“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Tarih: 21.12.2018 15:20:20

Psikolog Ali KOÇAK,  

Toplumdaki huzursuzluklardan birisi de miras konusudur. Bilindiği üzere yakınımızın vefatı üzerine kanunen miras hakkı doğmaktadır. Miras hakkı tanınan kişiler Türk Medeni Kanunu´nda sayılmıştır. Psikoloğumuz Ali KOÇAK, Mirası hak etme psikolojisi hakkında bilinmeyenleri siz sevgili okuyuculularımıza paylaştı.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle merhabalar. Ben Ali Koçak. 1993 yılında Şanlıurfa´da doğmuşum. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2016 mezun olduktan sonra yaşadığım şehir olan Şanlıurfa´da bir klinik merkezinde çalışmaya başladım. Aynı zamanda fokus ve birey terapi eğitimleri ile halkıma hizmet etmeye devam ediyorum.

Miras nedir? Miras konusu ne kadar eskidir?

Öncelikle Mirasın kısa bir tanımını yapmak ve tarihçesine anlamak gerek. Miras bir şeyin, bir şahıstan veya bir topluluktan di­ğerine intikalidir. Miras insan ırkı ile ortaya çıkmış tarihi insan kadar eski bir konudur. M.Ö. VI. Yüzyılın sonuna kadar miras sadece babadan en büyük erkek çocuğuna intikal ederdi. Tabi zamanla ondan sonraki sistemler ya bir önceki sistemi sürdürmüş ya da yeni sistemler ve eklemeler ile devam ettirmişlerdir. Günümüzde ise yeni hukuk sistemleri ile yasal mirasçılara eşit bir şekilde paylaştırıyor.

Para konusu işin içine girdiğinde bütün dinamitler değişiyor. Miras, para ve mal paylaşımında kardeşler birbirlerine giriyor, aileler dağılıyor husumet oluyor, senelerce mahkemeler sürüyor, yıllarca konuşmayan kardeşler var. Nedir bu miras konusu?

Paranın bir güç ve geleceğin teminatı olduğunun unutmamak gerekiyor. Güç dengeleri değişince kişilik ve hayata bakış açısı da doğal olarak değişmekte. Mirası paylaşan mirasçılar arasında yaşanan amansız çatışmanın etkenleri; güçlü olma dürtüsü, ekonomik özgürlük ve hayatı idame ettirebilme korkusu. Tabi bu dürtüler o kadar yoğun yaşanıyor ki aile bağlarını ve aile normlarını koparabilecek düzeye gelmektedir. Toplumun farklı düzeylerinde farklı tepkiler görülebilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde miras konusundaki hak paylaşımları daha çetin ve zorlu geçmektedir. Nedeni ise bu tür etnik bölgelerde ki aile yapılarında bulunan bağ daha zayıf ve hassastır. Mirası bırakırken miras sahibi eşit bir şekilde kardeşler arasında paylaşım yapmıyor ya da kardeşlerden en büyüğü daha fazla almak istiyor. Buda mahkemeler husumetler ve küskünlüklere neden oluyor ama ana temaya bakılırsa “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”

Kardeşlerden biri “benim hakkım” diyor. Diğeri karşı çıkıyor. Kim haklı?

Her birey kendi ebeveynine olması gerektiğinden fazla değer ve hizmet ettiğini düşünmektedir. “Ben aileme abimden daha az emek verdim” diyen biri çok nadir olsa gerek. Tabi hal böyle olunca miras eşit paylaşılsa da kardeşlerden en büyüğü benim daha çok emeğim var mirasın büyük kısmı beni hakkım” diyor. İnsan psikolojisinde doyumsuzluk kavramı her zaman vardı. Ve böylede devam edecek. Sonuçta bir kan bağı olduğu için kardeşler arasında miras eşit bir şekilde paylaştırmak gerektiği düşüncesi hâkimdir. Fakat mirası bırakan baba kimin emeği daha çoksa ve kim hak etmek için daha fazla çabalamışsa ona bırakıyor. Aslında bir an düşünün! iki çocuğunuzun biri diğerine göre daha vefakâr daha çalışkan ve size daha çok değer verip evlatlık görevini layığı ile yapmış. Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?

 

Bir çocuk kendisine kalacak mirası biliyor. İşi hazır, yapacağı iş belli. Bundan sonrasında ki noktada çalışmasa bile kendini güvende hissetmek vs. Bu çocuk hayata ne kadar motive olur?

Mirasın kendisine kalacağını bilen bir birey ve bu mirasın bir ömür boyu hayatını idame ettirebileceği kadar fazla ise bireyin öncelikle hayatını idame ettirebilmesi için göstereceği çaba azalacaktır. Bununla birlikte çalışmasa dahi kendini güvende hissetmenin getireceği dezavantajlar vardır. Yapacağı işler başarısızlık ile sonuçlandığında tekrar denemek yerine mirasın gölgesine sığınacaktır. Hayatının gayesi mirastan sonra gelecek rahatlık üzerine kurulu olacaktır. Buda kişilik olarak zayıf, verimsiz ve öz verisiz biri haline dönüştürebilir. Hayatta karşısına çıkabilecek her zorlukta mücadele yerine mirasın rahatlığına sığınacak. Ya miras bir anda yok olursa, çocuğunda miras ile yok olmaması içten bile değil!

Miras bir ev ya da arsa olabilir. Çocuklardan biri çıkıyor “hemen satalım” diyor. Öbürü de diyor ki “yok bekleyelim orası değerlenecek” ne yapmalılar?

Bu tür kararsızlıklarda en sağlıklısı karşılıklı diyalog yolu ile çözüme ulaşmaktır. Çocuklardan birinin ekonomik açıdan sıkıntı içerisinde olması mirasın geleceği ile ilgili sağlıklı bir değerlendirme yapmasının önüne geçer. Çözüm odaklı düşünüp hemen satalım diyebilir. Burada yapılması gereken diğer çocukların toplanıp ekonomik açıdan zorluk çeken kardeşe destek olup durumun ve hâkimiyetinden kurtarmaktır. Ya da kardeşi sayısı ikiden fazla ise oy çokluğuyla satılıp satılmayacağına karar vermektir.

Miras sürecinde empati ve duygularla değil mantıkla hareket etmek gerekiyor… Miras bırakacak olan kişide “acaba benim ölmemi mi bekliyorlar?” endişesi oluşuyor…

Miras sürecinde aslında olması gereken ne çok fazla mantıklı nede çok duygusal yaklaşmalıdır. Tam bir denge içerisinde düşünmek gerekmektedir.  Mirası bırakan birey mirasçılarının yetenek, yaş, beceri, ekonomik durumları, eğitim düzeyleri ve geçmiş başarılarını göz önünde bulundurarak değerlendirmelidir. Mirası bırakacak kişi ölmeden önce kardeşler arasındaki miras paylaşımı tartışmalarına şahitlik ederse ya da bu hissedilirse mirası bırakacak kişi çok sürpriz ve de sağlıklı olmayan kararlar alınmasına neden olabilir. Psikolojik açıdan kişinin “kendi değeri” ile ilişkili gerçekçi olmayan negatif değerlendirmeleri ve kendi ile ilgili olumsuz algılamalarda bulunabilir. Ya da tam tersi olabilir mirasçılarının bu mirası hak etmediklerini düşünebilir. Ve kan bağı olmayan birine mirası bırakabilir. Bu günümüzde de görülmektedir.

Çok param malım mülküm var bunu önceden bölüştürmek istiyorum. Ve önceden de söylemek istiyorum. Bunu söylemek iyi midir kötü müdür?

Bunun önceden söylemek ailenin içerisinde bulunduğu hiyerarşi yapıya bağlıdır. Ailede baskın bir kardeşin olması ve miras paylaşımının istediği gibi olmaması halinde aile bağlarında ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca bunu önceden söylemek çocukların geleceği ile ilgili alacakları kararlarda miras etkin rol oynar. Çünkü bir güvence ve onun verdiği rahatlık ciddi konsantrasyon bozukluğuna, öz yetersizliğe ve hayatta karşısına çıkacak zorluklar için çabalamaktan alıkoyabilir.

Miras aniden kalan, hesapsız bir para olduğu için finansal açıdan nasıl davranmak gerekir? Psikolog olarak neler söylemek istersiniz?

Tabi öncelikle sağlıklı düşünmek gerekir. Mirasın manevi değeri göz ardı edilmeden değerlendirilmesi gerekmektedir. Acele etmemek ve en uygun fırsatı yakalamak gerekmektedir. Finansal açıdan davranılması gereken model içerisinde bulunduğu ekonomik duruma ve mirasın miktarına bağlıdır. Birey ekonomik açıdan rahat bir hayat sürüyorsa zaten bunu yatırım amaçlı düşünüp daha uzun vadeli bir değerlendirme yapabilir. Ama finansal açıdan zorluk yaşayan biri bu mirası ticaret ve kısa vadeli işler ile değerlendirebilir. Tabi bunlar için ticari bir geçmişinizin olması ve bu alanda kabiliyet sahibi olmak gerekmektedir. ‘´Eğer paylaşmayı bilirsek parayı paylaşmak paradan daha mutlu eder.´´

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 BOYUTLU GELECEK
3 BOYUTLU GELECEK
“Sizin başarınız, bizim başarımız o yüzden çok çalışıyoruz”
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi