Genel Cerrahlara gelenlerin yüzde 50´si 65 yaş üstü hasta!
DİNLEYİCİLER PÜR DİKKAT DİNLEDİ
Tarih: 27.2.2019 13:48:22

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mavi Ev Konuşmalarında, ‘yaşlılıkta cerrahi sorunlar´ konuşuldu. Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent;  geriatrik cerrahi, akut apandist, Laparoskopik Cerrahi, safra kesesi iltihabı, mide kanseri, kasık fıtığı, kalın bağırsak hastalıkları ve meme kanseri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

MAVİ EV KONUŞMALARI, TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

Toplantının açılış konuşmasını Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan yaptı.  Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla düzenlenen programın amacına değinen Tufan; “Hepimiz bu gökyüzünün altında aynı havayı soluyoruz. Hepimizin gökyüzü aynı ama her birimizin ufku çok farklı! Hayat bütün insanlardan bu dünyada ayakta durabilmeyi talep ediyor. Sadece aktif, etkin ve sürekli meşgul olmayı bizlerden beklemiyor. Ama hayatı için aktif kalabilmek, hareket halindeki insanların çoğalmasını istiyor. Hayatı yakalamak, onun tarafından yakalanmak, ardındaki manaları kavramak, imkânların farkında olabilmek beklide günümüz insanının en büyük ihtiyacıdır. Antalya´nın koşullarına kendisi ve çevresi arasında uyumlu bir hayat sürdürmek isteyen, vatandaşa yardımcı olabilen bir programımız var. Birbirimizi gönülden bağlayan bir programımız var. Hepimizin tazelendiği, yeni bilgilerle geleceğe daha umutlu, daha kaygısız ve daha donanımlı bakabileceğimiz programımız tazelenme üniversitesidir. Hayat bizden çok şey bekliyor ve bize yapabilmemiz için de çok farklı imkânları şüphesiz sunuyor. Yaşam içerisinde insanoğlunun en büyük uğraşı, bilgi dağarcığını biraz daha genişletmek ve en sarsılmaz silahı olan bilgiyi kendisi ve çevresi için kullanmaktır” diye konuştu.  

Genel Cerrahlara gelenlerin yüzde 50´si 65 yaş üstü hasta!

Prof. İsmail Tufan´dan sonra sözü Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent aldı.  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusta hızlı artış olduğunu söyleyen Aykent; yaşlandıkça çeşitli cerrahi müdahale gerektiren geriatrik hasta sayısında çarpıcı bir artış gözlendiğine dikkat çekti. Genel cerrahların iş yoğunluğunun %60´ını ve tüm acil ameliyatların % 50sini 65 yaş üstü hastaların oluşturduğuna vurgu yapan Aykent, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus hızla artış göstermektedir. 65 yaş üstü insan sayısı 2010-2050 yılları arasında iki katına çıkacak. 2030 yılına kadar 65 yaş üstü insanlar nüfusun %15´ine ulaşması bekleniyor. Nüfusumuz yaşlandıkça çeşitli cerrahi müdahale gerektiren geriatrik hasta sayısında çarpıcı bir artış beklenmektedir. Genel cerrahların iş yoğunluğunun %60´ını ve tüm acil ameliyatların % 50sini 65 yaş üstü hastalar oluşturmaktadır. Fizyolojik yaş, ameliyat düşünülen cerrahi hasta için kronolojik yaştan daha önemlidir. Yaşlanma ile birlikte gelişen fizyolojik rezervdeki değişiklikler ve yandaş hastalıklar cerrahi tedavinin düzenlenmesinde, ameliyat ve sonrası dönemdeki başarı için önemlidir. Kırılganlık skoru fizyolojik yaşı gösteren önemli bir göstergedir. Yaşlı hastalarda hastalık belirtileri değişiklikler gösterebilir. Bu etkiye bağışıklık sistem fonksiyonlarda azalma, medikal sorunlar ve demans, enfeksiyon ve dehidratasyonun tetiklediği mental durumdaki değişiklikler neden olmaktadır. Doğru tanı  koymada zorluğa  ve  cerrahiyi hastalığın daha ileri dönemlerinde yapılmasına neden olmaktadır. Akut apandisit ve Akut kolesistit yaşlı hastalarda geç ve yanlış tanı konulması nedeniyle tedavinin geciktiği en yaygın cerrahi sorunlardır” diye konuştu.

MEME KANSERİNE DİKKAT!

Özel OFM Antalya Hastanesi Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent; tazelenme üniversitesinin 65 yaş üstü öğrencilerine, geriatrik cerrahi, akut apandist, Laparoskopik Cerrahi, safra kesesi iltihabı, mide kanseri, kasık fıtığı, kalın bağırsak hastalıkları ve meme kanseri hakkında bilgiler verdi.  60 yaş ve üstü hastalarda görülmesi muhtemel hastalıklara karşı uyarılarda bulunan Op. Dr. Cem Aykent,  meme kanseri konusunda da şu bilgileri verdi: “40-59 yaşlarında 24 kadından birinde 60-79 yaşlarında 14 kadından birinde  yeni meme kanseri gelişmektedir. Tüm meme kanserlerinin %50´si 65 yaşından sonra  görülür. Yaşlı kadınlarda  ölüm oranı %1´in altındadır. Yandaş hastalığı olanlarda klinik gidiş kötü etkilenmektedir. Meme kanseri risk faktörleri 75 yaş üstü kadınlar ile gençler arasında aynıdır. (Doğum yapmamış olmak, ailede meme kanseri olması, geç menopoz ve obezitedir).Yaşlı kadınlarda daha ileri evrelerde tesbit edilmesine rağmen daha yavaş ilerleyen tümörlerdir. Meme kanserli yaşlı hastalar için standart tedavi genç hastalarla aynı olmalıdır. Meme tarama programı yaşam beklentisi ve yandaş hastalıklara göre ayarlanmalıdır. Kalın bağırsağın iç yüzeyini örten hücrelerden gelişir. 60 yaşından sonra daha sık görülür. Lenf ve kan yollarıyla karaciğer ve uzak organlara yayılır”

DİNLEYİCİLER PÜR DİKKAT DİNLEDİ

Op. Dr. Cem Aykent´in toplam 1 saatlik sunumu, konuşmayı dinlemeye gelenler pür dikkat dinledi. Aykent´in ameliyat videolarını izleyen vatandaşlar,  “Yaşlılıkta genel cerrahi sunumu bizim için çok faydalı bir sunum oldu. Hepimiz belli bir yaşın üzerine gelince, bir takım rahatsızlıklarla karşılaşıyoruz. Bu rahatsızlıkları bazen önemsiyor, bazen de önemsemiyoruz. Genel cerrahi kapsamına giren hastalıklar, tazelenme üniversitesine giden öğrencilerin çok sık karşılaştığı hastalıklar oldu. İlk de bu sunumda canlı ameliyat videoları izledik. Bizim için etkileyici ve güzel bir sunumdu” ifadelerini kullandılar.   Program sonunda Üniversitesi Gerontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan  Aykent´e çiçek takdim etti. 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Corona virüsü, yaşam kalitemizi gözden geçirmek adına önemli bir uyarı!
Corona virüsü, yaşam kalitemizi gözden geçirmek adına önemli bir uyarı!
Yaşam kalitesini artırarak vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmeli
Koronovirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin
Koronovirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin
Korku ve kaygılarınızı baş etmenin birçok basit ve etkili yolu var.
Çocuklarda Uyku Sorununa Dikkat!
Çocuklarda Uyku Sorununa Dikkat!
Uyku düzeni nasıl sağlanır?
Sağlıklı birlikteliklerde sağlıklı cinsel yaşam etkili
Sağlıklı birlikteliklerde sağlıklı cinsel yaşam etkili
sertleşme bozukluğu tedavi edilmediğinde çiftler birbirinden kopabilir
Besin alerjisinden korunmanın yolları
Besin alerjisinden korunmanın yolları
Marketlerde satılan tüm besin maddelerinin üzerindeki etiket içerikleri dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
Küresel medikal enflasyon oranı yüzde 8 ile genel enflasyonun üzerinde yer aldı
Küresel medikal enflasyon oranı yüzde 8 ile genel enflasyonun üzerinde yer aldı
Medikal enflasyon oranı genel enflasyonun üzerinde
Kar Yağmaması Hastalıkları Artırır Mı?
Kar Yağmaması Hastalıkları Artırır Mı?
dışarda temiz havada aktivite yapmak bağışıklık sistemimize iyi gelecektir.
2020´ye en çok sigara içilen 40´ıncı ülke olarak giren Türkiye´de hedef tütünsüz yaşam
2020´ye en çok sigara içilen 40´ıncı ülke olarak giren Türkiye´de hedef tütünsüz yaşam
Yeni yılda sigarayı sen de bırakabilirsin
Kalp krizinde her dakika kritik: Ambulans çağırmayan hastalar ilk müdahale olanağından mahrum kalıyor
Kalp krizinde her dakika kritik: Ambulans çağırmayan hastalar ilk müdahale olanağından mahrum kalıyor
Kalp krizinde ilk saatler altın değerinde
Çocuğun Boğazına Bir Şey Kaçarsa? İlk Yardım
Çocuğun Boğazına Bir Şey Kaçarsa? İlk Yardım
Yapabilecek çok bir şey olmamakla birlikte öksürmeye devam edecek ve en önemlisi hemen bir acil sağlık ekibine ulaşması gerekecektir.
VÜCUT DİLİ SİZE NE ANLATIYOR?
VÜCUT DİLİ SİZE NE ANLATIYOR?
Sadece 4 aşamada vücut dili size ne anlatıyor?
Hava kirliliği
Hava kirliliği
Hava kirliliğinden tamamen korunabilir miyiz?
Sigaradan kurtulanlarda akciğer kanseri riski 20 dakika sonra azalmaya başlıyor
Sigaradan kurtulanlarda akciğer kanseri riski 20 dakika sonra azalmaya başlıyor
Pasif içicilerin akciğer kanserine yakalanma riski 4 kat artıyor
Korkularımız da kilo yapıyor!
Korkularımız da kilo yapıyor!
Öfke göbekte yağlanmaya, yalnızlık korkusu obeziteye yol açıyor
Kronik hastalıklarınız varsa ölü gıdalardan uzak durun!
Kronik hastalıklarınız varsa ölü gıdalardan uzak durun!
Ruhsal beslenmeye de dikkat edilmeli!
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi