ADRASAN & SULUADA
Bir tarafı berrak ve açık mavi denizle, öbür yanı Musa Dağı ile çevrilidir.
Tarih: 22.8.2019 12:38:19

Kumsala kadar çam ormanları arasında, Akdeniz´in en temiz ve berrak sahillerinden olan Adrasan, tatilcilerin en fazla tercih ettiği yerlerdendir. Hellenistik döneme ait kalıntılara rastlanan Adrasan,  şimdiki adıyla Çavuşköy, sit alanı olarak ilan edilmiştir. Antalya´nın Kumluca İlçesinde bulunan belde meşhur Olimpos´a komşudur. Kartpostallara konu olan kıyısı yaklaşık iki kilometredir. Bir tarafı berrak ve açık mavi denizle, öbür yanı Musa Dağı ile çevrilidir.

Adrasan´la Gelidonya burnu arasında, kıyıdan yaklaşık 2km uzaklıkta Suluada bulunmaktadır. Volkanik Torosların yan tarafında, deniz içinde bir dağ silsilesi şeklinde yükselirken, doğal resif bölgesi olması, biyoçeşitlilik açısından zengin bir bölge oluşturmuştur. Akdeniz ekosistemindeki tüm balıklarının bulunduğu, kaya yapısının kalsiyum karbonat içermesi,  kumun içinde yaşayan ‘´foraminifera´´ adlı mikro organizmalar nedeniyle kumunun rengi beyaz olan Suluada´ya, Türkiye´nin Maldivleri deniliyor. Antik çağda ‘´Krambusa´´ adıyla anılan ada, üzerinde yerleşim yeri bulunmamaktadır. En büyük özelliği ise tatlı su kaynağına sahip olmasıdır.

Adrasan´da tekne turlarında iki farklı rota mevcutdur. Adrasan-Fener rotası; Suluada, Tatlısu ağzı, Amerikan koyu, Kumsal, Adrasan Feneridir. İkincisinde; Akseki Koyu, Aşk Mağarası, Çoban Limanı, Sazak Koyu, Ceneviz Koyudur. Çevresi su altı mağaralarıyla dolu olup, akvaryum güzelliğindedir.

Suluada´nın en güzel tarafı iki tane harika kumsalı olmasıdır. Bu kumsallar Maldivlerde gördüğümüz tropikal ada kumsalları gibi bembeyaz kumları olan ve harika turkuaz renkte denizi olan sahillerdir. Suluada tarih boyunca pek çok denizciye sığınak olmuştur. Bunun izleri, adanın çevresindeki deniz dibinde görmek mümkündür. Adanın derinliklerinde tarih yatmaktadır. Sulu adanın çevresindeki antik batıklardan dolayı “dalışa yasak” bölgedir.

Denizin ortasında bulunan bu adada tatlı su kaynağı vardır. Kaynak suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Adanın etrafında dolaşırken deniz sakin ve su berraksa 25 - 30 m derinlikler gözükür. Bu kadar güzel bir dip yapısını görenleri hayran bırakmaktadır. Denizin derin kısımları turkuaz rengindedir. Ada adeta balık cenneti olabilecek bir yapıya sahiptir. Birçok canlı adayı ortak kullanır. Adanın üstünde ağaçlık bölümde ufak bir keçi sürüsü yaşamaktadır. Adanın bir diğer devamlı konuklarıysa martılardır.

Suluada´da birçok oyuk kovuk ve adanın açık deniz tarafına geçebileceğiniz delikler vardır. Yüzyıllarca süren bir süreç içinde oluşmuş, büyük bir mağara oluşumunun çökmesi neticesinde meydana gelmişlerdir.

Denizin kıyısında, kıyıdan ayrı duran 10 m yüksekliğindeki sivri taşın en üst kısmındaki sivriliğin, Hacivat´ın kukuletasına benzemesi sebebiyle, Hacivat ismini almıştır. Bu sivri burnun ön tarafında, deniz içinden 6m derin kısmından sonra başlayan, 40 - 50 m çıkıntısıyla, Adrasan Koyunun Suluada tarafında kalan son çıkış kısmı gibidir. Bu özelliği güney ve güney batıdan gelen havalarda anlamak, daha belirgin olmaktadır. Özellikle, güneyden gelen sert havalarda, Hacivat Burnu dönüldüğünde, deniz hemen sakinleşmeye başlar.

Burun, meşhur bir tüplü dalış bölgesidir. Dip yapısının büyük kayalıklardan oluşması nedeniyle, balık bolluğuna sahiptir. Zıpkınla dalan dalgıçlarda, bu bölgeyi tercih ederler. Adrasan feneri koyun sağ çıkışında bulunur. Fırtınalı günlerde büyük teknelere için çok tehlikeli olduğundan,  zamanında deniz kazaları yaşandığı yere fener yapılmıştır. Yeri Adrasan koyunun tamamına sahiptir. Zamanında yapılan bekçi kulübesi terk edilmiş bir durumda, kıyıda hala durmaktadır. Fener artık güneş enerjisiyle çalıştığından, insana ihtiyaç kalmamıştır.

Sulu ada bu güzellikleri sayesinde, Adrasan tur teknelerinin günü birlik tekne turları düzenlediği özel bir adadır. Tekneler saat 10.30 gibi Adrasan iskelesinden yola çıkar, saat 17.00 gibi tekrar İzmir Marşıyla Adrasan iskelesine dönerler. Teknede ücreti, yemek - Balık, makarna, salata, mevsim zeytinyağlısı, akşamüstü çay ve meyve ikramıyla bu sene 80 TL´dir. Ben her yaz Antalya´dan günübirlik turlarla, Adrasan´a geliyorum. Manzara eşliğinde, Akdeniz´in bu nefis sularında yüzmenin ayrıcalığını yaşıyorum. Bu güzel beldeyi gördükten sonra, tekrar gelmemek imkansız oluyor.

 

Haber & Fotoğraflar: Şahika Öner

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: ADRASAN SULUADA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi