ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
Tarih: 3.12.2017 18:34:36

Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.

ALİ BIDI 120

 

Müthiş bir yaşam öyküsü olan başarılı bir iş adamı.  Küçük yaşlardan beri ticaret hayatının içinde. Kendi deyimiyle o bir hayat üniversitesi mezunu. Vizyon sahibi, girişimci, hayallerinin peşinden koşan, sezgileri güçlü, geldiği noktayı hazmetmiş, titiz, gözlerinin içinden enerji fışkıran, çabuk öğrenen biri. Sağlıklı ve sporcu ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj.

 

Sayın Ali BIDI, biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1949 Korkuteli Garipçe köyü doğumluyum. İlkokulu köyde bitirdim. Eğitimime devam etmeyi çok istedim ancak ailemin imkânları yetersiz olduğu için okuyamadım. Babam, “Oğlum ben seni okutamam, param pulum yok ya benim yanımda kalır ya da Antalya´da bir ustanın yanına çırak veririm meslek öğrenirsin” dedi. Benimde bütün hayalim köyden ve fakirlikten kurtulup okuyup öğretmen olmaktı. 12 yaşında Antalya´ya geldim. Antalya´da bir akümülatör ustasının yanında çırak olarak işe başladım. Ev yok, naylon branda ve çatısında lastik tekerlerle kapattığım bir kulübe de kaldım. Seyyar bir elektrik çektik, su yok, tuvalet yok. Soğuk su ile duş alıyordum. Akşam gelince Türkçe ve Matematiğe çalışıyordum. Bir yıl sonra Öğretmen okuluna imtihan vermek için.

O kötü şartlarda, az beslenme nedeni ile verem hastalığına yakalandım. Ustam köye gönderdi. Bir deri bir kemik yatıyordum. Anneme geçmiş olsun a gelenler “Allah çektirmesin” diye dua ediyorlardı. Yani iyileşmeme ihtimal dahi vermiyorlar, çok acı çekmeden ölmemi istiyorlardı. Ancak ben anneme “ölmeyeceğimi” söyledim. “bize buğday vermeyen ağaya bir gün gelecek ben borç vereceğim, bir gün gelecek bu köyün en zengini ben olacağım” derdim. Çok şükür iyi oldum. Almanya´ya gittim ve 16 yıl orada çalıştım. Akşamları meslek okuluna gittim. 2-3 yıl orada meslek öğrendim. İşletme seminerlerine katıldım. Bu arada evlendim iki kızım ve bir oğlum oldu. Hiç boş durmuyor devamlı çalışıyor para biriktiriyordum. Dört defa 12 yıl iş temsilciliği yaptım. “Verirseniz alırsınız vermezseniz az alırsınız” İnsan mutlu olunca ilgide ona göre gösteriliyor. “Ali sen çok başarılı bir iş adamı olacaksın” derlerdi.

1986 yılında Alman firması ile tanıştım. Bayiliğini aldığım aquatherm firmasını Türkiye´ye getirme fırsatım oldu. Plastik boruyu Türkiye´ye ilk ben getirdim. Bayilik alınca Türkiye´ye kesin dönüş yaptım. 11 ay hiç iş yapamadım. Ve Falez otele firmayı tanıttık. Malzeme vermeye başladıktan sonra isim duyuldu. Almanya´dan TV çekimi ve röportaj için gelenler oldu. Allah “yürü kulum” dedi satmaya başladım. Firmamın merkezi Antalya ancak İstanbul´daki firmada oğlum, Ankara´daki firmada yeğenim var. Şu anda çok mutluyum çünkü Türkiye´de % 90 yakın bu borular kullanılıyor. Bununda fikir babası benim. İşlerimiz büyüdü şu anda şirketimiz 30 yılını tamamladı.

ANFAŞ içeriği hakkında bilgi verir misiniz? Anfaş´ın ortaklık yapısını nasıl izah edersiniz?

Anfaş Fuarcılık 1994 yılında kamu ve özel sektör işbirliği ile 70 ortağın kent ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak Fuar organizasyonlarını düzenlemek amacıyla kurdukları öncü bir fuar organizasyon firmasının ek kuruluş ortaklarındanım. Biz aile olarak Ali Bıdı, Süleyman Bıdı ve Gelişim Teknik olarak Anfaş´ın %35´ne yakın hissemiz bulunmaktadır.  % 11´e yakın Büyükşehir Belediyesinin hissesi var. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, ANSİAD gibi bölgenin önde gelen iş adamlarının içlerinde olduğu sektörlerin öncü ve artık gelenekselleşmiş fuarlarına ev sahipliği yaptığı 70 ortaklı firma. Antalya Expo Center 40.000 m2 alanı olan, fuar organizasyonları haricinde; spor müsabakaları, lansmanlar büyük kongreler, konserler, defileler vb. organizasyon ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. 30 yıldır yurtdışı fuarlarına katılıyoruz. 

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinizdeki hedefleriniz nelerdir?

Kötü bir zamanda başkan oldum. Dış ülkelerle ilişkiler malum. Ülkemizde ekonominin durduğu, şirketlerin sorunlarının olduğu bir dönemde, terör vs. Ancak pes etmedik. Bunların yanı sıra Anfaş´ı büyüttük. Anfaş´ı ayağa kaldıracağız diye uğraşlarımız devam etmektedir. 2 yıl içinde toparlayacağız ve buraya yatırım yapan hissedarlarımızın kar elde edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki yıl elimizden geldiği kadar yurtdışından katılımları artırmak için uğraşacağız. Bu sadece ANFAŞ olarak bizim katkımızla olmaz, yerel yönetimler buna katkı koymalı. Çünkü ANFAŞ´a fuara gelen insanlar şehir merkezinde kalacak, oralarda yiyecek, içecek, gezecek, hediyeler alacak. Fuarlar kentin ekonomik kalkınmasına öncü olmaktadır.

ANFAŞ Fuarcılık sadece Akdeniz ya da Antalya da mı fuarcılık alanında ihtisasını sunuyor? Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

“ANFAŞ´ın en önemli özelliği, Antalya Valiliği içerisinde Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası gibi kurumların olmasıdır. Şimdi ANFAŞ, profesyonel bir ekiple yönetilerek dünya fuarcılığında marka olma yolunda ilerliyor. Tüyap´ın sahibi Bülent abi ile görüştüm. “Anfaş benim ilk göz ağrımdır” dedi. Bizden önce arkadaşlar karşılıklı diyalog kuramamışlar. Ekibini çağırıp “genç adama Ali gardaşa ne istiyorsa tüm desteği verin” dedi. Zaten buranın kuruluş amacı, Anadolu´da sektörlerin üretim ve ihracat seviyesini yükseltmek, Antalya´yı fuar ve kongre şehri haline getirmek, şehrin kış aylarında da fuar ve kongre ekonomisinden yararlanabilmesini sağlamak, fuar yapılan sektörlerin yeni pazarlara açılmasına destek vermek, yurtiçinden ve yurtdışından sektör başkanlarını, bürokratları, iş adamlarını, akademisyenleri buluşturarak sektörün gelişimine ışık tutacak uluslararası bir platform yaratmak, satış ve ortaklıklar için ikili iş görüşmeleri organizasyonları gerçekleştirerek organizasyonları hem katılımcıları hem de ziyaretçileri bakımından en verimli hale getirmektir. Bunların yanı sıra Anfaş, kongre ve eğitim toplantıları, konser ve gösteriler, lansman ve eğlenceler için alan kiralamakta, böylece bölgesinde ekonomiyi canlandırmak, istihdam ve yatırıma ivme kazandırmak konularında rol oynamaktadır.

Bülent abinin de dediği gibi “buranın amacı Isparta, Burdur, Mersin, Adana illerini kapsayacak ama Ortadoğu´ya yönelik bir kapı olacak”

Evet, çok güzel şeyler yapacağız. Kendi şirketimden daha iyi yönetmeye çalışıyorum.

 

Fuara katılacak firmalar hangi fuara katılacağını nasıl belirlenmeli?

Fuarın katılımcıları ve veya ziyaretçilerinin hedef müşterileri içinde olup olmadığına göre fuar seçilmelidir. Buradan fuarın geçmiş başarıları, bilinirliği, büyüklüğü de önemli bir faktördür. Ayrıca zamanlama da önemlidir; tatillere yakınlığı, ulaşım, diğer önemli fuar veya aktivitelere olan ilişkisi fuarı performansını etkiler. Verimli bir fuar katılımı için fuar organizasyon firmalarından çok, eski katılımcılarından önce potansiyel fuarları bol bol gezmek gerekir. 

Fuarların önemi ve turizm açısından önemi nedir sizce?

Bir fuarın sadece alışveriş ve üretim ile sınırlı kalmasına olanak yoktur. Fuarlar ne amaçla açılmış olurlarsa olsunlar insan unsurunu ve ekonomi dışı gereksinmelerini göz ardı edemezler. Bu nedenle organizatörler, fuarcılık faaliyetlerini bir tür turizm faaliyetini de kapsayacak biçimde ele almak zorundadır. Bulundukları yörenin bölgenin tanıtımını sağladıkları için yerli yabancı ziyaretçileri de içerebilmelidir. Gelir sağlarlar turistlik harcamalara neden olurlar. Din, dil, ırk, ulus farkı gözetmeden çok sayıda insanı bir araya getirir. “Fuarcılık hem bulunduğu şehrin hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Fuar dönemlerinde birçok anlaşmalara imza atılır. Katılımcılar tarafından sağlanan katkı azımsamamamız gerekir. Fuar süresi boyunca  düzenlenen kentin taksicisinden otelcisine, esnafından iş dünyasına kadar herkes kalkındırmaktadır.

Fuarlara giriş ücretli mi?

Ücretsiz. Biz firmalara 200-300 tane davetiye veriyoruz. Firma sahipleri yakın çevresine verir. Bence fuarlara giriş ücretli olmalı. Her şeyin bir bedeli olmalı. Almanya´da fuara giriş ücreti 25 Euro dan başlar. Neden?  Çünkü “sana teknoloji sergiliyorum bunun ücretini vereceksin” der. Yani fuarların gelişmesi lazım.

Fuarları başarılı kılan doğru ziyaretçi ile doğru katılımcıyı buluşturmak olduğunu biliyoruz sizler bununla ilgili nasıl çalışmalar yapmaktasınız?

Biz para kazanmamız gereken bir şirketiz. Fuar alanını genişlettik. Biz istiyoruz ki herkes gelsin fuar yapsın. Biz rakip değiliz. Bizim oturmuş kendimizin organize ettiği 2-3 tane fuar var. Onun dışında kiralama yöntemi ile de fuar alanını kiraya veriyoruz. Yabancı profesyonel  alıcıların fuarda ağırlanması hedeflenmektedir.
 

Ekonomik krizler ve ekonomideki yavaşlama fuarlara katılıma nasıl yansıyor?

Şikâyetler tasarrufa geçti. Bazı firmalar katılmıyor. Bence yanlış yapıyorlar “kurt dumanlı havayı sever” kriz zamanı bazı firmaların katılmadığı gibi bazıları da bütçelerinde doğal olarak azaltma yoluna gidiyorlar. Bilinçli firmalar ise yeni pazar arayışı çalışmalarını arttırmaya yolunu arıyorlar. Boş duracağına biz “gelin katılın” diyoruz. Bizim gelir gideri karşılasın, bizde onlarda kazansın.

Fuar katılımcılarının yararlanabilecekleri finansal destekler var mı? 

Size yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Bundan 25 yıl önce Güney Kore´ye gittim. İthalat yaptığım için Güney Kore şirketi Antalya´dan tek beni, Türkiye genelinde 10 kişi davet edildik. Her ülkeden davete katılan toplamda 250 kişiydik. Bakınız otel parasını ödediler, uçak parasının yarını ödediler, cebimizden para çıkmadı. Her gün birilerin davetine katıldık. Herkes bizi el üstünde tuttu. Belediye Başkanları bizim Türkiye´den geldiğimizi öğrenince oradaki Güney Kore´de ki şehitliğimizi Pazar gün olduğu halde Müze kapalı olmasına rağmen bizi şoförü ile özel araç tahsiz edip ziyaretimizi gerçekleştirdik. Güney Kore nerede biz neredeyiz? Devletimizin burada destek vermesi lazım. Fuarcılıkta destek az.  KOSGEB desteği var ama bunların daha çok olması lazım. Sizin aracılığınızla yetkililere seslenmek istiyorum “Bu gibi milli fuarcılığımızda fuar yapana destek verin.” Mesela Belediye Başkanları oradaki teknikerini, satın alma departmanın da çalışan personelini buraya göndermesi lazım.

 

“Milli fuarcılık politikası” nedir kısaca bahseder misiniz?

Türkiye´nin hem ihracat, hem de turizme katkı sağlayacak bir proje. Türkiye´de milli fuarcılık politikasının yerleşerek Anadolu fuarcılığının desteklenmesi gerekir. Ülkemizin ticaret merkezi olma yolunda çok büyük bir potansiyeli var.  Antalya´nın yanı sıra Milli Fuarcılık politikasıyla kentler içinde rekabeti değil, uluslararası arenada Türkiye fuarcılığı olarak rekabet edebiliriz. Anadolu coğrafyası, konumu itibariyle binlerce yıldır ticaretin merkezi olmuştur. 

Önemli bir iş adamısınız sorumluluklarınız çok fazla. Aynı zamanda sporcu ve şampiyonluklarınız var. Bunu nasıl başardınız? Bu tempoda hepsine nasıl yetişiyorsunuz. Günümüz şartlarında bu mümkün mü?

Almanya´da çalışırken 16 yıl boyunca diz kapaklarımda yaşadığım sorunla ilgili kullanmadığım ilaç kalmadı. 20 yıla yakında Türkiye´ye döndükten sonra da ilaç kullandım. Ciddi kanamalar yaşadım. Kanser olmuştum ameliyat dendi. Bir taraftan araştırmalar yapıyor sağlıklı yaşam üzerine kitaplar okumaya başlamıştım. “yaşamak için ye” adlı kitabı okuduktan sonra et ve tavuğu kestim, buğdaydan yapılan yiyecekleri kestim, süt, şekeri de hayatımdan sildim ve bir süre sonra hastalığımdan eser kalmadı. 30 yaşında bile bu kadar enerjik değildim. Ancak zamanla her şey yoluna girdi. Tenis, yüzme, koşu ve 2014 yılında Triatlon sporu ile ilgilenmeye başladım. 2016 yılında Türkiye Triatlon Şampiyonası´na katıldım. 60 yaş üstü kategorisinde yarıştım. 66 yaşında, bu kategoride Türkiye şampiyonu oldum. Antalya Triatlon Spor Kulübü´nün lisanslı sporcusuyum.

Bir gününüzü anlatır mısınız?

Sabah erkenden kalkıyorum. İki bardak ılık su içerim. Temiz havada 10 km koşuyorum. Yüzüyorum. Her gün her sabah değişik bitki çayı içerim. Günde en az 2,5 litre su içerim sizde içmelisiniz. Her gün değişik mercimek, fasulye, nohut, bezelye türü yiyecekler yerim. Olmazsa olmazım 1 tatlı kaşığı çörekotu, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 tatlı kaşığı susam yerim ve hiç bir zaman kızarmış bir şey yemem. Fazla olmamak şartıyla işlenmemiş badem, fındık fıstık yerim. Asıl bizim ilacımız toprakta yetişen gıdalar.

Aile hekimi çok önemli. Almanya´da kafası esen hastaneye gidemez. Acilse bakar acil değilse bakmaz. Türkiye´nin çok ciddi problemleri var.

Bütün organlarıma aynada tıraş olurken “biz çok mutlu bir aileyiz, hiçbir sorunumuz yok bunu lütfen devam ettir. 120 yaşına kadar biz bu şekilde mutlu yaşamak istiyoruz” derim. Çok şükür 12 yıldır hasta olmuyorum. 12 yıldır aspirin dahi kullanmıyorum. Buradan devletimize seslenmek istiyorum “ hastane masrafım yok, ilaç masrafım yok. Devletim her ay bana 100 - 200 TL para vermesi lazım” Doktorlarımıza da seslenmek istiyorum. “Dünyada antibiyotik kullanan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Yasa var, neden hala hap yazıp duruyorsunuz. Bir ilaç tedavi eder hastalığı kökünden keser diyor mu? Bir sürü yan etkileri var, iyi gelebilir deniyor mu? Demiyor. Bir tarafta iyi ediyor bir taraftan zarar veriyor. Hakkınız yok insanların sağlığı ile oynamaya.” Migren diye bir hastalık var. Bu hastalığı ilaç firmaları çıkardı. Başın mı ağrıdı su içince geçiyor. Vücut kötü alışkanlıkları bıraktığında her 7 yılda bir kendini yeniliyor. Bunlar derin konular. Hükümetin bu konuda bir şeyler yapması lazım. Hastalanmamak için alternatif beslenme okulları ve alternatif üniversiteleri acilen gündeme getirmeleri ve acilen kurulması lazım. Devlet bana yetki versin garanti ediyorum bu ilaç giderlerini 10 yılda % 40´a düşürürüm.

Sevgi en iyi ilaçtır sizce doğrumu?

Doğru. İletişim çok önemli. Mutlu edersen mutlu olursun. Stres yapmayacaksın hoşgörülü olacaksın. Düzenli spor yapacaksın

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İş hayatında başarının temel sırrı düzenli ve programlı yaşamaktır. Sağlıklı yaşam üzerine 70 yaşına girince kitap yazmayı hedefliyorum. 120 yaşına kadar da yaşamak istiyorum.  Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur. Sağlıklı yaşamak hem zordur hem kolaydır. Sağlıklı beslen hasta olma. Herkese Dostça selamlar

 Röportaj: Aynur Eryılmaz

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi