ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Tarih: 3.1.2019 14:58:11

Hummalı bir şekilde Yerel seçimler yaklaşırken çalışmalar son hız devam ediyor. Vatandaş bugüne kadar yaşadıklarını bir daha gözden geçirecek ve hizmet alma konusunda daha akıllı adımlar atacaktır. Alanya ilçemizde insanı esas alan ve insanımızın hayatını kolaylaştıracak teklif ve taleplerle Alanya Bağımsız Belediye Başkan Aday´ı da çok sevdiği Alanya halkı için projelerle karşımıza çıkmaya çalışıyor. Biz de merak ettik siz sevgili okuyucularımız için sorduk. İşte Gazeteci, yazar, siyasetçi, Alanya aşığı İbrahim Akdağ röportajı.İbrahim Akdağ kimdir?

İbrahim AKDAĞ, 18.02.1965 doğumlu bir Anadolu çocuğu. Doğduğundan ve aklı erdiğinden  beri, Başbuğ Alparslan Türkeş´in dokuz ışık doktrinin de ve Mustafa Kemal Atatürk´ün çizdiği hedeflerde Vatana sevdası ile yaşayan bir Türk evladı, Anadolu çocuğudur. Ben, Azerbaycan Türklerinden bir annenin ve Türk babanın evladıyım. Ağrı merkez de doğdum. Hayatıma  üç şehir yön verdi. Mersin-Tarsus, İzmir ve Alanya. Hayatımın bir bölümü Tarsus´ta geçti. İzmir de Medi grup da (Ulusal ATV, Sabah – Gün – Bugün - Fotomaç ve Yeni Asır) televizyon ve gazetelerinin olduğu medyada çalıştım. O zamanlar Dinç Bilgin bu gurubun sahibi idi. Alanya da çok uzun zamandır yaşıyorum. Aslında insanın hayatına yön veren şehirler neresi ise, insan oralıyım demelidir. Güzel Yurdumuzun her tarafı bizim ama ben kendimi biraz Tarsuslu ve çok da  Alanyalı olarak görüyorum ve öyle hissediyorum.

Hani hepimizin bildiği o cümle vardır ya; "Doğduğun değil, Doyduğun yerdir memleketin." diye. İşte ben de 30 yıldan fazla bir zamandır Bu rüya şehir Alanya da yaşayan, Alanya Sevdalısı, evi Nüfus kütüğü burada olan bir Alanyalıyım... Hayatımda yokluğu ve varlığı doya doya yaşadım. Hilton otellerinde de kaldım ama 24 saat 5 parasız kaldığımda oldu. Şükürler olsun ki, kötü alışkanlığım olmadığı gibi, Kahvehane kültürüm bile olmadı. Altı Avrupa ülkesine gitme imkanım oldu. Güzel Yurdumun her bölgesini gezdim. Hep kendi gayretim ve çalışmalarımla buralara geldim. Babamdan kalan bir arsa vardı payıma düşen arsayı satarak ticarete başladım ve Alanya´mız da şimdiye kadar 1 otel, 6 restoran ve 1 gazete olmak üzere toplamda ve değişik yıllarda sekiz kere iş yerleri açtım, sattım, kapattım ve insanlara aş -iş vererek de ayrıca umut oldum ve mutlu da oldum. Almanca – İngilizce -Hollandaca ve biraz Rusça bilirim. İskandinav dillerinden de azda olsa anlarım. Aziz Onur, Uğur ve Halime Yağmur isminde iki oğlum ve bir kızım var. Dört kez değişik Üniversiteler de bir veya iki yıl okudum ama hiç birini bitiremedim. Yurt dışından sınavlara gelemediğim için sınıfta kaldığımda oldu, ailevi sebeplerden okulu bıraktığımda. O yüzden "dört üniversiteden kovulmuş biriyim çok şükür." diyerek kendimle dalga geçsem de, şu an Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Aynı zaman da şairim, bir şiir kitabı çıkarma hazırlığım var. Şimdi Alanya Güneşi Gazetesi isminde bir gazetem, www.alanyagunesi.com İnternet gazetem ve bir restoranım var. 

 

Bu ticaret hayatınız da en çok unutamadığınız anınız nedir sizce?

Ticaret hayatı stresli, riskli ama bir o kadar da insana öz güven katan bir ortamdır. Sürekli değişik insanlarla tanışırsınız. Özellikle Turizmde.

 

Bununla ilgili bir anınız var mı?

En çok mutlu olduğum ve duygulandığım bir anımı anlatayım. İstanbul Galata Köprüsünde yürürken, uzun boylu, babayiğit bir delikanlı uzaktan bana seslenerek geldi ve yanıma gelince hemen eğilip elimi öptü, “beni tanıdın mı ağabey?" dedi. Yüzüne baktım ve kusura bakma tanıyamadım dedim. "Uzun zaman oldu İbrahim ağabey, Ben şu tarihler de senin restoranında çalıştım, çok ekmeğini yedim, bize hep ağabeylik-babalık yaptın, hakkın bizde çok." deyince hatırladım, duygulandım ve mutlu oldum. Sonra o genç beni ısrarla misafir etti. Doğrusunu söylemem gerekirse, kendimle de gurur duydum bir kez daha. İnsana yatırım yapmak ve iyi insan olmak en büyük servettir.

 

Aynı zamanda Cem Uzan döneminden göreviniz vardı ve tecrübeli olduğunuzu söyleyebiliriz. Neden Bağımsız Belediye Başkan Adaylığı? 

Evet, Ülkücü bir insanım ama Cem Uzan döneminde kurulan Genç Parti, uçuk ve uçta olan bir parti değildi. Sayın Cem Uzan´ın söylemleri de yapıcı idi. Bende de Siyaset yapma aşkı vardı ama sevdalısı olduğum MHP´ de o dönem bize ve sesimize ağabeylerimiz imkan vermedi. Bende kimseye darılmadan, partime olan MHP´ye küsmeden Sayın Cem Uzan´a yanlış hatırlamıyorsam mail atmıştım. Sonra Teşkilatlardan sorumlu Melek Dingaz hanımefendi bana ulaştı. Antalya da kendisi ile il binasında görüştük. Canice bir cinayete  eşi ile beraber kurban giden Sayın Ali Ulvi Büyüknohutcu da İl Başkanım olarak bana büyük destek verdi. Kendisini rahmetle anıyorum. O dönemde Alanya İlçe teşkilatında İlçe Başkanlığı, Belediye Başkan Adaylığı çalışmalarım oldu. Şimdi ki Bağımsız Belediye başkan adaylığım da yine böyle gelişti. Yani, bizi Meclis üyesi olarak bile çalışma arkadaşı olarak görmek isteyen siyasiler olmayınca, Alanya Sevdamı kendi projelerimle ve kendi adaylığımla gerçekleştirmek için Bağımsız Alanya Belediye Başkan adayı olmaya karar verdim.

 

Sizce Alanya´da eksikler nerede ne sorun var, sorunun çözümü nasıl olmalıdır. En büyük sorun nedir?

Alanya´mız da ki en belirgin eksiklerden biri turizmin 12 aya yayılamamış olmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için Alanya merkezde mevcut olan 4 araziye, 4 tane dünyaca marka olan otelleri yaptırmakla başlayabiliriz. Yine Ankara-Konya-Antalya ve Alanya güzergahlı tren yolu, Alanya Turizmini 12 aya yayacaktır. Bu Dünyaca ünlü otellerin bünyesinde yapılacak kongre salonları ile Alanya Kongreler şehrine de dönüştürülebilir. Akdağ kayak merkezinin hayata geçirilmesi, bu hayali taçlandıracaktır.

 

31 Mart´ta yapılacak yerel seçimlerde bağımsız Alanya Belediyesi Bağımsız Başkan Adaylığınızı açıklarken gazeteciler için projelerinizin yanı sıra vatandaşlar için de çılgın projeleriniz olduğunu söylediniz nedir bunlar?

Birçok projemiz var ama iki projemiz var ki, buna herkes destek verecek ve elini vicdanına koyup inançlı olan her kardeşimiz, "-Evet bu adamı desteklemeliyiz." diyecektir.

Bu projelerden birincisi şu: Alanya´ya dünyanın her yerinden insanlar gelmekte  ve burada değişik içecek ve yiyecekleri tüketmektedir. İşte bu düşünce ile yola çıkarak, Alanya´da yaşayan herkesin ortak edileceği bir içme suyu ve meyve suyu fabrikasını, Alanya isim ve markası ile hayat geçireceğiz. Ve bu fabrikamızı zamanla çeşitlendireceğiz ve büyüteceğiz.

İkinci projemiz; Alanya´da yaşayan her aileden bir kişiye mutlaka iş imkanı vereceğiz...

Üçüncü projem ise; Bir yılda 10 ay her gün ve kalan 2 ayda kısmen güneş gören Alanya´mız da her ev ve iş yerine, çiftçinin serasına, köylünün ahırına dahi kendi aydınlatmasını sağlayacağı Güneş elektrik paneli koyacağız ve elektrik kesildi, ışıksız kaldık derdi olmayacak. Deprem bile olsa, sokaklarda ve evlerde ışığımız hep yanacak. Bu panelleri Belediye öncülüğünde ve toplu alım ile ucuza mal edecek ve vatandaşımızdan, elektrik - su faturası gibi cüzzi ve aylık ödemelerle tahsil edeceğiz. Bu yüz yılda vatandaşım ışıksız kalmayacak.

 

İnsan odaklı çalışmalarınız yanında ticaret ve tarım konularında bir proje olacak mı?

Ticareti o marka oteller ve raylı sistemin şehre gelmesi ile canlandırmış olacağız. Çiftçimize ise, birinci desteğimiz kuracağımız meyve suyu fabrikası ile olacak, ikinci ve iddialı desteğimiz ise kuracağımız kooperatiflerle üreticinin ve çiftçinin ürününü değerinde alıcıya ulaştıracağız.

 

Peki, bu seçim çalışmalarını yürütürken nasıl bir yol çizeceksiniz?

Mümkün olduğu kadar, Seçim bölgemde ki her mahalleye uğrayacak, sosyal medya ve basın yolu ile projelerimi anlatacak ve bir seçim vaadimi içeren kitapçık ile bunu tamamlayacağım.

 

Halk size niçin oy versin?

Güzel bir soru. Ben yola çıkarken şunu demiştim, Belediye başkanlığı veya milletvekilliği sadece parası olanın, zengin kişilerin, cemaatlere – aşiretlere - tarikatlara sırtını dayamış kişilere verilmiş bir hak değildir. Toroslar da onuru ve vatan sevdası ile yaşayan ama fakir olan Ayşe teyzenin, Hasan amcanın evlatlarının da hakkıdır. Geçmişten bugüne gelen bu haksızlığı kırmak için adayım ve halkımız da bunu kırmak için bana OY versin istiyorum. Alanya halkının paraya değil, yürekli ve projesi olan  adama da oy verip seçtiğini tüm dünyanın görmesi için bana Oy versin istiyorum. Ve Alanya halkımız elini vicdanına koyup projemi okusun ve Oy versin istiyorum...

 

Hayattaki en büyük hayaliniz nedir?

Tek hayalim yok, o yüzden en büyük hayallerim diyelim.

1. Büyük Türk Dünyasının kurulması.

2. Türkiye´miz de ki yoksulluğun ve adaletsizliğin ve haksız tutuklamaların bitmesi.

3. Çocuklarımın hepsinin evlenip kendi evini ve yuvasını alması ve iş sahibi olması.

4. Gazetemin Günlük yayına geçmesi.

5. Şiir kitabımın bir an önce basılması.

İşte bunlar da benim hayallerim.

 

Şiirlerinizden birini bizimle paylaşır mısınız?

 

                                 RÜYA ŞEHİR ALANYA

 
                                        Selçuklu´dan kalesi,
                                        Birde kızıl kulesi,
                                        Ne kadarda huzurlu;
                                        Balıkçılar kahvesi.
 
                                        Tophane´den inerken,
                                        Görülür Tersanesi.
                                        Mavi gözlü yar gibi;
                                        Alanya Akdenizi.
 
                                        Gerdanda inci sanki,
                                        Kum deryası sahili.
                                        Dört mevsim ayrı güzel;
                                        Alanya´nın iklimi.
 
                                        Alanya´yı görmeyen,
                                        Yaşadım dememeli.
                                        Alanya rüya şehir;
                                        Görmeden ölmemeli...

 

Ne tür kitap okursunuz? Televizyonda genelde ne izler sininiz?

Siyaset ve devlet yönetimleri ile ilgili her tür kitabı okumaya çalışırım. Televizyonda özellikle açık oturum ve siyasi konuşmaların yapıldığı programlar. Eskiden Kurtlar Vadisini izlerdim, şimdilerde izlediğim tek dizi Arka sokaklar dizisi.

 

Alanya´da değişim neden gerekli?

Şimdiye kadar yaptığımız söyleşiden dolayı söylediğim her şey bu değişikliği gerekli kılmaya yeterlidir.

 

Gençlere ve çocuklara yönelik hazırlıklarınız var mı?

Gençlerimizi yurt dışı  ve yurt içi gezileri ile ufuk turuna çıkaracağız. Çocuklarımız içinde bir çocuk aile kurulu oluşturacak ve onların büyüklerine ilettikleri dileklerini gerçekleştireceğiz.

 

Siyasetteki hedefleriniz nelerdir? Türkiye´deki siyaseti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyasette ki ilk hedefim bu proje ve söylemlerimle, hiç kimseye bağlı kalmadan da bu güzel ülkede belediye başkanı olunabileceğini seçilerek ispatlamak. Türkiye´miz de ki biat siyasetini hiç beğenmiyorum. Bakın hala hacı-hoca safsatası adı altında ortaya çıkan adamlara el-pençe duran siyasilerimiz var ve buda halkımıza kötü örnektir. Aydınlık ve uzay çağında bir ülke olmak ve siyaset yapmak istiyorsak Ülke ve halkın refah seviyesini yükseltecek radikal kararlar veren siyasetçilerle Atatürk İlkeleri ışığında siyaset yapmak gerekir.

 

Antalya ve Alanya halkına ve siyasetçilere ne gibi mesaj vermek istersiniz?

Antalya ve Alanya da yaşayan saygıdeğer halkımız bilmelidir ki, Ülkemizin en güzel ve bereketli toprağında yaşıyoruz. Bu şehirlerin her karışına sahip çıkmalı ve özenle bakmalıyız. Siyasetçilerimiz de dik durmalı ve hiç bir dini veya etnik gurup karşısında el pençe durmadan, Allah korkusu ve insan sevgisi ile siyaset yapmalı ve halka hizmeti ve imkanı ayırım yapmadan götürmelidir.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu Rüya Şehir, Alanya´mız da yaşadığım için Allah´ıma şükür ediyorum. Bu şehir benim aldığım nefesim ve yüreğimdir. O yüzden diyorum ki; yüreğimde yeşerttiğim gülleri gelin belediye başkanlığım ile hep birlikte yeşertelim. Ayrıca Yeni yılınızı kutlar; sağlıklı, mutlu ve başarılı nice yıllar dilerim. Kucak dolusu sevgiler ve saygılarımla.

 

röportaj: Aynur Eryılmaz

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi