Altın Portakal´ın Uluslararası Yarışması da iddialı geçecek!
Jüri Başkanı Wolfgang Becker
Tarih: 16.10.2019 11:53:39

26 Ekim´de başlayacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması´nın filmleri belli oldu. Japonya´dan İran´a, Brezilya´dan Tunus´a, dünyanın dört bir yanından bir araya gelen 10 film, Türkiye´de ilk kez Antalya´da gösterilecek. “Good Bye Lenin! / Elveda Lenin!” ile dünya çapında üne kavuşan yönetmen Wolfgang Becker´in başkanlığında, İzlandalı bağımsız sinemacı Rúnar Rúnarsson, Hollandalı kült oyuncu Johanna ter Steege, Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska ve Busan Film Festivali´nin yönetmeni Jay Jeon´dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, 10 film arasından bir filme 65 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü´nü verecek.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek´in ev sahipliğinde 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecek 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin, uluslararası yarışmasında yer alacak filmler açıklandı. Almanya, Belçika, Brezilya, Çekya, Fransa, Hırvatistan, İran, İsveç, Japonya, Katar, Lübnan, Norveç, Ruanda, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Tunus´tan toplam 10 film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında 100 bin TL´ye yakın para ödülü için yarışacak.

Jüri Başkanı Wolfgang Becker
Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi´nin başkanlığını; Alman yönetmen ve senarist Wolfgang Becker yürütecek. 1988´de yönettiği ilk filmi “Schmetterlinge” ile Locarno´da Altın Leopar kazanan, ardından çektiği “Kinderspiele” (1992) ve Berlin´de Jüri Özel Ödülü´nü alan “Life Is All You Get” ile başarısını sürdüren Becker, Altın Küre dahil bir çok ödüle aday olan ve Goya, César ödüllerinde yılın Avrupa filmi, Avrupa Film Ödülleri´nde ise En İyi Film seçilen “Good Bye Lenin! / Elveda Lenin!” (2003) ile adını uluslararası alana da taşımıştı. En son, 12 yıl aradan sonra çektiği ve Daniel Brühl, Jesper Christensen, Denis Lavant, Geraldine Chaplin gibi önemli isimleri bir araya getirdiği “Me and Kaminski / Ben ve Kaminski” adlı komedisini izlediğimiz usta yönetmen, Türkiye´ye ilk kez konuk olacak.

Jüride Wolfgang Becker´e eşlik edecek isimler ise; 2011´de çektiği ilk uzun metraj filmi “Volcano” ile Cannes´da yarışan, San Sebastián, Selanik, Varşova film festivallerinden ödüllerle dönen “Sparrows” (2015) ve bu yıl, Locarno´da Genç Jüri Ödülü´nü kazanan uzun filmi “Echo” ile ülkesinin önde gelen bağımsız sinemacılarından birine dönüşen İzlandalı senarist ve yönetmen Rúnar Rúnarsson, István Szabó klasiği “Édes Emma, drága Böbe / Tatlı Emma Sevgili Böbe” (1992) başta olmak üzere, “Vincent & Theo” (1990), “Meeting Venus / Venüsle Buluşma” (1991), “Immortal Beloved / Ölümsüz Sevgi” (1994) filmlerinin unutulmaz Hollandalı oyuncusu Johanna ter Steege, Pawel Pawlikowski´nin Oscarlı başyapıtı “Ida” (2013) ve Oscar adayı son filmi “Cold War / Soğuk Savaş”ın (2018) da aralarında olduğu birçok filmin Polonyalı yapımcısı Ewa Puszczynska ve yapımcı ve sinema yazarı kimlikleriyle Kore sinemasını uluslararası alanda temsil eden, Busan Film Festivali´nin yönetmeni Jay Jeon olacak. 

Türkiye´de ilk kez Antalya´da 
Antalyalı sinemaseverlerin, yılın ödüllerle karşılanmış yeteneklerini bir arada izleme fırsatı bulacakları yarışmadaki filmler, Türkiye´de ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nde gösterilecek

İlk filmi “Eva Nová” (2015) ile övgüler alan Slovak yönetmen Marko Škop´un Karlovy Vary´de Ekümenik Jüri Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü´nü kazanan filmi “Let There Be Light / Işık, Daha Fazla Işık”, Macaristan´dan, Barnabás Tóth´un Zsuzsa F. Várkonyi´nin romanından uyarladığı ve ülkesinin 2020 Oscar aday adayı olan lirik yapıtı “Those Who Remained / Geriye Kalanlar”, Japonya sinemasının popüler oyuncularından Joe Odagiri´yi 10 yıl sonra ikinci kez kamera arkasına geçiren ve prömiyerini yaptığı Venedik´te Christopher Doyle imzalı görüntüleri ile övülen “They Say Nothing Stays The Same / Zaman Her Şeyi Siler”, Norveçli yönetmen Dag J. Haugerud´un Venedik´te Kuir Aslan´a aday olan filmi “Beware Of Children / Çocuklar”, İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Reza Mirkarimi´nin Fajr´da En İyi Senaryo Ödülü´nü alan, Şangay´da ise En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan son filmi “Castle Of Dreams / Şirin´in Kalesi”, Sandra Kogut´un Toronto´da Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterilen ve Brezilya sinemasının önemli oyuncularından Regina Casé´yi başrole taşıyan komedisi “Three Summers / Üç Yaz” ve Dominik Moll´un Venedik Film Festivali´nde yarışan, Denis Ménochet, Damien Bonnard ve Valeria Bruni Tedeschi gibi isimleri buluşturan gerilimi “Only The Animals / Yalnızca Hayvanlar”, “Sabır Taşı, “Kahrolsun Dostoyevski” kitapları Türkçeye de çevrilen Afgan asıllı Fransız yazar ve film yönetmen Atiq Rahimi´nin Toronto´da gösterilen filmi “Our Lady Of The Nile / Nil´in Meryem´i”, yarışmanın merakla beklenen yapımları arasında yer alıyor. 

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması´nda bu yıl, ödüllerle karşılanmış iki ilk film de dikkat çekiyor. Tunuslu yönetmen Mehdi Barsaoui´nin Venedik´te En İyi Erkek Oyuncu Ödülü´nü kazanan filmi “A Son / Bir Oğul” ve Hırvat video sanatçısı ve belgeselci Dana Budisavljević´in 2. Dünya Savaşı sırasında tutulan bir günlükten yola çıkarak yazıp yönettiği, Pula Film Festivali´nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan “The Diary Of Diana B. / Diana B.´nin Hatıra Defteri”, seyirciyi geleceğin yaratıcı yönetmenleriyle tanıştırıyor.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması´nın kazananları ise 1 Kasım´da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni´nde belli olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek´in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin İdari Direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum´un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek.


56. Antalya Altın Portakal Film Festivali
26 Ekim - 1 Kasım 2019

TWITTER + INSTAGRAM + FACEBOOK + YOUTUBEULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
ÖDÜLLER & ADAYLAR

En İyi Film 65.000 TL
En İyi Yönetmen 32.500 TL
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Kadın Oyuncu


Bir Oğul | A Son
Mehdi Barsaoui | Tunus-Fransa-Lübnan-Katar | 2019
Çocuklar | Beware Of Children
Dag J. Haugerud | Norveç-İsveç | 2019
Diana B.´nin Hatıra Defteri | The Diary Of Diana B. 
Dana Budisavljević | Hırvatistan-Sırbistan, Slovenya | 2019
Geriye Kalanlar | Those Who Remained
Barnabás Tóth | Macaristan | 2019
Işık, Daha Fazla Işık | Let There Be Light 
Marko Škop / Slovakya-Çek Cumhuriyeti | 2019
Nil´in Meryem´i | Our Lady Of The Nile
Atiq Rahimi | Fransa-Belçika-Ruanda | 2019
Şirin´in Kalesi | Castle Of Dreams
Reza Mirkarimi | İran | 2019
Üç Yaz | Three Summers
Sandra Kogut | Brezilya-Fransa | 2019
Yalnızca Hayvanlar | Only The Animals 
Dominik Moll | Brezilya-Fransa | 2019
Zaman Her Şeyi Siler | They Say Nothing Stays The Same 
Joe Odagiri | Japonya | 2019Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANTALYA OSB TEKNOPARK 23 AKDENİZ ÜLKESİNİN YATIRIMCILARINI ANTALYA´YA GETİRİYOR
ANTALYA OSB TEKNOPARK 23 AKDENİZ ÜLKESİNİN YATIRIMCILARINI ANTALYA´YA GETİRİYOR
EV SAHİBİ ANTALYA
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME
KUAFÖRLERİN ÇALIŞMA SAATİ KISITLAMASI KALDIRILDI
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
Kadına şiddet insan hakları ihlalidir
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali  3 -10 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali 3 -10 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek
Ulusal yarışmalarda toplam 860.000 TL tutarında ödül dağıtılacak
Türkiye´nin en büyük belediyecilik fuarı kapılarını aralıyor
Türkiye´nin en büyük belediyecilik fuarı kapılarını aralıyor
Fuarlar şehre hareketlilik katıyor
Tütüncü, Antalya´nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
Tütüncü, Antalya´nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
“Örnek alınan, takip edilen bir Kepez var”
112´yi Gereksiz Arayanlara Cezai İşlem Uygulanacak
112´yi Gereksiz Arayanlara Cezai İşlem Uygulanacak
Vali Karaloğlu, “Acil Durumlarda Tek Numara, 112 Acil Çağrı Farkındalık Günü” etkinliğine katıldı.
Kepez´in sağlık tırı Antalya´ya şifa dağıtmaya başladı
Kepez´in sağlık tırı Antalya´ya şifa dağıtmaya başladı
Tütüncü, ‘Sağlık hizmetini kadınların ayağına götürüyoruz´
ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR”
ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR”
amacımız ALTUN: “YAŞANAN SALDIRIYA MİSLİYLE MUKABELE EDİLMİŞ, ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE BIRAKILMAMIŞTIR” İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, İdlib´deki saldırıya ilişkin, "Yaşanan saldırıya misliyle mukabele edilmiş, düşman hedefleri derhal ortadan kaldırılarak şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır." dedi. Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar çerçevesinde İdlib´de şiddeti ve insani krizi sonlandırmak amacıyla görev yapan kahraman askerlere yönelik hain saldırıda şehit olanlara Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Fahrettin Altun, şunları kaydetti: "Yaşanan saldırıya misliyle mukabele edilmiş, düşman hedefleri derhal ortadan kaldırılarak şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır. Bu hain saldırının talimatını veren savaş suçlusu, yalnızca Türkiye´yi değil, uluslararası toplumun tamamını hedef almıştır. Dünyanın her yerinde barış ve istikrar için çalışan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bayrağımıza uzanan elleri kırmaya, dosta güven, düşmana korku vermeye devam edecektir
ANTALYA OSB´DEN ÜCRETSİZ TEKNİK KOLEJ
ANTALYA OSB´DEN ÜCRETSİZ TEKNİK KOLEJ
ANTALYA OSB´DEN GENÇLERE ÜCRETSİZ MESLEKİ EĞİTİM
TEMDER, Kent için Projeler üretiyor
TEMDER, Kent için Projeler üretiyor
TEAMDER Başkanı Prof. Dr. İlhan Gölbaşı; ‘´ Kentin sorunlarına bilimsel yaklaşımlı çözümler üretilmesi noktasında kente yeterince katkı koymaya çalışacağız´´ dedi.
BAKAN SELÇUK, “ŞARTLI EĞİTİM YARDIMINDAN FAYDALANAN 300 BİNİ AŞKIN LİSE ÖĞRENCİSİNE TOPLAM 173 MİLYON ÖDEME YAPTIK"
BAKAN SELÇUK, “ŞARTLI EĞİTİM YARDIMINDAN FAYDALANAN 300 BİNİ AŞKIN LİSE ÖĞRENCİSİNE TOPLAM 173 MİLYON ÖDEME YAPTIK"
İlk ödeme 325.415 öğrenciye Eylül 2019´da yapıldı
Eskişehir Gönüllüleri Derneği Üyeleri Kahvaltıda Buluştu
Eskişehir Gönüllüleri Derneği Üyeleri Kahvaltıda Buluştu
birlik ve beraberlik kahvaltısı
Evsizler Bimekan´da mutlu
Evsizler Bimekan´da mutlu
Bimekan´da beslenme, barınma, ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçları karşılıyor.
Kepez, dumansız yaşamı seçenleri ödüllendirecek
Kepez, dumansız yaşamı seçenleri ödüllendirecek
‘Sen de bırakabilirsin´ projesi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi