldu. İçinde araç alımı yok. İzmir 20 kilometrelik tramvayı araç alımı dâhil 392 milyon liraya yaptı. Aradaki bu fark nereye gitti?´


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ak Parti iktidarında;  yıllarca CHP döneminde tek çivisi dahi çakılmamış, hayal dahi edilmemiş ‘Raylı Sistem´ projelerini dünya rekoru kırarak çok kısa sürelerde bitirip halkın hizmetine sunmuştur. Ak Parti Belediyesi olarak 2007 yılında başladığı Hafif Raylı Sistem atağına bu yeni dönemde ikinci etabı da eklemiş ve şimdi de 8 Haziran 2018 günü 3. Etabın temelini atmıştır. Bu başarı ve bu hız anlaşılıyor ki siyasi kıskançlık yaratmıştır.

İzmir tramvay projesi ile Antalya 3.Aşama Hafif Raylı Sistem projesini karşılaştırmak abesle iştigaldir. Kötü niyetli kirli siyaset yapmak ve matematik bilmemektir. İzmir projesinin toplam uzunluğunun 22,3 km´dir. Tamamı hemzeminden giden cadde tramvayı tarzında ve hattının bir kısmı da çift hat değil tek hat olarak ihale edilmiştir. ANCAK DAHA YAPIM BAŞLAMA AŞAMASINDA İKMAL İHALESİ YÂDA İHALELERİ YAPILDIĞI BİLİNMEKTEDİR.  Bu sistemde araçlar çift dizi çalışamaz. Duraklar 48 metre uzunluğundadır. 35 adet durak bulunmaktadır.

Antalya 3.Aşama Hafif Raylı Sistemi ise 24.9 km uzunluğunda tamamı çift hat, 38 yer üstü 1 adet te yer altı durağı olan, araçları çift dizi çalışacak 94 metre uzunluğunda peron yapısında durakları olan, 5 km´lik nostaljik tramvay sisteminin tamamen sökülerek yenileneceği ve kendisine ayrılmış alanda işleyecek çok daha ileri teknik özellikleri olan Hafif Raylı Sistemdir. Dört adet üst geçit bir adet karayolu alt geçidi, ilk iki aşama ile sinyalizasyon ve elektrifikasyon entegrasyonu da ihalesine dâhil olan çok daha büyük bir projedir.

Bu ihalenin proje ihalesi de yapım ihalesi de 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde AÇIK İHALE USULÜ İLE uluslararası tüm isteklilere açık ve aleni olarak gerçekleştirilmiştir. İhale en düşük fiyatı veren istekli üzerinde kalmıştır. Her iş ve işlem hukuka uygun açık ve alenidir. 

İzmir ihalesinin yapıldığı 26.02.2014 tarihinde EURO kuru 3,0326.-TL iken Antalya 3.Aşama HRS ihale tarihindeki kur 4,9414.-TL´sıdır. 

Hat uzunlukları, durak sayıları, durakların boyları, Tünel (NATM), aç kapa tünel yapıları, karayolu katlı kavşak geçişi, yer altı istasyonu, trafo sayıları, alt yapı aktarımları, 5 km eski raylı sistem hattının sökümü, yaya üst geçitleri gibi farklı kapsam ve içeriklerinden ötürü Antalya ve İzmir ihalelerinin karşılaştırılması TAMAMEN KÖTÜ NİYETLİ BİR YAKLAŞIMDIR.

İzmir ihalesi yapıldıktan çok kısa sure sonra 04.12.2014 tarihinde İKMAL İHALESİ YAPILMIŞTIR. Bu tarihten sonra da belki ikmal ihalesi yapıldığı kanaatindeyiz. Ayrıca İzmir Belediyesi yapım işine birçok doğrudan maddi katkı yapmış ve 2014 yılında yapılmış bu ihale 2018 in yarısı geçtiği halde halen tam olarak bitmemiştir.

Esas hesabı sorulması gereken husus şudur: 26 Şubat 2014 tarihinde yapılan İzmir ihalesi kapsamında 38 vagon ve yedek parçaları için toplam 69.153.255 Euro fiyat belirlenmiştir. Bu tutar araç başı 1.819.822 Euro´dur. Buna karşılık, Antalya´da bu tarihten 18 ay sonra 2. aşama için temin edilen birebir ayni kapsam ve özelliklerdeki tramvay araçları ve yedek parça için ödenen para araç başı 1.634.915 Euro´dur. Yani Antalya 18 ay sonra ayni özelliklerdeki aracı (araç başı) 184.907 Euro daha ucuza temin etmiştir. İzmir, ayni araca toplamda 7.026.485 Euro fazla ödeme yapmıştır. Bu bedelin İzmir ihalesi tarihindeki kur karşılığı ise 21 milyon 308 bin 518 liradır. O tarihte bile zaten bu miktar fazla bir ödeme iken günümüz şartları değerlendirildiğinde fazla ödeme yapılan rakam çok daha artmaktadır.

Her iki yapım ihalesine katılan Gülerman A.Ş Firması, ihalesi 26.02.2014 tarihinde gerçekleştirilen Konak- Karşıyaka tramvayları yapım işi için 182.144.261,00 TL ve araç temini içinde 69.153.255,15 Euro teklif etmiş iken, ayni firma güncel piyasa koşullarına göre, ihalesi 27.03.2018 tarihinde gerçekleştirilen Antalya 3. aşama raylı sistem hatları yapım işine 829.712.453,57 TL teklif vermiştir. Ancak ilgili kanunlar çerçevesinde uluslararası açık ihale yöntemi ile ekonomik ve mali açıdan en uygun teklif olan 696,831.470.77 TL´ye ihale edilmiştir.

İzmir tramvay duraklarında, durakların yapısı gereği kuplajli araçlar kullanılamazken, Antalya tramvay duraklarında ikili dizi araçlar rahatlıkla kullanılabilecektir. İzmir tramvay işletmesinin maksimum hızı 45 – 50 km iken, Antalya tramvayında maksimum işletme hızı 60 - 70 km´dir. İzmir´de ortalama işletme hızı yaklaşık 13 km/saat iken Antalya tramvayının işletme hızı yaklaşık %50 fazla olarak 20 km/saat dizayn edilmiştir. Tüm işletmese farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda iki sistemin saatte tek yönde taşıyabileceği yolcu sayılarının ne kadar farklı olabileceği anlaşılabilir.

Görüldüğü gibi elmayla armudu karşılaştırmak, sapla samanı karıştırmak gibi basit aldatmacalara sarılıp, halkı kandırma gayretleri bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu kirli siyaset anlayışına tekrar sarılmaları çaresizlik işaretidir. Bu iftiraları için hukuk karşısında hesap sorulacak en kısa zamanda tazminat davaları açılacaktır. Ekte karşılaştırmalı toplam reel maliyet tablosu yer almaktadır. Proje müellifi tarafından hazırlanan bu uzman raporunda da açıkça görüleceği üzere her iki projenin toplam reel maliyetleri arasında fark yoktur.


Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.


TEKNİK BİLGİLER:


Sistem FarklılıklarıİZMİRANTALYA
Hat Uzunluğu 22.3 km24.9 km
Hemzemin durak sayısı3538
Durak uzunluğu48 mt.96 mt.
Yeraltı gömülü istasyonYOK1 adet
Bünyesinde 6 adet yürüyen merdiven ve 3 özürlü asansörü olan yaya üstgeçidi
YOK4 adet

Katlı Karayolu Alt Geçişi (2x100 mt uzunluğunda) ve 700 mt Kavşak ve Çevre düzenlemesi
YOK1 adet
Ücret dolum makinasıYOK100 adet
Tünel yapımı YOK1.41 km
Mevcut sisteme bağlantı (aç-kapa)YOK1.35 km
Yağmursuyu, atıksuyu, telekom, elektrik vb. altyapı aktarımları-muhtelif
Mevcut raylı sistemler ile 3. Aşama Raylı Sistemin Entegrasyonu (Çift depo sahasından Scada entegrasyonu, 750 VDC, haberleşme(fiber optik ağ), katener, sinyalizasyon sistemlerinin tam entagrasyonu)
YOK
VAR

İZMİR İHALESİNDE OLMAYAN ANCAK ANTALYA İHALESİNDE YAPILACAK OLAN İŞLERİN YAKLAŞIK TUTARI
İŞİN ADITUTAR (TL)
TÜNEL İŞLERİ38,500,000.00
GÖMÜLÜ İSTASYON VE BAĞLANTILI YAPILAR45,000,000.00
KATLI KARAYOLU ALT GEÇİŞİ31,000,000.00
ALT YAPI HATLARI AKTARIMI40,000,000.00
4 ADET ÜST GEÇİT YAPIMI25,000,000.00
MEVCUT TRAMVAY HATTI SÖKÜMÜ1,150,000.00
ÜCRET DOLUM MAKİNALARI7,400,000.00
DEPO SAHASI BÜYÜKLÜK FARKI18,750,000.00
HEMZEMİN DURAK BEDEL FARKI17,050,000.00
MEVCUT SİSTEMLERLE ENTEGRASYON (ELEKTROMEKANİK İŞLER)22,750,000.00
HAT UZUNLUĞU FİYAT FARKI72,761,519.04
GENEL TOPLAM319,361,519.04


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANTALYA MÜKEMMELİ ARIYOR
ANTALYA MÜKEMMELİ ARIYOR
HEDEF 1000 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKMAK
Yeni kimliklerde temassız çipe dikkat
Yeni kimliklerde temassız çipe dikkat
Yeni kimliklerde temassız çipe dikkat
ANTALYA´NIN MENDİLİNDE BİR FİLM DAHA KOKUYOR
ANTALYA´NIN MENDİLİNDE BİR FİLM DAHA KOKUYOR
VALİ KARALOĞLU´DAN DÜĞMELİ EVLER ÖNERİSİ
Sağlık Sen´den anlamlı kermes
Sağlık Sen´den anlamlı kermes
Geliri kimsesiz çocuklara harcanacak
Finike Öğrenci Pansiyonu´nu Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açtı
Finike Öğrenci Pansiyonu´nu Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açtı
Sözlerini unutanlardan olmadık
Başkan Türel´in, yeni projelerle Batı ilçelerini ziyareti devam ediyor
Başkan Türel´in, yeni projelerle Batı ilçelerini ziyareti devam ediyor
Bakan Çavuşoğlu: “Menderes Türel dışında proje üreten aday yok”
CHP´DEN LOKMALI AÇILIŞ
CHP´DEN LOKMALI AÇILIŞ
“KEPEZ´E HİZMET OLDU”
“DEĞİŞİM ZAMANI”
“DEĞİŞİM ZAMANI”
CHP Kepez Belediye Başkanı Adayı Dr. Murat Dinç
Antalya´nın en çevreci otoparkı açıldı
Antalya´nın en çevreci otoparkı açıldı
“Önce Antalya”
ANTALYA OSB´DEN EĞİTİME DESTEK
ANTALYA OSB´DEN EĞİTİME DESTEK
İTFAİYECİLERE ÖZEL EĞİTİM
Antalya´yı fetih coşkusu saracak
Antalya´yı fetih coşkusu saracak
Türk İslam Medeniyeti´nin İzleri teması
Antalya´ya kuvvetli yağmur geliyor...
Antalya´ya kuvvetli yağmur geliyor...
Dikkatli ve tedbirli olunuz.
Antalya Polisi, Türk Kızılayı Tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var”  Sloganı İle Başlatılan Kan Bağışı Kampanyasına Destek Verdi
Antalya Polisi, Türk Kızılayı Tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var” Sloganı İle Başlatılan Kan Bağışı Kampanyasına Destek Verdi
Türk Kızılay´ı tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var” sloganı ile başlatılan Kan Bağışı kampanyasına Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal UZUNKAYA, Daire Başkanlarımız ve polislerimiz kan bağışında bulunarak destek vermiştir.
2019´DA ANTALYA´YA 16 MİLYON YABANCI TURİST
2019´DA ANTALYA´YA 16 MİLYON YABANCI TURİST
ORTAK HEDEFLERE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
Türkbeleni Manavgat´a çok yakıştı
Türkbeleni Manavgat´a çok yakıştı
Menderes Türel´e Manavgat´a hizmeti için teşekkürler
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi