15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
Tarih: 3.12.2019 11:21:13

“Biz rahat uyuyalım diye uyumayan kahraman askerlerimize leke sürmek isteyen hainlere izin vermeyeceğiz! Vatanı için canını feda eden şahadete yürüyen şehitlerimiz var olduğu sürece milletçe varlığımızı sonsuza dek sürdüreceğiz”

 

ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR

 

Sayın UYAR, 15 Temmuz sürecinden sonra ülkede ciddi şeyler yaşandı. 15 Temmuz´da Türkiye tarihinde görülmemiş bir ihanet ve darbe girişimine maruz kaldı. O günlerde neler hissettiniz, neler yaşadınız?

Öncelikle 15 Temmuz ihanet ve darbe girişimini ilk başta ne olduğunu anlayamadım. Ama daha sonra baktım ki ülkeyi bölmeye ve bir kaosa sürükleyen bir grup var. Bende Cumhurbaşkanımızın yanında yer alarak Antalya´da Cumhuriyet Meydanında Demokrasi Nöbeti tutarak elimden geldiği kadar bütün arkadaşlarımla beraber kalkışmanın karşısında olduk. 

Bu darbe ihaneti, bu topraklarda doğup büyüyen bir birey olarak nasıl anlaşılmalı, nasıl değerlendirilmeli? Ve bugünlere nasıl gelindi?

Şimdi bu darbe ihanetinin bu topraklarda doğup ekmeğini yemiş suyunu içmiş ve yaşamını burada sürdüren insanların böyle bir şeye kalkışması bizleri derinden üzmüştür. Bu olay bizlerin beklemediği bir davranıştı. Hem bu topraklarda büyüyeceksin ekmeğini yiyeceksin, mal mülk sahibi olacaksın hem de vatanına ihanet edeceksin. Bu kabul edilebilecek bir şey değildir. 

Bu darbe ve işgal kalkışması önümüze pek çok soru işaretleri ve cevaplanması beklenen pek çok şeyi önümüze getirdi. Cemaat ve cemiyetler konusu yeni bir açılıma tabi kaldı. İslâmî çalışma yürüten cemaat, vakıf ve dernekler bundan sonra ne gibi görevler üstlenmeli, neler yapmalıdır?

Cemaatler konusu gerçekten artık ülkemizde oldukça problem olan bir konu. Ve bu tip cemaatlere prim verilmemesini düşünüyorum. Ve İslami çalışma yürüten cemaat, vakıf ve dernekler bundan sonra denetlenmeli ve çalışmaları da kontrol edilmeli. Hiç bir şeyin aşırısına kaçmadan Allah´ın varlığına birliğine inanan, Kuran-ı Kerim´e inanan insanlarımızın ve çocuklarımızın topluma kazandırılması en büyük hedefimiz olmalıdır. 

Bundan sonra üzerimize düşen görevler nelerdir?

Bundan sonra bizler bu cemaatlere hiç bir zaman prim vermeyeceğiz. Vatan bir bütündür bölünemez diyeceğiz. Türk Bayrağının altında birliğimizi dirliğimizi en iyi şekilde koruyup kollayacağız. 

Bu darbe ve işgal girişimi gerisinde halkın darbeye göstermiş olduğu destansı bir direniş var. Bütün bir ülke olarak herkesi umutlandırdı bu hareket. Özellikle yarınlar adına siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk halkını, bu hain darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla alanlara ve meydanlara inmesi bu tip şeylerin tasvip edilmediğini ortaya koymuştur. Türk Halkı çok duyarlıdır manevi duyguları çok yüksektir. Ve görüldüğü üzere en kısa sürede hain darbe planına dur demeyi canı pahasına demiştir. Allah Türk halkından razı olsun.

Darbe ve işgal girişimi gecesinde, ertesi günlerde İslam coğrafyası Türkiye´yi yakından izledi.  Müslüman halkların duyarlılığı konusunda neler söylemek istersiniz?

Darbe ve işgal gecesi sonunda İslam coğrafyası Müslüman halklar gerekli duyarlılığı göstermemiştir.  Daha sonra, darbeden 3-4 gün sonra ancak olayın vahametini öğrendikten sonra bu olayı kınamışlardır. 

Gaziler bu toprağın var olma mücadelesinde önemli duruşlar ve ilk akla gelen isimlerdir. Şehitler ve gaziler için düşünceleriniz..

Bu hain kalkışma sırasında şehit olan, gazi olan tüm insanlara şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü hain plana dur demesini en iyi şekilde bildiler. Cumhurbaşkanımızda Şehit ve Gazilerimiz için Şehit ve Gazilerimizin aileleri mağdur olmasın diye gereğini yapmıştır. 

Üniversitelerin konumu, üniversiteli öğrenciler için üniversitelerde konferans ve programlar 15 Temmuz gerçeğinin ele alınışı hakkında neler söylemek istersiniz?

15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulması ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bu tip olayları en iyi şekilde öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Türkiye´mizi hiç bir şekilde kimse bölemez, böldürtmeyiz.

15 Temmuza ait söylenmesi gereken sözünüz nedir?

15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili bu işi yapanların en ağır cezalara çarptırılması en büyük arzumdur. Çünkü eğer bunlar emellerine ulaşsa idi bugün Türkiye´miz oldukça sıkıntıya düşecek ve hain planlar emellerine ulaşacaktı. 

Son olarak bu hain darbe girişimi bize neyi hatırlattı?

Son olarak ben şunu söylemek isterim. Bu memlekete ihanet edenler kaybedecektir! Biz rahat uyuyalım diye uyumayan kahraman askerlerimize leke sürmek isteyen hainlere izin vermeyeceğiz! Vatanı için canını feda eden şahadete yürüyen şehitlerimiz var olduğu sürece milletçe varlığımızı sonsuza dek sürdüreceğiz. 15 Temmuz bir dönüm noktasıdır bir milattır. Bütün halkımızın bundan bir ders alması lazım. Allah birlik ve beraberliğimizi ve dirliğimizi bozamasın diyorum. Öyle kötü bir günü daha bu ülke yaşamasın inşallah. Adalet yerini bulsun ve bu hainler aramızdan temizlensin.

 

Hüseyin UYAR kimdir?

Malatyalı bir anne, babanın çocuğuyum. Serbest ticaret ile uğraşıyorum. Bu hain kalkışmadan sonra 15 Temmuz Derneğini kurdum. Cumhurbaşkanımızın yanında bir nefer olarak çalışmaktan gurur duyuyorum.

 

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi