Akdeniz Bölgesi işverenleri dördüncü çeyrekte istikrarlı işe alım planları bildiriyor
En ciddi artış yüzde 11 puanla Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe görülüyor
Tarih: 24.9.2019 11:39:54

ManpowerGroup 2019 dördüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması´na göre Akdeniz´de, 2019´un dördüncü çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%6 İstihdam Görünümü ile ılımlı işe alım beklentisi bildiriyor. Akdeniz´de işe alım planlarının önceki çeyreğe ve önceki yılın aynı dönemine göre ise aynı kalacağı öngörülüyor.
 
Akdeniz bölgesindeki işverenler 2019´un dördüncü çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%6´lık görünümle pozitif işe alım planları bildiriyor. Bölgenin işe alım planları, önceki çeyreğe göre istikrarını nispeten korurken, 2018´in dördüncü çeyreğiyle kıyaslandığında herhangi bir değişim göstermiyor. Akdeniz Bölgesi´ndeki pozitif istihdam piyasasının önümüzdeki üç ay boyunca süreceği tahmin ediliyor.
 
2019´un dördüncü çeyreğinin en güçlü istihdam görünümü Ege´de
Beş bölgenin dördünde işverenler, önümüzdeki çeyrek boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%11 İstihdam Görünümü bildiren Ege bölgesi, bu çeyreğin en güçlü istihdam piyasasına ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor. Marmara bölgesinde de işverenler +%8 ile ılımlı bir işe alım faaliyeti beklerken, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri işe alım planlarında sırasıyla +%6 ve +%4´lük artışlar bildiriyor. Karadeniz bölgesindeki işverenler ise işe alım planlarında -%1´lik bir düşüş öngörüyor.
 

  MVA İstihdam Görünümü (%)
Ege +11
Karadeniz -1
İç Anadolu +4
Marmara +8
Akdeniz +6
 

 
 
Ege bölgesindeki işverenler geçtiğimiz çeyreğe kıyasla yüzde 4 puanlık ılımlı bir artış bildirirken, İç Anadolu işverenleri yüzde 6 puanlık bir düşüş bildiriyor. Diğer bölgelerdeki istihdam planlarını nispeten koruyorlar.
 
Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işe alım beklentileri beş bölgenin dördünde düşüş gösteriyor. Karadeniz´de yüzde 14 puanlık bir düşüş gözlenirken, Marmara ve İç Anadolu bölgeleri sırasıyla 8 ve 5 puanlık düşüş bildiriyor. Akdeniz ve Ege bölgeleri işverenleri ise 2018 yılının üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında işe alım planlarında değişiklik olmayacağını bildiriyor.
 
İşverenler 2019´un dördüncü çeyreğinde olumlu işe alım planları bildiriyor
ManpowerGroup 2019 yılı dördüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye´den işverenleri temsil eden 1.001 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türk işverenlerin Ekim-Aralık dönemine yönelik ılımlı işe alım beklentilerinde oldukları ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre işverenlerin %15´i 2019´un dördüncü üç ayında istihdam artışı beklerken %13´ü azalma öngörüyor ve %71´i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak İstihdam Görünümü ise +%6´yı gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2 puan azalan işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6 puan geriliyor.
 
Önümüzdeki çeyrekte beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün onunda istihdam artışı bekleniyor. Bir önceki çeyreğe kıyasla, işe alım beklentileri beş bölgenin ikisinde ve 11 sektörün dördünde artıyor. 2018 yılının üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım beklentileri beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor.
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye´nin 2019 dördüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “2019´un son çeyreğinde sonuçlar mevsimsel verilerden arındırıldığında Net İstihdam Görünümü %6´yı gösteriyor ki bu da oldukça pozitif ve umut vadeden bir tablo. Bu sonuçların seçim döneminden ve kur dalgalanmalarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Geçtiğimiz dönemle karşılaştırdığımızda İnşaat sektörünün en yüksek artışı bildirdiğini görüyoruz. Bu artış, yeni kredi fırsatları ve düşük ev kredisi faizlerinden kaynaklanıyor olabilir. Sonuçlarda öngörülen bir diğer artış, Restoran ve Otel sektöründe görülüyor. Bu artışın ise sektör işverenlerinin mevsimsel işçi alımlarını artırmasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.”
 
En yüksek istihdam artışı beklentisi Üretim sektöründeİşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör mevsimsel verilerden arındırılmış Üretim sektörü oldu ve bunu Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık sektörü ve İlaç sektörü takip etti. Ancak İnşaat sektörü iş verenleri önümüzdeki çeyrek boyunca işe alım oranlarında değişiklik olmayacağını öngörüyor.

  MVA[1] İstihdam Görünümü (%)
Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık +12
İnşaat 0
Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri +7
Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler +5
Üretim +14
Madencilik +1
Kamu ve Sosyal Hizmetler +6
Restoran ve Otelcilik +6
Ulaştırma, Depolama ve İletişim +1
Toptan ve Perakende Ticaret +1
İlaç +10

 
2019´un üçüncü çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün yedisinde düşüş gösteriyor. En ciddi artış yüzde 11 puanla Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe görülüyor. Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü ve İlaç sektörü işverenleri sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 puanlık düşüş bildiriyor. İnşaat sektörü 9 puanla ve Üretim sektörü yüzde 5 puanla başta olmak üzere dört sektörde ise artış görülüyor.
 
Önceki yılın aynı dönemine kıyasla dokuz sektörde işe alım beklentilerinde düşüş bekleniyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektörü yüzde 15 puanlık bir düşüş bildirirken, Kamu ve Sosyal Hizmetler sektör işverenleri yüzde dokuz puanlık düşüş bildiriyorlar. Madencilik sektöründe yüzde 8 puanlık, Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe yüzde 7 puanlık düşüş öngörülüyor. Ancak Restoran ve Otelcilik sektöründe ve İlaç sektöründe sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 4 puanlık artışlar bekleniyor.

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Vali Münir Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ile birlikte Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı´nın kampını ziyaret etti.
YÖRSİAD´DA KONU  ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
YÖRSİAD´DA KONU ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
“Tecrübe Sohbetleri” adında her ay düzenlemeyi düşündüğümüz etkinliğimiz de hayata geçecek” dedi.
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
“Engelleri birlikte aşacağız”
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri´ne katıldı.
3. Etap Raylı Sistem´de  raylar döşenmeye başladı
3. Etap Raylı Sistem´de raylar döşenmeye başladı
Akdeniz Üniversitesi Meltem kapısında katlı kavşak çalışması
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Unutmamalıyız ki, adımlarımızın biçiminin herhangi bir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçerek birbirimize her zaman, her yerde destek olmaktır.
Kepez´de yüzme bilmeyen kalmayacak
Kepez´de yüzme bilmeyen kalmayacak
"Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi”
ANTALYA OSB UGANDA´YA GİDİYOR
ANTALYA OSB UGANDA´YA GİDİYOR
Antalya OSB sanayicileri, ülkedeki yatırım olanaklarını değerlendirmek için Mart ayında Uganda´ya gidecek.
Halde 03.00´ten önce satış yapılamayacak
Halde 03.00´ten önce satış yapılamayacak
Başkan Böcek yeni hal sezonunun açılışını yaptı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi