ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Raylı Sistem projesi ile ilgili Basın açıklaması
CHP Genel Başkana cevap
Tarih: 22.6.2018 15:24:22

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI

HAYSİYET CELLADI KILIÇDAROĞLU... Türkiye seçime giderken, bazı siyasilerin yine başarısız olacaklarını, yine hüsrana uğrayacaklarını fark ederek telaşa kapıldıklarını ve son çare olarak kirli siyasete yöneldiklerini esefle görmekteyiz. Girdikleri her seçimde başarısız oldukları ve bu duruma sürekli düştükleri bilinen bu kişilerin, artık kabahati kendilerinde aramaları gerekirken; Onlar maalesef her zaman yaptıkları gibi iftira atma, kara çalma gibi kendilerini zavallı duruma düşüren taktikleri uygulamaya başladılar. Görülüyor ki bir taraftan “SİYASİ AHLAK” “TEMİZ SİYASET” nutukları atarken, diğer taraftan iftira atarak, çamur at izi kalsın amacı güderek siyasetin en kirli, en kötü örneği olmayı seçiyorlar.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapmak gereği hâsıl olmuştur.


Seçimlere üç gün kala CHP Genel Başkanı, hiçbir ahlak anlayışına sığmayacak şekilde yalan yanlış rakamlar telaffuz ederek, hakkı, hukuku hiçe sayıp iftira atarak halkımız kandırmaya; bu suretle de siyasi rant elde etmeye tevessül etmiştir. 

20 Haziran günü yayınlanan bir yerel gazetede yer alan ifadeleri aynı akşam katıldığı FOX TV kanalında da tekrarladı. Kendi partilerine ait bir Belediyenin projesi ile hiç kıyas edilmeyecek farklılıkta ve büyüklükteki Antalya 3.Aşama Raylı Sistem projesini kıyaslıyormuş gibi yapıp halkı kandırmaya, halkın kafasını karıştırmaya çaba sarf etti.


Konuyla ilgili doğru bilgiler vermeyen Kılıçdaroğlu kamuoyunu yanıltarak şunları söylemişti: ‘Antalya´da 23 kilometrelik tramvay 697 milyon liraya mal oldu. İçinde araç alımı yok. İzmir 20 kilometrelik tramvayı araç alımı dâhil 392 milyon liraya yaptı. Aradaki bu fark nereye gitti?´


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ak Parti iktidarında;  yıllarca CHP döneminde tek çivisi dahi çakılmamış, hayal dahi edilmemiş ‘Raylı Sistem´ projelerini dünya rekoru kırarak çok kısa sürelerde bitirip halkın hizmetine sunmuştur. Ak Parti Belediyesi olarak 2007 yılında başladığı Hafif Raylı Sistem atağına bu yeni dönemde ikinci etabı da eklemiş ve şimdi de 8 Haziran 2018 günü 3. Etabın temelini atmıştır. Bu başarı ve bu hız anlaşılıyor ki siyasi kıskançlık yaratmıştır.

İzmir tramvay projesi ile Antalya 3.Aşama Hafif Raylı Sistem projesini karşılaştırmak abesle iştigaldir. Kötü niyetli kirli siyaset yapmak ve matematik bilmemektir. İzmir projesinin toplam uzunluğunun 22,3 km´dir. Tamamı hemzeminden giden cadde tramvayı tarzında ve hattının bir kısmı da çift hat değil tek hat olarak ihale edilmiştir. ANCAK DAHA YAPIM BAŞLAMA AŞAMASINDA İKMAL İHALESİ YÂDA İHALELERİ YAPILDIĞI BİLİNMEKTEDİR.  Bu sistemde araçlar çift dizi çalışamaz. Duraklar 48 metre uzunluğundadır. 35 adet durak bulunmaktadır.

Antalya 3.Aşama Hafif Raylı Sistemi ise 24.9 km uzunluğunda tamamı çift hat, 38 yer üstü 1 adet te yer altı durağı olan, araçları çift dizi çalışacak 94 metre uzunluğunda peron yapısında durakları olan, 5 km´lik nostaljik tramvay sisteminin tamamen sökülerek yenileneceği ve kendisine ayrılmış alanda işleyecek çok daha ileri teknik özellikleri olan Hafif Raylı Sistemdir. Dört adet üst geçit bir adet karayolu alt geçidi, ilk iki aşama ile sinyalizasyon ve elektrifikasyon entegrasyonu da ihalesine dâhil olan çok daha büyük bir projedir.

Bu ihalenin proje ihalesi de yapım ihalesi de 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde AÇIK İHALE USULÜ İLE uluslararası tüm isteklilere açık ve aleni olarak gerçekleştirilmiştir. İhale en düşük fiyatı veren istekli üzerinde kalmıştır. Her iş ve işlem hukuka uygun açık ve alenidir. 

İzmir ihalesinin yapıldığı 26.02.2014 tarihinde EURO kuru 3,0326.-TL iken Antalya 3.Aşama HRS ihale tarihindeki kur 4,9414.-TL´sıdır. 

Hat uzunlukları, durak sayıları, durakların boyları, Tünel (NATM), aç kapa tünel yapıları, karayolu katlı kavşak geçişi, yer altı istasyonu, trafo sayıları, alt yapı aktarımları, 5 km eski raylı sistem hattının sökümü, yaya üst geçitleri gibi farklı kapsam ve içeriklerinden ötürü Antalya ve İzmir ihalelerinin karşılaştırılması TAMAMEN KÖTÜ NİYETLİ BİR YAKLAŞIMDIR.

İzmir ihalesi yapıldıktan çok kısa sure sonra 04.12.2014 tarihinde İKMAL İHALESİ YAPILMIŞTIR. Bu tarihten sonra da belki ikmal ihalesi yapıldığı kanaatindeyiz. Ayrıca İzmir Belediyesi yapım işine birçok doğrudan maddi katkı yapmış ve 2014 yılında yapılmış bu ihale 2018 in yarısı geçtiği halde halen tam olarak bitmemiştir.

Esas hesabı sorulması gereken husus şudur: 26 Şubat 2014 tarihinde yapılan İzmir ihalesi kapsamında 38 vagon ve yedek parçaları için toplam 69.153.255 Euro fiyat belirlenmiştir. Bu tutar araç başı 1.819.822 Euro´dur. Buna karşılık, Antalya´da bu tarihten 18 ay sonra 2. aşama için temin edilen birebir ayni kapsam ve özelliklerdeki tramvay araçları ve yedek parça için ödenen para araç başı 1.634.915 Euro´dur. Yani Antalya 18 ay sonra ayni özelliklerdeki aracı (araç başı) 184.907 Euro daha ucuza temin etmiştir. İzmir, ayni araca toplamda 7.026.485 Euro fazla ödeme yapmıştır. Bu bedelin İzmir ihalesi tarihindeki kur karşılığı ise 21 milyon 308 bin 518 liradır. O tarihte bile zaten bu miktar fazla bir ödeme iken günümüz şartları değerlendirildiğinde fazla ödeme yapılan rakam çok daha artmaktadır.

Her iki yapım ihalesine katılan Gülerman A.Ş Firması, ihalesi 26.02.2014 tarihinde gerçekleştirilen Konak- Karşıyaka tramvayları yapım işi için 182.144.261,00 TL ve araç temini içinde 69.153.255,15 Euro teklif etmiş iken, ayni firma güncel piyasa koşullarına göre, ihalesi 27.03.2018 tarihinde gerçekleştirilen Antalya 3. aşama raylı sistem hatları yapım işine 829.712.453,57 TL teklif vermiştir. Ancak ilgili kanunlar çerçevesinde uluslararası açık ihale yöntemi ile ekonomik ve mali açıdan en uygun teklif olan 696,831.470.77 TL´ye ihale edilmiştir.

İzmir tramvay duraklarında, durakların yapısı gereği kuplajli araçlar kullanılamazken, Antalya tramvay duraklarında ikili dizi araçlar rahatlıkla kullanılabilecektir. İzmir tramvay işletmesinin maksimum hızı 45 – 50 km iken, Antalya tramvayında maksimum işletme hızı 60 - 70 km´dir. İzmir´de ortalama işletme hızı yaklaşık 13 km/saat iken Antalya tramvayının işletme hızı yaklaşık %50 fazla olarak 20 km/saat dizayn edilmiştir. Tüm işletmese farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda iki sistemin saatte tek yönde taşıyabileceği yolcu sayılarının ne kadar farklı olabileceği anlaşılabilir.

Görüldüğü gibi elmayla armudu karşılaştırmak, sapla samanı karıştırmak gibi basit aldatmacalara sarılıp, halkı kandırma gayretleri bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu kirli siyaset anlayışına tekrar sarılmaları çaresizlik işaretidir. Bu iftiraları için hukuk karşısında hesap sorulacak en kısa zamanda tazminat davaları açılacaktır. Ekte karşılaştırmalı toplam reel maliyet tablosu yer almaktadır. Proje müellifi tarafından hazırlanan bu uzman raporunda da açıkça görüleceği üzere her iki projenin toplam reel maliyetleri arasında fark yoktur.


Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.


TEKNİK BİLGİLER:


Sistem FarklılıklarıİZMİRANTALYA
Hat Uzunluğu 22.3 km24.9 km
Hemzemin durak sayısı3538
Durak uzunluğu48 mt.96 mt.
Yeraltı gömülü istasyonYOK1 adet
Bünyesinde 6 adet yürüyen merdiven ve 3 özürlü asansörü olan yaya üstgeçidi
YOK4 adet

Katlı Karayolu Alt Geçişi (2x100 mt uzunluğunda) ve 700 mt Kavşak ve Çevre düzenlemesi
YOK1 adet
Ücret dolum makinasıYOK100 adet
Tünel yapımı YOK1.41 km
Mevcut sisteme bağlantı (aç-kapa)YOK1.35 km
Yağmursuyu, atıksuyu, telekom, elektrik vb. altyapı aktarımları-muhtelif
Mevcut raylı sistemler ile 3. Aşama Raylı Sistemin Entegrasyonu (Çift depo sahasından Scada entegrasyonu, 750 VDC, haberleşme(fiber optik ağ), katener, sinyalizasyon sistemlerinin tam entagrasyonu)
YOK
VAR

İZMİR İHALESİNDE OLMAYAN ANCAK ANTALYA İHALESİNDE YAPILACAK OLAN İŞLERİN YAKLAŞIK TUTARI
İŞİN ADITUTAR (TL)
TÜNEL İŞLERİ38,500,000.00
GÖMÜLÜ İSTASYON VE BAĞLANTILI YAPILAR45,000,000.00
KATLI KARAYOLU ALT GEÇİŞİ31,000,000.00
ALT YAPI HATLARI AKTARIMI40,000,000.00
4 ADET ÜST GEÇİT YAPIMI25,000,000.00
MEVCUT TRAMVAY HATTI SÖKÜMÜ1,150,000.00
ÜCRET DOLUM MAKİNALARI7,400,000.00
DEPO SAHASI BÜYÜKLÜK FARKI18,750,000.00
HEMZEMİN DURAK BEDEL FARKI17,050,000.00
MEVCUT SİSTEMLERLE ENTEGRASYON (ELEKTROMEKANİK İŞLER)22,750,000.00
HAT UZUNLUĞU FİYAT FARKI72,761,519.04
GENEL TOPLAM319,361,519.04


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ünlü Tenor Hakan Aysev Büyüledi
Ünlü Tenor Hakan Aysev Büyüledi
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antik Kent Konserleri´nde ünlü Tenor Hakan Aysev sahne aldı. Aysev güçlü sesi ile unutulmaz muhteşem bir konser verdi.
ANTALYA OSB AKARYAKIT İSTASYONU HİZMETİ AÇILDI
ANTALYA OSB AKARYAKIT İSTASYONU HİZMETİ AÇILDI
Yapımı Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, Bölgenin ilk akaryakıt istasyonu düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
Temiz ve hijyenik ulaşım
Temiz ve hijyenik ulaşım
her sabah temiz ve hijyen bir şekilde sefere çıkıyor
Antalya´da ücretsiz internet dönemi
Antalya´da ücretsiz internet dönemi
Kullanım sayısı 300 bine ulaştı
Antika tutkunları Dokumapark´ta buluşuyor
Antika tutkunları Dokumapark´ta buluşuyor
23 Eylül Pazar günü antika tutkunlarını tekrar bir araya getirecek
Bisiklet yolu yapımı ihalesi 2 Ekim´de yapılıyor
Bisiklet yolu yapımı ihalesi 2 Ekim´de yapılıyor
Bisiklet yolları Antalya´yı saracak
AESOB´tan Türel´e ziyaret
AESOB´tan Türel´e ziyaret
Dere: “Size müteşekkiriz”
Gaziler Günümüz Kutlu Olsun
Gaziler Günümüz Kutlu Olsun
yaklaşık bin yıldır nefes aldığımız bu topraklar bizlere, hiç şüphesiz onların emanetidir
Her beş genç kızdan biri kendi hayallerinden vazgeçiyor
Her beş genç kızdan biri kendi hayallerinden vazgeçiyor
12. b-fit Franchise Kongresi “Girişimcilikte Pozitif Ayrımcılık” paneli
ANTALYA OSB 112 ASH İSTASYONU TÖRENLE AÇILDI
ANTALYA OSB 112 ASH İSTASYONU TÖRENLE AÇILDI
Yapımı Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
ESNAF ŞEHRİN VE TOPLUMUN AYNASIDIR
ESNAF ŞEHRİN VE TOPLUMUN AYNASIDIR
22. Ahilik Haftası
UKOME okul servis ücretlerini belirledi
UKOME okul servis ücretlerini belirledi
okul servis araçları için 2018-2019 eğitim öğretim yılı döneminde uygulanacak öğrenci servis ücretleri
Ernez´in bir hayali daha gerçek oluyor
Ernez´in bir hayali daha gerçek oluyor
mahallenin grup yolunu asfaltlamak üzere kolları sıvadı
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Vestel´den Teknolojik İş Birliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Vestel´den Teknolojik İş Birliği
Sahil Antalya Yaşam Park Güven Çemberi ile daha güvenli hale geldi
TAŞ´DAN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI
TAŞ´DAN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş 2018-2019 Yeni Eğitim Öğretim yılı açılış mesajı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
32 / 18 °C
Güneşli
Cumartesi
32 / 20 °C
Güneşli
Pazar
32 / 17 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi